Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?

Budynki wykonane z cegły mają swój urok. Cegła klinkierowa jest uznawana za solidny materiał, który zachowuje atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o spoinach. Fugi wykruszają się, stają się siedliskiem owadów, a w skrajnych przypadkach ochładzają pomieszczenia. Jak odnowić stare mury, by dalej zachwycały swoim pięknem, a konstrukcja była bezpieczna?

odnawiamy-muryodnawiamy-muryodnawiamy-muryodnawiamy-mury

Konieczne są oględziny

Przed przystąpieniem do pracy warto ocenić stan cegieł, jak i samych fug. Gdy materiał budowlany kruszy się i jest bardzo uszkodzony, lepszym rozwiązaniem będzie zatynkowanie całości. Jeśli jednak tylko nieliczne cegły są wykruszone, wymieńmy je na nowe lub uzupełnijmy płytką klinkierową.

Etap pierwszy – oczyszczanie

W fugach gromadzi się kurz, brud, a niekiedy spoiny są porośnięte mchem. Powinniśmy je usunąć wraz z kruszącą się zaprawą. Najlepsza będzie do tego mokra gąbka lub druciana szczotka. Oczyszczając fugi, pamiętajmy o przetarciu cegieł, co ułatwi dalsze prace.

Etap drugi – olejowanie

Olejowanie to konieczny zabieg, który uchroni cegły przed zabrudzeniem zaprawą. W ten sposób cegły będą się estetycznie prezentowały. Dzięki nałożeniu na cegły oleistej substancji, szybko pozbędziemy się resztek zaprawy z fugowania. Podczas pracy omijajmy obszar szczelin, tak by nałożona później zaprawa dobrze do nich przylegała.

Etap trzeci – wybór narzędzi

Jaki materiał wybrać do fugowania? Możemy posiłkować się standardową zaprawą cementowo-wapienną lub wykorzystać fugę do cegły klinkierowej. Jeśli zależy nam na tańszym rozwiązaniu idealna będzie zaprawa do wznoszenia murów. Aby ją przygotować musimy ją rozrobić z wodą. Nie powinna być zbyt rzadka, ponieważ zacznie spływać ze szczelin. Półsucha konsystencja będzie najlepsza – z łatwością ją uformujemy. Spoinę możemy nałożyć przy pomocy dwóch kielni. Zwróćmy uwagę na szerokość fugownicy, tak by pasowała do wielkości wypełnianej szczeliny, a uzupełnianie fugi było łatwe. W drugiej będziemy przechowywać zaprawę, dlatego najlepszy będzie model zagięty pod kątem 90 stopni.

 

fugowaniefugowaniefugowaniefugowanie

Etap czwarty – fugowanie

Aby efekt naszej pracy nie poszedł na marne, a zaprawa nie spłynęła razem z deszczówką, przystąpmy do fugowania cegieł w słoneczny, ciepły dzień. Pracę zacznijmy od uzupełnienia najgłębszych szczelin, wypełniając ubytki. Najpierw wypełnimy szczeliny poziome, potem zaś te znajdujące się w pionie. Na końcu przejdźmy do części znajdujących na brzegach. Fuga powinna być lekko wklęsła, tak by łatwiej było ją czyścić.

Etap piąty – czyszczenie

Po upływie godziny od nałożenia fugi warto oczyścić lica cegły z resztek zaprawy. Po tym czasie fuga będzie już przyschnięta, a ryzyko jej uszkodzenia – zmniejszy się. W zależności od warunków pogodowych, fuga utwardzi się po 12-24 h.

Etap szósty – impregnacja

Odnowiony mur, zaraz po całkowitym wyschnięciu fug, warto dodatkowo zaimpregnować przeznaczonym do tego środkiem. Impregnacja zwiększy trwałość powierzchni, wzmocni kolor cegły lub nada jej połysk. Dużą popularnością cieszą się nanoimpregnaty, które nie tworzą ochronnej powłoki, ale wsiąkają w głąb materiału, doskonale go uszczelniając.

 

Data aktualizacji: 17/04/2024