LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Mulczowanie trawnika – co to jest i kiedy należy je wykonać?

Mulczowanie trawnika stało się ostatnio bardzo popularne, głównie ze względu na walory ekologiczne i praktyczne. Dzięki temu zabiegowi trawa zostaje naturalnie odżywiona, zabezpieczona przed nadmiernym wysuszeniem. Mulczowanie zapobiega erozji gleby, spowalnia wzrost chwastów, ogranicza ilość trawy do utylizacji, zmniejsza pracochłonność koszenia. Zobacz, jak często mulczować trawnik i jak to robić poprawnie.

Co to jest mulczowanie trawnika?

Chcesz mieć w ogródku piękny trawnik? Stosuj mulczowanie. Co to takiego? Mulczowanie to proces odżywiania gleby. Najczęściej mulczowanie trawnika polega na przykrywaniu go świeżo skoszoną, rozdrobnioną trawą. Ta organiczna pokrywa ma za zadanie zbudować odżywcze środowisko, ochronić glebę i trawnik przed warunkami atmosferycznymi, np. dużym mrozem. Dodatkowo mówi się, że mulczowanie może zapobiec wzrostowi chwastów. Zobacz, jak możesz pozbyć się chwastów z ogrodu?

Co ciekawe mulczowanie gleby, czyli jej przykrywanie, możesz wykonać też za pomocą np. liści, słomy, siana czy nawet kartonu! Ważne, żeby był to jednak materiał organiczny. 

W czasie koszenia trawa jest rozdrabniana i rozrzucana na trawnik. Ważne jest, aby ten materiał organiczny równomiernie rozkładał się na podłożu. Musisz więc zwrócić uwagę, żeby nie pozostawić dużych kupek skoszonej trawy. Co więcej, w przypadku tradycyjnego koszenia, może okazać się, że ścięta trawa ma zbyt długie źdźbła. Dlatego właśnie najlepiej rozdrobnić to, co zostało skoszone, jeszcze przed rozrzuceniem na trawniku. Przydadzą Ci się do tego specjalne kosiarki z funkcją mulczowania. 

Mulczowanie trawnika – co to jest i kiedy należy je wykonać?

Co daje mulczowanie trawy? Zalety i wady

Mulczowanie zalicza się do ekologicznych i naturalnych form odżywiania trawnika. Wpisuje się w zasady zrównoważonego ogrodnictwa. Regularne mulczowanie sprawi, że Twój trawnik będzie pięknie i równomiernie wzrastał. Co ważne możesz pozbyć się dzięki temu chwastów! Samo mulczowanie nie jest trudne, a posiadanie odpowiedniego sprzętu sprawi, że praktycznie nic nie będziesz musiał robić. Mało tego − nie będziesz tracić czasu na zbieranie ściętej trawy czy wynoszenie jej do śmietnika lub na kompost. Jeżeli nie masz kosiarki z opcją mulczowania, pilnuj, żeby koszona trawa nie była zbyt wysoka. 

Mulczowanie posiada wiele zalet, jednak warto wspomnieć także o tym, jakie niesie zagrożenia i kiedy lepiej nie wykonywać tego zabiegu. Pamiętaj zatem, że:

  1. Nie należy mulczować trawnika, gdy trawa jest zbyt wysoka. Jeśli przekroczy ona wysokość 4 cm, powinieneś ograniczyć ilość mulczowanej trawy.

  2. Niewskazane jest mulczowanie trawników zachwaszczonych i rzadko koszonych.

  3. Nie należy zostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera on kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części roślin rozkładają się bowiem bardzo wolno, tworząc filc, tzn. grubą warstwę nieprzepuszczalną dla wody i powietrza. Darń rośnie wówczas wolniej i jest bardziej podatna na choroby.

  4. Nie powinno się zbyt często przeprowadzać mulczowania na glebach wilgotnych, słabo przepuszczających wodę.

  5. Zabieg mulczowania powinien być wykonywany na trawniku suchym – ułatwia to równomierne rozrzucenie pokosu, żeby nie uległ on gniciu, a rozkładowi.

