Przejdź do głównej treści

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Nawadnianie ogrodu

Strzałka w prawo

Pompy i zbiorniki

Strzałka w prawo

Akcesoria do pomp

Strzałka w prawo

Wyłączniki ciśnieniowe

Strzałka w prawo

Wyłączniki ciśnieniowe

Gdy w Twojej instalacji znajduje się wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, nie musisz martwić się, że podczas poboru lub gromadzenia wody w układzie zostaną przekroczone wyznaczone limity.

Filtry

Wyłączniki ciśnieniowe

Gdy w Twojej instalacji znajduje się wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, nie musisz martwić się, że podczas poboru lub gromadzenia wody w układzie zostaną przekroczone wyznaczone limity.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria do pomp

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

Sprawny wyłącznik ciśnieniowy to bezpieczna i efektywna praca instalacji wodnej

Każdy system, który montujesz w domu lub otoczeniu, powinien cechować się przemyślanym projektem, precyzją wykonania i doborem najlepszych komponentów. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczne użytkowanie. Dla zespołów hydroforowych i innych rodzajów pomp wodnych jednym z najważniejszych elementów będzie wyłącznik ciśnieniowy – presostat. To niewielkie urządzenie kontrolujące pracę układu, dzięki któremu utrzymasz prawidłowe ciśnienie w zamkniętym zbiorniku.

Gdy w Twojej instalacji znajduje się wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, nie musisz martwić się, że podczas poboru lub gromadzenia wody w układzie zostaną przekroczone wyznaczone limity. Jeśli niespodziewanie pojawi się kryzysowa sytuacja, wyłącznik, jak sama nazwa wskazuje, doprowadzi do zatrzymania silnika elektrycznego. Po unormowaniu poziomu urządzenie ponownie uruchomi układ. Dzięki zatrzymaniu pompy w momencie wystąpienia niesprzyjających warunków chronisz jej elementy przed nadmiernym zużyciem. Wyłącznik reaguje także w sytuacjach, które (niekontrolowane) mogłyby zakończyć się poważną awarią.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanych funkcjach. Możesz spotkać sterownik pompy głębinowej z wbudowanym systemem alarmowym czy cyfrowym wyświetlaczem pokazującym zaawansowane pomiary. Większość presostatów pozwala na regulację wartości granicznych – po ich osiągnięciu pompa włącza się lub wyłącza.

Wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej jak każde z urządzeń wymaga prawidłowego podłączenia. Tylko w taki sposób spełni swoje przeznaczenie i zadba o bezpieczeństwo pozostałych komponentów takich jak silnik elektryczny, pompa i hydrofor. Jeżeli jesteś typem majsterkowicza i samodzielnie wykonujesz także drobne prace instalacyjne w swoim domu, możesz zabrać się do pracy od razu po zakupie. Jednak możesz także skorzystać z pomocy hydraulika, który na pewno podpowie Ci, jak uniknąć popularnych błędów podczas montażu.

Przed czym chroni Cię automatyczny wyłącznik ciśnieniowy do pompy wodnej?

Prawidłowo dobrany wyłącznik ciśnieniowy do pompy to gwarancja sprawnie działającego układu. W ten sposób możesz być pewny, że przy braku zasilania urządzenie nie będzie narażone na uszkodzenia. Oprócz tego sterownik pompy głębinowej zabezpieczy zarówno hydrofor, jak i pompę przed popularnym suchobiegiem, czyli niepotrzebną pracą mimo nieprawidłowych warunków. W wyniku osiągnięcia minimalnego lub maksymalnego zadanego ciśnienia presostat wyłącza albo włącza pompę hydroforową.

Urządzenie, w którym zamontowano automatyczny zawór ciśnieniowy do hydroforu, utrzymuje ciśnienie w stałych, wyznaczonych granicach. Na spadek ciśnienia reaguje uruchomieniem pompy i uzupełnieniem zbiornika wodą do tego poziomu, który pozwoli osiągnąć pożądaną wartość ciśnienia. Liczba włączeń pompy jest zależna od wartości ciśnienia ustawionego na wyłączniku. Gdy liczba uruchomień osiąga niebezpiecznie wysokie wartości, może to oznaczać awarię lub nieszczelność, która odpowiada za gwałtowne skoki ciśnienia. Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu może być wyposażony w alarm powiadamiający o takich sytuacjach.

