Obróbka okna i drzwi balkonowych przy użyciu płyt g-k – krok po kroku

Aby ściana wewnętrzna z oknem i drzwiami balkonowymi dobrze się prezentowała, należy ją odpowiednio wykończyć. Niestety nie zawsze możemy być zadowoleni z tego, jak do zadania podeszła ekipa odpowiedzialna za montaż samych skrzydeł. Na szczęście całkowitą obróbkę wnęki okiennej i drzwiowej możemy wykonać we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak tego dokonać krok po kroku.

Niezbędne wyposażenie:

- płyta gipsowo-kartonowa,
- aluminiowe profile narożnikowe,
- środek gruntujący,
- klej gipsowy,
- gips szpachlowy,
- gładź gipsowa,
- młotek i przecinak lub młotowiertarka,
- szpachelka,
- tarnik,
- pędzel,
- miarka,
- poziomica,
- nóż do płyt g-k,
- nożyce do aluminium,
- folia malarska,
- taśma malarska,
- ołówek.

Zaślepka Form biała prawa

 

Przygotowanie

 

Zanim przystąpimy do obróbki okna i drzwi balkonowych, powinniśmy się dokładnie przygotować do tego zadania. Ważne jest nie tylko skompletowanie odpowiednich narzędzi i środków, ale także zabezpieczenie powierzchni okna i drzwi. Możemy w tym celu wykorzystać folię oraz taśmę malarską. Dzięki temu będziemy pewni, że po zakończeniu obróbki, nie będziemy zmuszeni do żmudnego usuwania niepożądanych zabrudzeń.

Krok 1

Jest nim skucie ściany, a konkretnie obróbki, która została wykonana podczas montażu skrzydeł balkonowych. Niezbędne jest to po to, by płyta g-k, którą ułożymy wokół okna i drzwi balkonowych, nie została usytuowana zbyt blisko zawiasów. Używając młotka i przecinaka lub młotowiertarki z odpowiednią końcówką, skuwamy obróbkę z wszystkich ścian.

Porada eksperta:

Skucie poprzedniej obróbki nad oknem i drzwiami może sprawić, że wąsy trzymające skrzydła będą wystawać, uniemożliwiając prawidłowy montaż płyt gipsowo-kartonowych. Należy je wówczas dobić, używając młotka z przecinakiem lub młotowiertarki, których używaliśmy do kucia ścian.

Krok 2

Czyli szpachlowanie otworów znajdujących się pomiędzy futrynami a ścianą. Warto wykonać ten zabieg, aby zabezpieczyć ścianę przed dostawaniem się do wnętrza podmuchów wiatru i wilgoci, która destrukcyjnie wpływa na płyty g-k. Szczelinę uzupełniamy masą klejową na całym obwodzie okna i drzwi balkonowych, nakładając ją i równomiernie rozprowadzając przy użyciu małej szpachelki, której szerokość robocza jest zbliżona do szerokości wypełnianego otworu. Jeśli szczeliny są większe, możemy je uzupełnić pianką montażową. Po nałożeniu kleju należy dokładnie wyczyścić futrynę i pozostawić całość do całkowitego wyschnięcia.

Parapet Breccia Aurora 30 x 2 x 182 cm

Krok 3

Teraz naszym zadaniem powinno być dokładne zagruntowanie powierzchni. Preparat gruntujący nakładamy przy użyciu pędzla, równomiernie rozprowadzając na całej wnęce znajdującej się wokół okna i drzwi balkonowych.

Krok 4

Powoli przechodzimy do montażu płyt gipsowo-kartonowych. Żeby jednak móc tego dokonać, niezbędne będzie dokonanie pomiarów. Te zaczynamy zawsze od górnej ościeży. Mierzymy jej szerokość oraz długość. Następnie tych samych pomiarów dokonujemy względem bocznej ościeży okna i drzwi.

Krok 5

Znając wszystkie niezbędne wymiary, możemy przystąpić do przycięcia według nich zakupionych przez nas płyt gipsowo-kartonowych. Należy tutaj pamiętać o tym, że jako pierwsze będziemy montować fragmenty płyt do nadproża, co oznacza, że od wymiarów bocznych ościeżnic należy odjąć grubość stosowanej płyty i tak też dociąć niezbędne elementy. Kiedy mamy już przygotowane wszystkie potrzebne nam fragmenty płyt, możemy przystąpić do ich montażu.

Porada eksperta:

Aby prawidłowo zaznaczyć na płycie linię cięcia, warto posłużyć się stabilną poziomicą oraz docisnąć ją stosunkowo mocno do płyty.

