Produkty

Jak zapobiegać pękaniu fug

Jak zapobiegać pękaniu fug

Pękające fugi to nie tylko problem estetyczny, ale także miejsce, w którym może zbierać się wiele szkodliwych bakterii czy zabrudzeń. Jeśli chcemy uniknąć mozolnego wymieniania fug, warto zadbać o nie jeszcze zanim dojdzie do pęknięć.

fugowaniePrzyczyny pękania fug

Osiadanie, "praca" budynku (wtedy zazwyczaj także pękają płytki).

Złe proporcje składników podczas przygotowywania zaprawy – zwykle przyczyną pękania jest dodanie za dużej ilości wody.

Zły dobór zaprawy w stosunku do wielkości i właściwości danych płytek (często powstają pęknięcia jeśli np. wybraliśmy płytki, które charakteryzują się znaczną nasiąkliwością, a zaprawę o niskiej jakości lub tę zbyt twardą, tam, gdzie warto wybrać elastyczne spoiny).

Jeśli nie przestrzegaliśmy zaleceń producenta podczas stosowania zaprawy.

Brak zastosowania dodatkowej dylatacji (tzw. kompensującej).

Metody zapobiegania pękaniu fug

Pamiętajmy o zachowaniu czasu potrzebnego na wyschnięcie zaprawy klejowej, zanim jeszcze położymy płytki. Zbyt szybkie przystąpienie do fugowania może przyspieszyć proces niszczenia fug czy też płytek.

Jeśli wiemy, że budynek jest dość nowy i może jeszcze "pracować", a płytki układamy na znacznych powierzchniach, warto zdecydować się na dodatkową dylatację, a także zastosować elastyczne fugi. fuga castorama

Przygotowując zaprawę, należy dodać taką ilość wody, jaką zaleca dany producent – jej nadmiar może znacznie osłabić trwałość wiązania i wpłynąć na szybsze niszczenie danej powierzchni.

Dobierajmy fugi zależnie od miejsca zastosowania, szerokości fugi oraz rodzaju zaprawy klejowej. Jeśli więc decydujemy się np. na elastyczny klej, warto wybrać także spoinę o podobnych właściwościach. Jeśli wybieramy klejenie na sztywno, lepiej także wybrać fugę charakteryzujące się sztywnością i twardym wiązaniem.

Do pomieszczeń o dużej wilgotności i tam, gdzie stosujemy silne środki czyszczące, lepiej nie wybierać fug cementowych, gdyż mogą one się szybko zniszczyć lub odbarwić. Nie nadają się one także do spoinowania płytek wykonanych z marmuru.

Do kuchni czy pomieszczeń o dużej wilgotności lepiej wybrać fugi wzbogacone tworzywami sztucznymi lub też fugi epoksydowe – te sprawdzą się także przy wannie czy prysznicu. Za to fugi cementowo-epoksydowe świetnie sprawdzą się w przypadku łączenia płytek, które mają porowatą strukturę.

Za to do łączenia różnych materiałów lub powierzchni warto wybrać spoiny na bazie silikonów.

Pamiętajmy, że im większe są dane płytki, tym większa powinna być spoina między nimi (w przypadku dużych płytek, może ona mieć szerokość nawet do 10 mm). Chociaż w przypadku płytek rektyfikowanych może ona być mniejsza niż wtedy, gdy zastosujemy płytki kalibrowane.

Jeśli pod płytkami przebiegają rury z ciepłą wodą lub zastosowane jest ogrzewanie podłogowe czy ścienne, pamiętajmy, aby płytki spoinować preparatem, który jest odporny na wysoką temperaturę.Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?
Okładzina ceramiczna na ścianach i podłodze w kuchni – chociaż jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości – wraz ze zmianą aranżacji i wyposażenia me...
Czytaj więcej

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?
Płytki i znajdujące się pomiędzy nimi spoiny stanowią spójną kompozycję, dekorując podłogi i ściany w niemal każdym wnętrzu. Jak wszystkie elementy, k...
Czytaj więcej

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?
Budynki wykonane z cegły mają swój urok. Cegła klinkierowa jest uznawana za solidny materiał, który zachowuje atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zapobiegać pękaniu fug