  6. Warstwa pokosu pozostawiona na powierzchni nie może być za duża i za ciężka. Powinna być cienka, mocno rozdrobniona i równomiernie rozprowadzona po powierzchni trawnika, by proces rozkładu następował szybko. Zapobiega to gniciu, powstawaniu filcu i hamowaniu wzrostu trawy.

Przeczytaj także: Hodowla róż w mieszkaniu

Kiedy i jak często mulczować trawnik?

Zabiegi mulczowania wykonuje się w okresie wegetacyjnym traw. Do mulczowania najlepiej nadają się trawniki bardzo często koszone, nawet co kilka dni. Tylko z takich traw pokos może być pozostawiony na powierzchni murawy i stanowić będzie wartościową pożywkę – młode i delikatne źdźbła ulegną szybkiemu rozkładowi.

Najkorzystniej przeprowadzać mulczowanie trawy, kiedy ma nie więcej niż 4 cm wysokości. Regularne koszenie trawnika zapobiega także rozwojowi na nim niepożądanych kwiatostanów, łodyg i chwastów.

Mulczowanie trawnika – co to jest i kiedy należy je wykonać?

Jak wygląda mulczowanie trawnika? Niezbędne narzędzia

Na rynku jest spory wybór kosiarek ze specjalną funkcją mulczowania. Istnieje w nich możliwość ustawienia jego stopnia. Możesz ustawić sposób zbierania całej trawy, czyli np. 100% zbierania, jeśli trawa urosła zbyt wysoka. A jeśli trawa jest niska, w całości można poddać ją mulczowaniu, czyli nastawić 100% mulczowania (bez zbierania).

Możliwe jest także ustawienie pośrednie – do pewnej wysokości trawa będzie mulczowana, a ponad wyznaczony poziom – zbierana do pojemnika. Regulacja taka ułatwia Ci odpowiednie dostosowanie pracy urządzenia do aktualnych potrzeb. Dopiero po właściwym przycięciu zbyt rosłego trawnika w kolejnych tygodniach koszeniach, możesz dojść do 100% mulczowania.

Praktycznym rozwiązaniem są także samobieżne automaty do koszenia wyposażone fabrycznie w funkcję mulczowania trawników.

Nie zapominaj, żeby mulczowany w sezonie trawnik dokładnie wyczyścić z resztek roślin przed zimą. Najlepiej usunąć (drucianymi elastycznymi grabiami) wszelkie nierozłożone części roślinne, mogące przyczynić się do tworzenia filcu i rozwoju chorób trawy pod warstwą śniegu. Nie musisz zbyt często nawozić trawnika, na którym wykonujesz mulczowanie. Sam zabieg mulczowania stanowi bowiem formę „odżywiania” roślin.

Dokładnie obserwuj swój trawnik. Jeśli zauważysz, że jego kondycja osłabia się, wprowadź – naprzemienne z mulczowaniem – koszenie z pełnym zbiorem pokosu. Na jakiś czas możesz nawet zaprzestać mulczowania. Czasem warto wykonać także dodatkowy zabieg  wertykulacji – głównie w przypadkach dużego, szczególnie zadarnionego trawnika.

Zobacz też: Rośliny nad oczkiem wodnym

Mulczowanie trawnika − czy warto? Tak!

Co daje mulczowanie trawnika? Przede wszystkim to naturalny i ekologiczny sposób na odżywienie trawy w Twoim ogrodzie. Może przynieść wiele korzyści, o ile wykonujesz je poprawnie. Uważaj, żeby nie rozrzucać na trawniku zbyt długich źdźbeł skoszonej trawy! Mulczowanie pomaga pozbyć się chwastów, a nawet pozwoli Ci oszczędzić czas na zbieraniu i wyrzucaniu tego, co zostało skoszone. Kosiarki z opcją mulczowania znajdziesz jak zawsze w Castorama.pl.