Produkty

Materiały na posadzkę w garażu

Materiały na posadzkę w garażu

Garaż to wnętrze, do którego zupełnie nie nadają się takie materiały jak wykładziny czy panele – są zdecydowanie zbyt delikatne i szybko by się zniszczyły. Do tak intensywnie użytkowanych wnętrz jak piwnica konieczne jest zastosowanie materiałów solidniejszych, w tym posadzek odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz na ścieranie.

podłoga w garażuPodłoga w garażu, podobnie jak w kotłowni, często jest układana na gruncie rodzimym. Jego wierzchnią warstwę stanowi wylewka betonowa. Można na niej położyć posadzkę, ale równie dobrze sama może się nią stać.

Koniecznym warunkiem będzie jej odpowiednie wyrównanie, wygładzenie i wyszlifowanie powierzchni. Niestety, surowa posadzka ma wady. Należy do nich zaliczyć mało atrakcyjny wygląd oraz problemy z utrzymaniem w czystości. Podłogę taką warto zatem zaimpregnować preparatami akrylowo – silikonowymi lub epoksydowymi. Są one bezbarwne i gotowe do użycia. Nanosimy je pędzlem lub wałkiem bezpośrednio na beton, bez wcześniejszego gruntowania podłoża. Taką impregnację zwykle przeprowadza się sporządzając kilka warstw impregnatu i w odstępach czasowych co około 2-3 lata.

Posadzkę możemy też przemalować na dany kolor. Koniecznym warunkiem jest jednak osuszenie takiego podłoża, oczyszczenie oraz odkurzenie. A jeśli betonowy podkład jest stary i zniszczony lub wykonany niestarannie, trzeba go wyrównać np. za pomocą wylewki samopoziomującej.

Do malowania betonu sprawdzają się farby uretanowo-alkidowe, akrylowe, epoksydowe. Prawidłowe nałożenie polega na naniesieniu kilku warstw w całodniowych odstępach czasowych.

Posadzka może mieć także postać masy cementowej. Zwykle kupuje się wówczas gotowe, suche mieszanki. Po nałożeniu także warto je zaimpregnować.

A może płytki ceramiczne na posadzce? To dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby uzyskać nawierzchnię nienasiąkliwą, schludną, łatwą do utrzymania w czystości. Do garaży i warsztatów wybierajmy płytki gresowe, klinkierowe lub lastrykowe.

Płytki przyklejamy na czyste podłoże, które wcześniej zostało zagruntowane. Fugi wykonujmy ze spoinowych mas epoksydowych. W garażach powinno się spoinować zaprawami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.

Podłoga w garażu jest dużym wyzwaniem. Już podczas budowy należy mieć na względzie jej odpowiednie umocnienie i utwardzenie. Eksploatacja posadzki w takim miejscu nie polega jedynie na wjazdach i wyjazdach samochodu, ale również na nieustannym zanieczyszczeniu ziemią, piaskiem, kamykami, śniegiem z solą oraz innymi czynnikami. Także w garażu wielu właścicieli przeprowadza drobne naprawy i czyści swoje pojazdy, a podłoga musi być na to odporna.

Zanim wybierzemy materiał na podłogę w garażu, ustalmy:

- ile aut będzie po niej jeździło,gres szkliwiony

- jakich rozmiarów będzie garaż,

- czy w garażu znajdą się inne sprzęty,

- jakim budżetem dysponujemy.

Pomoże nam to uniknąć zakupu niewłaściwych materiałów, za słabych i niewystarczających. Garaż raz wykończony dobrym materiałem będzie nam służył na wiele lat.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.07.2016
Beton najlepszy, ale z posadzką epoksydową.

Ocena i komentarz dla:

Materiały na posadzkę w garażu