Produkty

Mulczowanie trawnika - kiedy wykonać?

Mulczowanie trawnika - kiedy wykonać?

Mulczowanie stało się ostatnio bardzo popularne, głównie ze względu na walory ekologiczne i praktyczne. Dzięki temu zabiegowi trawnik zostaje naturalnie odżywiony, zabezpieczony przed nadmiernym wysuszeniem. Mulczowanie zapobiega erozji gleby, spowalnia wzrost chwastów, ogranicza ilość trawy do utylizacji, zmniejsza pracochłonność koszenia.

mulczowanie ręczneKiedy mulczowanie nie jest wskazane?

Mulczowanie posiada wiele zalet, jednak warto wspomnieć także o tym, jakie niesie zagrożenia i kiedy nie warto wykonywać tego zabiegu. Pamiętajmy zatem, że:

- nie należy mulczować trawnika, gdy trawa jest zbyt wysoka. Jeśli przekroczy ona wysokość 4 cm, powinniśmy co najmniej ograniczyć ilość mulczowanej trawy.

- niewskazane jest mulczowanie trawników zachwaszczonych i rzadko koszonych,

- nie należy zostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera on kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części roślin rozkładają się bowiem bardzo wolno, tworząc filc, tzn. grubą warstwę nieprzepuszczalną dla wody i powietrza. Darń rośnie wówczas wolniej i jest bardziej podatna na choroby.

- nie powinniśmy zbyt często przeprowadzać mulczowania na glebach wilgotnych, słabo przepuszczających wodę,

- zabieg mulczowania powinien być wykonywany na trawniku suchym – ułatwia to równomierne rozrzucenie pokosu, żeby nie uległ on gniciu, a rozkładowi,

- warstwa pokosu pozostawiona na powierzchni nie może być za duża i za ciężka. Powinna być cienka, mocno rozdrobniona i równomiernie rozprowadzona po powierzchni trawnika, by proces rozkładu następował szybko. Zapobiega to gniciu, powstawaniu filcu i hamowaniu wzrostu trawy.

Kiedy mulczowanie jest wskazane?

Zabiegi mulczowania wykonujemy w okresie wegetacyjnym traw. Do mulczowania najlepiej nadają się trawniki bardzo często koszone, nawet co kilka dni. Tylko z takich traw pokos może być pozostawiony na powierzchni murawy i stanowić będzie wartościową pożywkę – młode i delikatne źdźbła ulegną szybkiemu rozkładowi.

Najkorzystniej przeprowadzać mulczowanie, kiedy trawa ma nie więcej niż 4 cm wysokości. Regularne koszenie trawnika zapobiega także rozwojowi na nim niepożądanych kwiatostanów, łodyg i chwastów.

Ważne wskazówki

Nie zapominajmy, żeby mulczowany w sezonie trawnik dokładnie wyczyścić z resztek roślin przed zimą. Powinniśmy usunąć (drucianymi elastycznymi grabiami) wszelkie nierozłożone części roślinne, mogące przyczynić się do tworzenia filcu i rozwoju chorób trawy pod warstwą śniegu.

Nie musimy zbyt często nawozić trawnika, na którym wykonujemy mulczowanie. Sam zabieg mulczowania stanowi bowiem formę „odżywiania” roślin.

Należy obserwować nasz trawnik. Jeśli zauważymy, że jego kondycja osłabia się, powinniśmy wprowadzić – naprzemienne z mulczowaniem – koszenie z pełnym zbiorem pokosu. Na jakiś czas możemy nawet zaprzestać mulczowania. Czasem warto wykonać także dodatkowy zabieg  wertykulacji – głównie w przypadkach dużego, szczególnie zadarnionego trawnika.

Czym mulczować?

Na rynku mamy spory wybór kosiarek ze specjalną funkcją mulczowania. Istnieje w nich możliwość ustawienia stopnia mulczowania.traktorek z funkcją mulczowania

Możemy ustawić sposób zbierania całej trawy, czyli np. 100 % zbierania, jeśli trawa urosła zbyt wysoka. A jeśli trawa jest niska, w całości można poddać ją mulczowaniu, czyli nastawić 100 % mulczowania (bez zbierania).

Możliwe jest także ustawienie pośrednie – do pewnej wysokości trawa będzie mulczowana, a ponad wyznaczony poziom – zbierana do pojemnika, Regulacja taka ułatwia nam odpowiednie dostosowanie pracy urządzenia do aktualnych potrzeb. Dopiero po właściwym przycięciu zbyt rosłego trawnika w kolejnych tygodniach koszeniach, możemy dojść do 100 % mulczowania.

Praktycznym rozwiązaniem są także samobieżne automaty do koszenia wyposażone fabrycznie w funkcję mulczowania trawników.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak siać trawę? Zakładanie trawnika – praktyczne porady

Jak siać trawę? Zakładanie trawnika – praktyczne porady
Trawa to roślina, bez której nie obędzie się żaden ogród. Uprzyjemnia Ci każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu. Marzysz o pięknym t...
Czytaj więcej

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy
Zadbane podwórze to nie tylko przestrzeń relaksu w pogodne dni, ale również wizytówka domu przez większą część roku. Wiemy, jak s...
Czytaj więcej

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?
Jeśli zależy nam na posiadaniu pięknej, gęstej murawy, powinniśmy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Należy do nich m.in. piaskowanie trawnik...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mulczowanie trawnika - kiedy wykonać?