Produkty

Lilia

Łac. Lilium

Lilia

Lilia, z łac. Lilium, to nazwa ogólna ok. 75 gatunków bylin  z rodziny liliowatych. Lilia pochodzi z północnej Azji, ale dziś hodowana jest też też w Ameryce i Europie. Posiada długą, sztywną łodygę w kolorze ciemnozielonym i wąskie, najczęściej błyszczące liście. Na końcach łodyg nielicznie tworzą się duże, podłużne pąki w kolorze zbliżonym do skrywającego się w nich kwiatu. 

Kielichy kwiatów są bardzo okazałe, najczęściej obdarzone sześcioma ostro zakończonymi, gwiaździście rozkładającymi się płatkami, których brzegi często są ozdobne. U większości odmian ze środka wyrastają sztywne pręciki przypominające pałki wodne. Umieszczony na ich końcach pyłek łatwo opada.

Roślina może dorosnąć do nawet dwóch metrów, choć większość odmian uprawianych w polskich ogródkach osiągnie maksymalnie metr wysokości. Lilie z wyglądu przypominają liliowca, który jednak wyrasta z bulw, ma nieco mniejsze kwiaty i rośnie w bardziej rozłożystych kępach o wielu łodygach  i opadających ku ziemi liściach. Kolory lilii to najczęściej paleta żółci, pomarańczy i różów. Dzięki licznym krzyżówkom istnieje wiele odmian dwu- a nawet trzy kolorowych – w pasy, cętki itp.

Lilie wysadza się z cebuli, sadzonek zrobionych z łodygi i liścia lub z nasion. Najprostsze w uprawie są mieszanki europejskie i amerykańskie. Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą eksperymentować z wymagającymi odmianami azjatyckimi. Te jednak są mniej odporne na wirusy czy mróz, dlatego ich cebulki zimą trzeba wykopać z ziemi ogrodowej i ponownie zasadzić na wiosnę. Pozostałe lilie można zimą pozostawić na zewnątrz ale przy mrozach warto zapewnić im ochronę od niskich temperatur. Lilie dobrze czują się w żyznej, wilgotnej glebie o kwaśnym odczynie, jednak na silnym wietrze przemarzają.

Lilia to roślina typowo dekoracyjna, z której robi się bukiety i wiązanki zarówno na co dzień do pomieszczeń, jak i na rozmaite okazje. Charakteryzuje się przyjemnym zapachem, dlatego na jej bazie wytwarza się świece zapachowe, perfumy oraz kosmetyki. Najczęściej spotkamy ją w przydomowych ogrodach i na działkach. Warto wiedzieć, że intensywna, słodka woń kwiatu łatwo wywołuje alergie. U osób szczególnie na nie podatnych (kobiet ciężarnych lub dzieci) długotrwałe wystawienie na zapach lilii może nawet wywoływać bóle głowy i mdłości, dlatego przyjęło się, by bukietów lilii nie stawiać na noc w sypialni.

Data publikacji: 05.01.2017