Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Maszyny ogrodnicze

Strzałka w prawo

Nożyce do żywopłotu

Strzałka w prawo

Nożyce ręczne

Strzałka w prawo

Nożyce ręczne

Ręczne nożyce do żywopłotu to niezwykle przydatne narzędzie w każdym ogrodzie. Jeśli chcesz mieć piękny i zadbane ogród, nie możesz obejść się bez solidnego sprzętu do cięcia krzewów i żywopłotów. Nożyce ręczne są doskonałym wyborem, kiedy praca wymaga precyzji, a nie chcesz naruszyć innych roślin i kwiatów.

Filtry

Nożyce ręczne

Ręczne nożyce do żywopłotu to niezwykle przydatne narzędzie w każdym ogrodzie. Jeśli chcesz mieć piękny i zadbane ogród, nie możesz obejść się bez solidnego sprzętu do cięcia krzewów i żywopłotów. Nożyce ręczne są doskonałym wyborem, kiedy praca wymaga precyzji, a nie chcesz naruszyć innych roślin i kwiatów.

9 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Nożyce do żywopłotu

Wyświetlanie 9 z 9 produktów

Nożyce ręczne do żywopłotu: prosty sposób na przycinanie roślin

Żywopłot to piękna ozdoba przydomowego ogrodu, która przy okazji odgradza posesję oraz zapewnia większą prywatność. Okazałe rośliny często sadzi się przy samym ogrodzeniu, przez co podwórko staje się niemal niewidoczne dla osób z zewnątrz. Takie rośliny wymagają regularnego cięcia, do czego niezbędne są nożyce ręczne do żywopłotu.

Skracanie żywopłotu wpływa na elegancki wygląd. Zabieg należy wykonywać regularnie, kilka razy w sezonie. Pierwsze cięcie w przypadku młodych roślin przeprowadza się wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów. Kolejne prace trzeba wykonać w sierpniu (żywopłot całoroczny) lub trzykrotnie w okresie do sierpnia (tuje i bukszpan). Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia ogrodnicze, takie jak nożyce do żywopłotu ręczne, które są najprostsze w obsłudze.

Wielu fanów ogrodnictwa wybiera ręczne nożyce do żywopłotu ze względu na ich dokładność. Narzędzie przypomina klasyczne nożyczki, jest jednak zdecydowanie większe, a do jego obsługi używa się dwóch rąk. Prawidłowo wykonane cięcie przy pomocy nożyc nie tylko wyrówna żywopłot, ale sprawi też, że roślina stanie się gęstsza i bardziej okazała. Ostre nożyce ogrodowe ręczne nie niszczą pędów oraz docierają do wszystkich zakamarków, ułatwiając pracę w plątaninie gęstych gałęzi.

Wygodne i lekkie nożyce ogrodowe ręczne

Nożyce ręczne do żywopłotu mogą wyglądać na pierwszy rzut oka bardzo podobnie, co utrudnia wybór odpowiedniego modelu. Na co więc trzeba zwrócić uwagę? Narzędzia różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami oraz średnicą cięcia. Im większy obszar zajmuje roślina, tym większych nożyc będziesz potrzebować.

Jeśli żywopłot ma długość kilkudziesięciu lub kilkuset metrów, manewrowanie niewielkimi nożycami byłoby niezwykle męczące i pracochłonne. Lepiej zdecydować się wówczas na nożyce do krzewów ręczne z dłuższymi ostrzami, które przyspieszą cały proces (mogą mieć długość nawet 20–40 cm). Taki produkt sprawdzi się też przy pielęgnacji gęstych roślin o twardych gałęziach wymagających użycia dużej siły.

W sytuacji, kiedy szukasz produktu do przycinania pojedynczych gałęzi, przydadzą się mniejsze nożyce ręczne do formowania krzewów. Średnica cięcia wynosi w nich zaledwie kilka centymetrów, co umożliwia precyzyjne skracanie i modelowanie roślin. Narzędzie o niewielkiej średnicy umożliwia nadawanie roślinom dowolnego kształtu oraz dokładne przycinanie miękkich pędów.

Do operowania nożycami jest potrzebna ciągła praca rąk, co przy sporej wadze produktu może być wyjątkowo niewygodne. Jak temu zapobiec? Wybierz lekkie nożyce do żywopłotu. Opinie ekspertów są jednoznaczne: im lżejsze narzędzie, tym wydajniejsza praca. Wyrównywanie i modelowanie krzewów przy pomocy nożyc o niewielkiej wadze wiąże się też z mniejszym ryzykiem kontuzji. Najlżejsze modele ważą średnio 500–700 g.

Nożyce do krzewów ręczne: ważne cechy

Wybierając nożyce ręczne do żywopłotu, trzeba zwrócić uwagę na szereg istotnych cech, dzięki którym narzędzie będzie dopasowane do Twoich potrzeb. Bez względu na jego wielkość i wagę ważne jest, żeby ostrza były ostre i wytrzymałe. Zapewni to zaś precyzyjne szlifowanie oraz odpowiedni materiał. Dobrym wyborem będą choćby ręczne nożyce do żywopłotu z ostrzami wykonanymi ze stali węglowej, która jest twarda i odporna na uszkodzenia.