Krok 6

Czas na przyklejenie dociętych płyt gipsowo-kartonowych do ościeży. Etap ten rozpoczynamy od montażu płyt do nadproża. Aby tego dokonać, rozrabiamy zgodnie z zalecaniami producenta klej gipsowy, a następnie nakładamy go na płytę w formie niewielkich placków po każdej ze stron co około kilkanaście centymetrów. Następnie przykładamy ją w odpowiednim miejscu do nadproża i posuwistymi ruchami próbujemy ustawić ją równo ze ścianą. W tym przypadku płytę warto dociskać do nadproża poziomicą, którą regulujemy jednocześnie właściwe położenie przyklejonej płyty w poziomie. Następnie nadmiar kleju, który wychodzi spod płyty, zacieramy równo ze ścianą. Po wykonaniu tego zadania, według tych samych zasad, przytwierdzamy do nadproża kolejny brakujący fragment płyty, jeśli jest to oczywiście konieczne.

Porada eksperta:

Jeśli dwa fragmenty płyt gipsowo-kartonowych przytwierdzone do podłoża nie układają się w idealnie równym poziomie, możemy zastosować wówczas tymczasowe podpory, które ten poziom wyrównają, aż do momentu związania kleju gipsowego.

Parapet

Krok 7

Postępując zgodnie z (prawie wszystkimi!) wytycznymi z poprzedniego kroku, przytwierdzamy docięte na wymiar fragmenty płyt g-k do bocznych ościeży okna i drzwi balkonowych oraz obszaru prowadzącego od podłogi do parapetu okna od strony drzwi. Nie zapominamy o dokładnym ustawieniu pionu w każdej z tych stref oraz właściwym zatarciu kleju gipsowego. W odróżnieniu do poprzedniego kroku klej gipsowy nakładamy jednak bezpośrednio na powierzchnię ościeży, a następnie przytwierdzamy do niego płyty.

Krok 8

Kiedy uda nam się przytwierdzić płyty g-k na całym obwodzie okna i drzwi balkonowych, odczekujemy do wyschnięcia kleju. Następnie, używając specjalistycznego tarnika, szlifujemy zatarty przez nas klej oraz brzegi płyt tak, by osiągnąć możliwie idealnie równą powierzchnię w każdej strefie. Jeśli konieczne były łączenia płyt na poszczególnych fragmentach wnęki, konieczne jest ich sfrezowanie, czego możemy dokonać przy użyciu ostrego noża.

Krok 9

Kiedy wykonana przez nas obudowa z płyt gipsowo-kartonowych jest gotowa, ponownie przystępujemy do zagruntowania powierzchni ścian wokół wnęki, ościeży oraz szczelin znajdujących się pomiędzy futrynami a ścianą.

Parapet

Krok 10

Teraz konieczne jest ponowne szpachlowanie. Używając specjalnej masy do łączeń, zacieramy wszystkie połączenia płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 11

Po wyschnięciu masy do łączeń czas, na zatopienie w narożnikach specjalnych aluminiowych profili narożnikowych. Należy zatopić je w ścianie w kleju gipsowym. Żeby tego jednak dokonać, ponownie konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów, a następnie docięcie za pomocą nożyc profili zgodnie z długością ościeży bocznej i nadproża. Montaż narożników zaczynamy od wtopienia ich w bok wnęki od strony drzwi balkonowych. Klej rozprowadzamy równomiernie na narożniku, a następnie umieszczamy w nim profil, ustawiając go równo z pionem, na który wskazuje nam poziomica. Kiedy uzyskamy idealne położenie profilu, nakładamy na niego klej i zacieramy go tak, by zakryć równo cały narożnik. Według tych samych zasad mocujemy narożnik na nadprożu, drugim boku ościeży i fragmencie dzielącym posadzkę i parapet wewnętrzny od strony drzwi balkonowych.

Krok 12

Obróbka okna jest już prawie gotowa. Ostatnim krokiem jest wykończenie całej ściany znajdującej się na stronie okna i drzwi balkonowych. Zadanie to warto wykonać, nakładając dwie zaprawy gipsowe. Jako pierwszy warto nałożyć na ścianę gips szpachlowy, a dopiero po jego wyschnięciu – gładź gipsową. Obie te masy należy nakładać i rozprowadzać na powierzchni szeroką pacą, nie zapominając o możliwie jak najdokładniejszym zacieraniu. Po wyschnięciu ostatniej warstwy należy ją jeszcze przeszlifować delikatnie na całej powierzchni przy użyciu papieru ściernego. Szczeliny znajdujące się zaś pomiędzy futryną a nową obróbką należy zagruntować i uszczelnić specjalnym uszczelniaczem akrylowym, pamiętając o dokładnym zebraniu jego nadmiaru i wyczyszczeniu wszelkich pozostałości. Wszystko po to, by ostateczny efekt był w pełni zadowalający!

Data publikacji: 09.08.2016