Montaż drzwi ukrytych. Jak zamontować drzwi wewnętrzne ukryte?

Montaż skrzydła drzwiowego klasycznego nie jest zbyt trudnym zadaniem. Wystarczy zacząć od montażu ościeżnicy, na której następnie osadza się drzwi dzięki zastosowaniu zawiasów. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli planujesz w budynku drzwi ukryte. Montaż tego rodzaju skrzydła również należy zacząć od ościeżnicy. Wygląda on jednak zupełnie inaczej. Także pozostałe kroki różnią się w przypadku tego rozwiązania z zakresu aranżacji wnętrza.

Montaż drzwi ukrytych

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Przygotowanie ściany do montażu
  2. Montaż ościeżnicy na ścianie murowanej
  3. Montaż ościeżnicy w ścianie z płyt g-k
  4. Osadzenie drzwi ukrytych – kiedy je wykonać
  5. Regulacja skrzydła drzwiowego
  6. Drzwi ukryte – cena z montażem i od czego zależy?

Przygotowanie ściany do montażu

Zasadniczo montaż drzwi ukrytych powinien być zaplanowany już na etapie budowy. Wynika to ze specyfiki samego montażu, który wymaga zastosowania odpowiedniej grubości ścian, a także przygotowania powiększonego otworu drzwiowego. Nie oznacza to jednak, że w innej sytuacji musisz absolutnie wykluczyć drzwi ukryte. Ich montaż będzie nieco trudniejszy i bardziej czasochłonny, ale nadal w pewnych sytuacjach możliwy.

Przygotowanie ściany obejmuje kilka kroków. Przede wszystkim wykonanie odpowiedniego otworu drzwiowego. Jeśli budynek jest dopiero murowany, możesz to wykonać na tym etapie. Ściany powinny mieć minimum 10 centymetrów grubości. Sam otwór drzwiowy natomiast powinien być powiększony po 5 centymetrów z każdego boku i od góry. Na piankę montażową natomiast przeznacza się jeszcze dodatkowe 1,5 centymetra z każdego brzegu.

Co w sytuacji, gdy otwór drzwiowy jest już wykonany? Możesz skuć go do pożądanych rozmiarów. Zasadne jest także wykonanie wrębów pod aluminiowe profile i klej montażowy. Pamiętaj przy czym, że grubość muru jest obligatoryjna. Równie istotne jest przygotowanie montażu przed wykończeniem podłogi.

Kolejnym krokiem jest montaż ościeżnicy ukrytej, który zależy od rodzaju ściany.

Montaż ościeżnicy na ścianie murowanej

Montaż ościeżnicy na ścianie murowanej jest zdecydowanie bardziej wymagającym zadaniem. Przede wszystkim wymaga też zastosowania nieco innych elementów wspierających całą konstrukcję.

Ukryta ościeżnica jest zbudowana z dwóch pionowych belek, a także z nadproża i stojaków. Co więcej, zestaw obejmuje również aluminiowe profile. To dzięki nim możesz osadzić ościeżnicę w ścianie. To ich przykręcenie jest równocześnie pierwszym etapem montażu. Po złożeniu ościeżnicy możesz przykręcić po jednej stronie aluminiowe profile. Dla zachowania stabilności konstrukcji zamontuj pomiędzy belkami rozpórki na wewnętrzną szerokość nadproża. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej szerokości ościeżnicy na całej jej wysokości. Trzy rozpórki to przy tym absolutne minimum.

Kolejnym krokiem jest przymierzenie ościeżnicy do otworu drzwiowego. Między ścianą a profilem aluminiowym zamontuj siatkę wzmacniającą. Przytnij ją do szerokości wykonanego wrębu. Na ścianę natomiast nałóż klej elastyczny i wykorzystaj ten monet, by wyrównać ościeżnicę w otworze.