Nożyce do żywopłotu ręczne mogą mieć kontakt z wilgocią (jeśli np. roślina jest pokryta rosą), co naraża je na korozję. Możesz temu zapobiec, decydując się na narzędzie pokryte specjalną powłoką ochronną. Dodatkowa warstwa zmniejszy tarcie oraz zapewni gładkie cięcie przy jednoczesnej ochronie przed rdzą i szybkim zużyciem.

Nie bez znaczenia jest również długość uchwytu. To od niej zależy, jaki zasięg będą miały nożyce ogrodowe ręczne. Jeśli szukasz modelu uniwersalnego, którego zasięg możesz samodzielnie regulować, świetnym wyborem będą nożyce do żywopłotu ręczne teleskopowe. Ten typ narzędzi jest wyposażony w regulowane rączki, które można zmniejszyć lub zwiększyć, dostosowując je do wysokości krzewu.

Proste, ręczne nożyce do żywopłotu

Ręczne nożyce do żywopłotu mogą mieć różne typy ostrzy. Podstawowym i powszechnie znanym rodzajem jest ostrze proste, które ma klasyczny kształt oraz równą powierzchnię. W profesjonalnym ogrodnictwie stosuje się je przede wszystkim do cięć korekcyjnych i modelujących. Nie służą zaś wyrównywaniu długości żywopłotu.

Rośliny, przy których sprawdzą się nożyce do krzewów ręczne z prostymi ostrzami to m.in. popularny bukszpan wiecznie zielony oraz tawuła japońska. Co ważne, takie nożyce są idealne przede wszystkim przy młodych i miękkich pędach. 

Proste nożyce ręczne do formowania krzewów zawsze powinny być dobrze naostrzone. Tępe ostrza mogą podrażnić pędy, a nawet spowodować ich uszkodzenie. Wpływa to zaś bezpośrednio na wygląd żywopłotu, który może stracić swoją objętość. Uszkodzone rośliny są też bardziej narażone na różnego rodzaju choroby (m.in. powodowane przez grzyby). Z tego powodu najlepiej ostrzyć nożyce ręczne do żywopłotu przed każdym użyciem.

Pofałdowane nożyce ogrodowe ręczne

Perfekcjoniści, którzy chcą, żeby ich żywopłot był idealnie przycięty, powinni mieć także ręczne nożyce do żywopłotu z ostrzem o pofałdowanych brzegach. Ten typ ostrza jest przeznaczony do określonych roślin. Przed zakupem lepiej upewnij się, jak wygląda jego zastosowanie.

Nożyce do żywopłotu ręczne o pofałdowanym ostrzu są stworzone do przycinania roślin o grubych pędach. Wgłębienia w ostrzu przytrzymują roślinę w jednym miejscu i zapobiegają wyślizgiwaniu się, dzięki czemu cięcie jest równe oraz dokładne. Ze względu na te właściwości, pofałdowane ostrze będzie dobrym wyborem podczas podcinania gęstych tui i świerków.

Ostrzenie nożyc z pofałdowanymi brzegami jest trudniejsze niż w przypadku prostych narzędzi. Tego typu nożyce ręczne do żywopłotu mają wypustki – musisz naostrzyć każdą z nich. Zajmuje to więcej czasu, ale jest też bardzo potrzebne. Bez ostrzenia narzędzie nie spełni swojej funkcji.

Wybierz odpowiednie nożyce ręczne do formowania krzewów

Przycinanie żywopłotu wymaga zachowania sporej ostrożności. Manewrując ostrym narzędziem, możesz skaleczyć się lub boleśnie przyciąć skórę. Z tego powodu, warto wybierać modele wyposażone w specjalne odbojniki amortyzujące siłę cięcia. Taki mechanizm zapewnia bezpieczeństwo i neutralizuje uderzenia. Jest też znacznie wygodniejszy w obsłudze.

Ciekawym rozwiązaniem, które przyda się przy formowaniu roślin o grubych pędach, będzie również przekładnia. W jaki sposób wpływa ona na ręczne nożyce do żywopłotu? Opinie ogrodników dotyczące tego rozwiązania są pozytywne. Przekładnia sprawia, że możesz używać mniej siły, co pomaga w równym przecięciu twardych roślin. Specjalne technologie potrafią nawet kilkakrotnie zwiększyć moc cięcia i wytłumić drgania.

Nożyce do żywopłotu ręczne teleskopowe oraz pozostałe modele są wyposażone w ergonomiczne uchwyty. Wysokiej jakości tworzywa zapobiegają powstawaniu odcisków oraz korzystnie wpływają na komfort pracy. Wytrzymały uchwyt przetrwa wiele lat w świetnym stanie. Dowodem na to są wieloletnie, a nawet dożywotnie gwarancje od producentów, które dają pewność, że nożyce doskonale spełnią swoje zadanie.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z tej kategorii.