Produkty

Obuwik

Łac. Cypripedium

Obuwik

Obuwik, z łac. Cypripedium, jest rodzajem roślin z rodziny storczykowatych. W naturze występujący na półkuli północnej – w Ameryce Północnej i Eurazji – liczy sobie ok. 50 gatunków o efektownych kwiatach. W umiarkowanym klimacie Polski na dziko rośnie typowy gatunek tego rodzaju, mianowicie obuwik pospolity (Cypripedium calceolus). 

Roślina kwitnie wyjątkowo oryginalnie – w maju lub czerwcu pojawiają się na niej Niezwykłe kwiaty o czerwono-brunatnych płatkach i cytrynowożółtej warżce. Nazwa rośliny wzięła się właśnie od kształtu, który przybierają kwiaty – przypominają bucik. Są one niezbyt duże, ale efektownie prezentują się na rabatach, otoczone szerokimi, jajowatymi lub lancetowatymi liśćmi. Obuwik dorasta do maksymalnie 60 cm, choć częściej spotykane są okazy o wysokości ok. 30-40 cm.

Obuwik w naturze występuje w widnych lasach liściastych, dlatego najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny będzie lekki półcień – dla efektownego kwitnienia zaleca się ekspozycję na słońce wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Właściwym podłożem dla obuwika będzie podobne do tego, spotykane w lasach. W związku z tym gleba powinna być przepuszczalna, a jednocześnie żyzna i próchnicza. Istotny jest również zasadowy lub obojętny odczyn ziemi oraz jej odpowiednia wilgotność – powinna być mokra, ale w umiarkowanym stopniu. Źle znosi okresy suszy, wówczas należy więc pamiętać o właściwym nawadnianiu obuwika.

Wysiew rośliny z nasion jest dość skomplikowany, dlatego zalecane jest raczej rozmnażanie rośliny poprzez podział kłącza wczesną wiosną. Obuwik dobrze znosi zimy w umiarkowanym klimacie, w szczególności chroniony przed mrozem liśćmi. Chcąc zapewnić mu długie kwitnienie, należy szybko usuwać przekwitłe kwiaty – wtedy jednak nie wytworzy ona nasion.

Obuwik zalecany jest do nasadzeń w zacienionych miejscach – są one przeważnie trudne do zagospodarowania, gdyż większość roślin lepiej zakwita w pełnym słońcu. Jeśli w ogrodzie gleba nie jest właściwa dla obuwika, można zdecydować się na uprawę pojemnikową. Nadaje się również na kwiat cięty.

Data publikacji: 27.02.2017