Mieszkanie w stylu fit! - Inspiracje i porady

Bycie wysportowanym to coś, o co warto starać się dbać przez całe życie. Pozwoli to nie tylko zachować piękną sylwetkę, ale przede wszystkim da doskonałą kondycję, lepsze samopoczucie i dłuższe, zdrowsze życie. Zwiększająca świadomość, wzrastający problem chorób cywilizacyjnych i łatwy dostęp do ćwiczeń sprawiają, że coraz więcej osób wybiera styl życia fit. Warto, aby ten styl odzwierciedlał także wystrój mieszkania, który dodatkowo ułatwi aktywność fizyczną. W tym artykule można znaleźć garść porad, które ułatwią stworzenie idealnego mieszkania dla miłośnika sportu.

Jak zorganizować mieszkanie w stylu fit? 

fit mieszkanie

Dla miłośników fit życia najłatwiej urządzać mieszkania o dużym metrażu, które oferuję dużą ilość miejsca i liczne okna. Wolna przestrzeń i przewiew to jeden z najważniejszych punktów na liście tego, o co powinno się zadbać, projektując mieszkanie dla miłośnika sportu. Minimalizm sprzyja dobremu samopoczuciu. Oto kilka powodów, dlaczego tak właśnie jest:

  • Im mniej zgromadzonych jest w pomieszczeniu przedmiotów, tym łatwiej jest utrzymać wszystko w czystości. Mniejsza ilość różnych rzeczy rozmieszczonych na półkach (w szczególności nieosłoniętych - przykładowo witryną) sprawia, że w domu pojawia się mniej kurzu, a to przekłada się na stworzenie lepszych warunków do zdrowego oddychania. Taka aranżacja sprzyja także alergikom czy astmatykom. 

  • Ład i harmonia pozwalają się odprężyć. Osoby, które żyją w zgodzie ze stylem fit, dbają nie tylko o ciało, ale również o umysł. Praca mózgu, wewnętrzna harmonia i dobre samopoczucie są równie ważne jak silne, zdrowe mięśnie czy brak nadwagi. Odpowiedni relaks w przestrzeni, która na niego pozwala, staje się więc kluczowy. Warto więc odpowiednio zarządzać przestrzenią w mieszkaniu dla sportowca, aby uniknąć w nim chaosu i bałaganu.

Jak powinna wyglądać kuchnia, gdy tworzy się mieszkanie w stylu fit?

Waga elektroniczna Bisk Madrid biała

Zdrowy styl życia to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to także zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. Gdy chce się przejść na dietę odchudzającą, sportową, wegetariańską, wegańska, bezglutenową itp. pomocne będzie wyposażenie się w odpowiednie sprzęty i dobre zorganizowanie przestrzeni. W kuchni przydadzą się:

  • Waga, dzięki której możliwe jest kontrolowanie masy swojego ciała i łatwiej jest zadbać o dopasowywanie odpowiednich porcji. Ułatwi ona kontrolowanie posiłków. Nabierze się także większej śmiałości w eksperymentowaniu z nowymi przepisami.

  • Blender, czyli niezbędne akcesorium w każdej kuchni. Z jego pomocą można z łatwością robić zdrowe koktajle, zupy typu krem czy sosy. Ułatwi też blendowanie owoców i warzyw, które są obecne w diecie każdego, kto chce być fit. 

  • Sokowirówka lub wyciskarka do soków, umożliwi stworzenie wyjątkowych napojów na bazie owoców i warzyw. To także spora oszczędność, gdyż taki sprzęt umożliwia ograniczenie zakupu gotowych soków sprzedawanych w sklepach, które są stosunkowo droższe. Te przygotowane w domu będą bogatsze w wartościowe składniki i witaminy. Nie będzie w nich konserwantów, polepszaczy smaku, ani przede wszystkim cukru. 

  • Lodówko-zamrażarka typu no-frost, która umożliwi przechowywanie produktów spożywczych w nowoczesnych warunkach i zagwarantuje ich dłuższą świeżość. 

  • Sprzęt do gotowania w inny sposób, niż wyłącznie smażenie. Należą do nich grille elektryczne czy szybkowary. Zapewniają zdrowszy sposób przyrządzania potraw. 

Jak zaaranżować łazienkę w mieszkaniu w stylu fit?

łazienka w stylu fitness

Przygotowując mieszkanie dla sportowca, nie można zapomnieć o odpowiedniej łazience. Takie pomieszczenie powinno być przede wszystkim maksymalnie funkcjonalne. Jeśli będzie w nim wanna, to lepszym rozwiązaniem będzie mała i zabudowana. Będzie ona łączyła w sobie funkcjonalność kabiny prysznicowej. Szybki prysznic jest niezbędny po każdym treningu, stąd z pewnością w łazience warto postawić na takie rozwiązanie. 

Często wykorzystywane i zmieniane ręczniki szybko wyschną na nowoczesnym grzejniku łazienkowym. Design dostępnych modeli łączy w sobie wysoką estetykę i bardzo skuteczną pracę. Z łatwością można dostosować takie grzejniki zarówno do dużych, jak i małych łazienek. Podobnie jak w kuchni przyda się waga łazienkowa, która ułatwi kontrolowanie wagi. Niski profil takiej wagi i kompaktowa konstrukcja ułatwi chowanie jej w łazience - na przykład pod meblami. Współczesne wagi łazienkowe mają minimalistyczny, dobrze prezentujący się design, który wpisze się w aranżację łazienki. 

Wygospodarowanie miejsca na ćwiczenia - jak to zrobić?

W każdym mieszkaniu przyda się przestrzeń, która zapewni możliwość swobodnego ćwiczenia. Dobrze jest także korzystać z profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Wtedy jednak pojawia się kwestia, gdzie go przechowywać. Może udałoby się przystosować do tego, któreś z dotychczas nieużytkowanych pomieszczeń? Ocieplenie strychu czy pomieszczeń gospodarczych może być świetnym rozwiązaniem. Chociaż może wymagać nieco większego nakładu pracy, to jednak efekt z pewnością się opłaci - do dyspozycji będzie przestronne miejsce, w którym zadba się o zdrowie i doskonałą kondycję.

Innym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowego miejsca, jest przyjrzenie się zamieszkiwanej przestrzeni, czy nie udałoby się zrezygnować z niektórych mebli, czy innych elementów wystroju? Często pozbycie się kilku takich obiektów może szybko odświeżyć pomieszczenie i sprawić, że mieszkanie w stylu fit stanie się bardziej przyjazne. 
Podczas ćwiczeń często konieczne są gwałtowne wymachy nóg czy rąk. Aby uniknąć strącenia rzeczy z półek lub uszkodzenia różnych rzeczy, warto pomyśleć o dodatkowej, zamykanej szafie. Jeśli przed ćwiczeniami konieczne jest przestawianie mebli, to może ułatwią to kółka meblowe. Ich zamocowanie do elementów wystroju ułatwi ich przesuwanie i zapobiegnie rysowaniu podłogi.