Pomiędzy ościeżnicę a ścianę wstrzyknąć piankę montażową. Dzięki niej drzwi będą stabilnie umieszczone w otworze. Następnie możesz usunąć nadmiar pianki, posmarować ścianę klejem i przykręcić z drugiej strony profile aluminiowe.

Do wyrównania zamontowanej ościeżnicy możesz wykorzystać klej. Jego warstwę rozprowadź i wygładź na stworzonym połączeniu. Dzięki temu wyrównasz ze ścianą drzwi ukryte.

Cena montażu wynika w rzeczywistości właśnie z tych wszystkich kroków, jakie należy wykonać.

Montaż ościeżnicy w ścianie z płyt g-k

W ściance działowej z płyt g-k lub OSB znacznie łatwiej wykonasz montaż drzwi ukrytych. Cena będzie tym samym nieco niższa w przypadku takiego rozwiązania.

Montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą obejmuje przede wszystkim przykręcenie ościeżnicy do aluminiowego stelaża. Ten natomiast montuje się bezpośrednio w przestrzeni między dwiema płytami. Same profile montuje się z wykorzystaniem specjalnych wkrętów. Przy czym w okolicy zawiasów warto wykorzystać dodatkowe wkręty, co zapewnia większa stabilność drzwi z ukrytą ościeżnicą.

Montaż wymaga także wypełnienia szczeliny między ościeżnicą a stelażem pianką montażową. Do ościeżnicy przykręć dodatkowo aluminiowy profil, który następnie należy połączyć ze stelażem. Dopiero na samym końcu możesz przykręcić płyty gipsowo-kartonowe lub OSB.

Osadzenie drzwi ukrytych – kiedy je wykonać

Kiedy możesz wykończyć drzwi ukryte? Montaż ościeżnicy Może być skończony, ale przed osadzeniem drzwi wymagane jest wykończenie wnętrza. Innymi słowy, pokryj podłogi, sufity i ściany materiałem wykończeniowym, zanim zamontujesz drzwi ukryte.

Od tej zasady jest wyjątek. Jeśli skrzydło chcesz idealnie dopasować do koloru ścian, boazerii lub tapety, możesz je zamontować jeszcze przed podjęciem się wykańczania pomieszczenia.

Regulacja skrzydła drzwiowego

Samo zamontowanie drzwi nie jest trudne. W rzeczywistości poradzi z nim sobie osoba, która potrafi zamontować drzwiczki od szafek meblowych.

Przede wszystkim przykręć zawiasy do skrzydła drzwiowego. Następnie zajmij się ich przykręceniem do osadzonej już ościeżnicy. Zawiasy te przypominają elementy montowane w szafkach meblowych.

Upewnij się, że drzwi są osadzone idealnie w ościeżnicy. Oznacza to taką samą szczelinę między skrzydłem a płaszczyzną ściany. Jeśli źle się zamykają lub nie są ułożone równo, zajmij się ich regulacją. Producenci zazwyczaj na zawiasach montowanych na skrzydle umieszczono regulację szczelin bocznych. Wystarczy odpowiednie kręcenie wkrętami. Z kolei na części montowanej do ościeżnicy znajduje się regulacja wysokości położenia drzwi.

Drzwi ukryte – cena z montażem i od czego zależy?

Czy amator może wykonać montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą? Cena profesjonalistów na pewno do tego zachęca. Z drugiej jednak strony, sam montaż nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też nie warto na nim oszczędzać.

Zazwyczaj specjaliści liczą sobie od stu do trzystu złotych więcej za zamontowanie tego rodzaju skrzydła. Jeśli zatem przyjmie się, że cena tradycyjnego montażu sięga około dwustu złotych, daje nam to całkowity koszt rzędu około 300-500 złotych. Przy czym w niektórych sytuacjach dopłata może wynieść nawet sześćset złotych do ceny podstawowej.

W aranżacji wnętrz na pewno nietrudno o tańsze rozwiązanie niż drzwi ukryte. Cena z montażem przekracza kilka tysięcy złotych.