Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

4 sposoby na odświeżenie fug

Nawet wyjątkowo dekoracyjne płytki nie będą wyglądały dobrze, jeśli fuga będąca połączeniem kolejnych elementów glazury nie będzie utrzymana w czystości. Fugi brudzą się niestety dosyć szybko, dlatego warto wiedzieć, jak sprawnie i łatwo je odświeżyć.

odświeżanie fugŁazienka ze względu na rodzaj przeprowadzanych w niej czynności, tworzy dość specyficzne wnętrze. Zwykle panuje w niej wysoki stopień wilgotności powietrza oraz duże nagromadzenie pary. W takich warunkach bardzo dobrze czują się mikroorganizmy Na fugach mogą się zatem pojawić różne zabrudzenia. Najczęściej jest to kurz, który wraz z ociekającą parą wodną tworzy szare, brzydkie połączenie. Na fudze może się także pojawić grzyb, który powstaje wówczas, gdy wentylacja w łazience nie jest utrzymana na odpowiednim poziomie.

Czyszczenie fug warto przeprowadzać systematycznie, nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka zabrudzenia nie wydają się być aż tak duże. Jeśli bowiem dojdzie do trwałego zabrudzenia, trudno będzie na tyle doczyścić fugi, by dalej prezentowały się dobrze. Najprawdopodobniej będzie wówczas konieczne nałożenie nowego wypełnienia pomiędzy płytkami.

1. Domowe sposoby na brudną fugę

Nic tak nie działa na zabrudzenia, jak proszek do pieczenia, ocet oraz cytryna. Proszek wystarczy nanieść na zabrudzona fugę i pozostawić na kilkanaście minut, aż wniknie w strukturę fugi i zacznie działać. Po kilkunastu minutach zmywamy płytki i przecieramy je wilgotną ściereczką. Im dokładniej to zrobimy, tym dana powierzchnia będzie się lepiej prezentowała, ponieważ nie będzie na niej widocznych zacieków po proszku.

Z octu przygotowujemy roztwór w następujących proporcjach: jedna część octu na dwie części wody. Takim roztworem szorujemy fugi, używając np. szczoteczki do zębów.

Uwaga: Wzmocnione działanie octu uzyskamy, dodając do roztworu odrobinę sody. Proszek ten sprawi także, że specyficzny zapach ostrego płynu nie będzie aż tak odczuwalny we wnętrzu.

Podobnie działamy z cytryną. Sokiem z tego cytrusa spryskujemy fugi – pozostawiamy go na chwilę, aż przeniknie w ich głąb Cytryna ma właściwości wybielające, więc poradzi sobie z drobnymi przebarwieniami na fudze.

Niezastąpiona w szybkim oraz tanim czyszczeniu fugi będzie również pasta do zębów. Wystarczy wetrzeć ją w powłokę dokładnie tak samo, jak podczas tradycyjnego szczotkowania jamy ustnej.

2. Środki do zadań specjalnych

Jeśli chcemy bardzo szybko uzyskać zadowalające efekty, użyjmy specjalistycznych środków do czyszczenia fug. Zwykle zamknięte są one w butelkach ze spryskiwaczem, którym bardzo precyzyjnie możemy zaaplikować dany środek na czyszczoną powierzchnię.

Płyny należy pozostawić na kilkanaście minut, chyba że zabrudzenie jest naprawdę duże. Wówczas możemy nieco przedłużyć czas aplikacji, pamiętając jednocześnie, że są to naprawdę silne środki.

środek do czyszczenia fug3. Fuga jak malowana

Szybkim sposobem na odświeżenie fugi będzie także jej przemalowanie. Stosuje się do tego preparaty, które mocno trzymają się podłoża. Mają one także odpowiednio wysoki poziom krycia oraz są odporne na ścieranie i odpryski. Aby przemalować fugę, zwykle wystarczy zakupić gotowy zestaw do renowacji, który zawiera farbkę, pędzelek oraz gąbkę do wyczyszczenia płytek.

Produkty tego typu mogą mieć również postać markerów lub pasty, które dużo łatwiej nakłada się na wybraną powierzchnię.

4. Chlorowy sposób

Ostatnią naszą propozycją będzie dość nietypowa mieszanka środków. Do czyszczenia fugi bardzo dobrze sprawdzi się połączenie chlorowego płynu do WC z wodą. Takim roztworem, po dokładnym jego wymieszaniu, szorujemy fugę. Najlepiej przy pomocy szczoteczki do zębów, która bardzo dokładnie dopasowuje się do wąskich szczelin pomiędzy płytkami. Przy korzystaniu z takich substancji pamiętajmy o każdorazowym założeniu rękawic ochronnych. Płyny do WC mogą być bowiem niebezpieczne dla skóry naszych dłoni.

Data publikacji: 20.01.2016