Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Gipsy i gładzie

Strzałka w prawo

Gipsy budowlane

Strzałka w prawo

Gipsy budowlane

Zaprawy gipsowe to produkty niezbędne podczas mniejszych i większych remontów. Gips szpachlowy, gładź gipsowa czy tynk gipsowy pozwolą Ci przygotować ściany do dalszych prac wykończeniowych.

Filtry

Gipsy budowlane

Zaprawy gipsowe to produkty niezbędne podczas mniejszych i większych remontów. Gips szpachlowy, gładź gipsowa czy tynk gipsowy pozwolą Ci przygotować ściany do dalszych prac wykończeniowych.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Gipsy i gładzie

Wyświetlanie 2 z 2 produktów

Czym jest gips budowlany?

Gips budowlany jest spoiwem wykonanym niemal całkowicie z naturalnej skały gipsowej. Charakteryzuje się konsystencją proszku, który po rozrobieniu z wodą nabiera plastyczności. Szybko tężeje, tworząc stabilną twardą powłokę. Dzięki tym właściwościom gips budowlany znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, a także w czasie remontów. Gips jest również względnie plastyczną masą. Oznacza to, że po wyschnięciu możesz go szlifować. W ten sposób uzyskasz gładką powierzchnię, która nadaje się do dalszego wykańczania, np. malowania lub kładzenia płytek.

Tym, co wyróżnia gips budowlany od innych zapraw na bazie gipsu, jest szybkie tężenie. Dzięki temu, że spoiwo składa się niemal w całości z przetworzonej naturalnej skały gipsowej, potrafi stężeć już po dziesięciu minutach. To po takim czasie osiąga swoją ostateczną trwałość i wytrzymałość.

Gips budowlany tężeje w sposób bezskurczowy. Oznacza to, że jego objętość nie zmienia się po wyschnięciu. Ma to ogromny wpływ na ostateczną wytrzymałość zagipsowanego miejsca. To spoiwo jest również szybkosprawne, co oznacza, że już kilka minut po zastosowaniu można poddawać je obróbce.

W tym dziale znajdują się gipsy pakowane w worki o różnej wielkości. Zaopatrz się w produkt o wadze, której potrzebujesz podczas budowy lub remontu. Dodatkowo znajdziesz w ofercie różne rodzaje gipsu budowlanego, w tym gips budowlany gotowy do użycia.

Do czego wykorzystasz gips budowlany?

Gips budowlany po rozrobieniu z wodą tylko przez krótki czas zachowuje plastyczną konsystencję. Dzięki temu zastosujesz go wszędzie tam, gdzie potrzebujesz bardzo szybko osiągnąć trwałą powierzchnię. Najlepiej, jeśli od razu nadasz mu właściwy kształt. Obróbka zastygłego gipsu budowlanego jest dosyć trudna i wymaga specjalnych urządzeń.

Jak już wspomniano, gips budowlany stosuje się w pracach remontowych i budowlanych. Możesz go stosować do uzupełniania ubytków w ścianach i na sufitach remontowanych pomieszczeń. Znakomicie nadaje się do zalepiania starych otworów po kołkach. Z powodzeniem wykorzystasz go także jako wypełnienie bruzd, w których prowadzone są przewody elektryczne. Ze względu na dużą wytrzymałość na uderzenia po stężeniu można stosować go do produkcji prefabrykatów. Gips budowlany na zewnątrz może posłużyć do uzupełniania ubytków w murach.

Krótki czas tężenia gipsu bardzo przydaje się przy osadzaniu wszelkiego rodzaju elementów. Możesz na nim zamocować elementy dekoracyjne albo puszki instalacyjne czy nadtynkowe włączniki prądu. Z pomocą tego spoiwa uzupełnisz szczeliny wokół ram i framug powstałe po wymianie okien albo drzwi. Gips budowlany może być także przydatny do zatapiania w nim elementów instalacji elektrycznej. Oprócz puszek dobrze przytrzyma również przewody, którymi płynie prąd. Jego czas wiązania jest bardzo szybki, dlatego umieszczenie w nim okablowania to zaledwie krótka chwila.

Jak wykorzystać gips budowlany?

Wybór gipsu budowlanego nie jest trudny. Nie ma większego znaczenia producent tego materiału. Sam produkt charakteryzuje się niewielkim zróżnicowaniem. Jego skład jest taki sam. Jedyne, co może Cię interesować podczas wyboru, to wielkość opakowania. Uzależnij ją od swoich potrzeb i zakresu zaplanowanych prac.

Gips różni się jedynie sposobem przygotowania. Możesz skorzystać z proszku, który należy przygotować. Wiąże się szybko i zapewnia błyskawiczną wręcz pracę. Alternatywą będzie gotowy gips budowlany, który jest oferowany jako masa już przygotowana do użycia.

To, co ma znaczenie, to sposób zastosowania gipsu. Odpowiednie wykonanie tego procesu będzie miało wpływ na wiele czynników, w tym tempo pracy. Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zastosujesz gips budowlany. Cena błędnego użycia nie będzie wielka, ale może spowodować opóźnienia w pracach. Przede wszystkim musisz pamiętać, że gips budowlany nadaje się do użycia tylko wewnątrz budynków. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten rodzaj spoiwa traci swoją wytrzymałość pod wpływem wilgoci. Powierzchnia staje się podatna na uszkodzenia i zaczyna się łuszczyć.

Główna zaleta gipsu budowlanego jest jednocześnie jego największym ograniczeniem. Gipsu budowlanego nie możesz zastosować na dużych i rozległych powierzchniach. Zanim zdążysz go uformować i nadać ostateczny kształt, gips zdąży już stężeć. Dlatego ten rodzaj spoiwa powinieneś mieszać z niewielką ilością wody i stosować w małych dawkach. Używaj go miejscowo, wtedy szybkie tężenie nie będzie problemem.

Przed zastosowaniem gipsu odpowiednio przygotuj powierzchnię, na którą będziesz go kładł. Dokładnie umyj i odtłuść uszkodzony element. Powinieneś także sprawdzić, czy w otoczeniu ubytku nie ma obluzowanego tynku. Może się bowiem zdarzyć, że łata z gipsu budowlanego odpadnie razem z uszkodzonym starym tynkiem.

Pamiętaj o tym, żeby rozrabiać gips budowlany w bardzo małych porcjach. Najlepiej w pierwszej kolejności przygotuj sobie odpowiednią ilość wody w większym pojemniku. Potem za pomocą miarki wsypuj powoli proszek równocześnie, intensywnie mieszając roztwór. Pilnuj, żeby w spoiwie nie znalazły się grudki cementu. Może to mieć wpływ na ostateczną trwałość zagipsowanej powierzchni.

Rozrobioną substancję nakładaj za pomocą kielni lub szpachelki. Dokładnie rozprowadź ją po powierzchni ubytku. Za pomocą szpachelki albo pacy nadaj spoiwu ostateczny kształt. Musisz wiedzieć, że gips budowlany bardzo szybko wchodzi w reakcję z elementami metalowymi, doprowadzając je do korozji. Dlatego pamiętaj o używaniu do pracy narzędzi ze stali nierdzewnej.