Własnoręcznie wybudowane ujęcia wody są alternatywą dla braku instalacji wodociągowej. W zależności od głębokości studni można zastosować dwa rodzaje pomp – pompy odśrodkowe, znajdujące się w wydzielonych pomieszczeniach, jak i głębinowe, które umieszcza się w studni. Wyłącznik ciśnieniowy odpowiedniego typu możesz zastosować w obu wymienionych rodzajach pomp. Dzięki temu takie automatyczne wsparcie wykorzystasz zarówno podczas podlewania ogrodów i pól uprawnych czy zasilania oczka wodnego, jak i w systemie dostarczającym wodę do gospodarstwa domowego.

Rodzaje łączników ciśnieniowych, które mogą ułatwić Ci zarządzanie dopływem wody

Planujesz poszerzyć system dopływu wody o funkcjonalny wyłącznik ciśnieniowy do pompy? Pamiętaj, że stanowi on element istniejącej instalacji, dlatego tak ważne będzie wybranie odpowiedniego rodzaju. Tylko sterownik o dopasowanych parametrach uchroni pompę przed zniszczeniem lub spadkiem wydajności, które powoduje praca w zbyt niskim ciśnieniu. Oprócz dopasowania do modelu możesz zwrócić uwagę też na funkcje dodatkowe, takie jak system alarmowy, monitor czasu pracy czy opcja ręcznego zatrzymywania pompy.

Łączniki ciśnieniowe często klasyfikuje się ze względu na obsługiwane napięcie prądu. Potrzebny typ urządzenia możesz określić po sprawdzeniu parametrów zamontowanej pompy. Do najczęściej spotykanych na rynku instalacyjnym można zaliczyć 1-fazowy wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu. Będzie on idealny do pomp i zbiorników pracujących z popularnym napięciem 230 woltów, podłączonych właśnie do zasilania 1-fazowego. Takie modele idealnie sprawdzą się w domu jednorodzinnym. Po drugiej stronie rankingu znajdują się wyłączniki 3-fazowe. Te przeznaczone są do bardziej rozbudowanych instalacji i poradzą sobie z napięciem dochodzącym nawet do 400 woltów.

Możesz spotkać się także z innym podziałem, który uwzględnia typ budowy wyłącznika. Tradycyjny wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej opiera się na konstrukcji elektromechanicznej. Maszyna wykorzystuje sprężynę, która rozluźnia się lub spina w zależności od ciśnienia panującego w instalacji. Obecnie na rynku dostępne są alternatywne modele cyfrowe. Taki wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu daje użytkownikowi więcej możliwości i przydatnych funkcji dodatkowych, a przy tym jest prosty w obsłudze.

Co powinien mieć funkcjonalny sterownik pompy głębinowej?

Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego urządzenia jest deklarowane przez producenta minimalne i maksymalne ciśnienie, które wyzwala akcję wyłącznika. W przypadku pierwszej wartości zaczyna się ona od 1,5 bara, natomiast zatrzymanie najczęściej następuje, gdy ciśnienie przekroczy 2,8 bara. Dokładne granice są podane w specyfikacji danego urządzenia. Aby dobrać właściwy sterownik pompy głębinowej, musisz zatem znać wartości ciśnienia, które wytrzymuje Twoja instalacja.

Każdy wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu wyróżnia się także inną średnicą przyłącza. Ten wymiar producenci podają w formie ułamków cali – podobnie jak wymiary gwintów, rur i węży, z którymi łączysz to urządzenie. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania redukcji w miejscu łączenia, aby dostosować do siebie dwa niedokładnie dobrane elementy. Wybór na rynku jest jednak na tyle szeroki, że powinieneś bez problemu znaleźć wyłącznik ciśnieniowy do pompy w każdym rozmiarze. Nie musisz za to zastanawiać się nad materiałem wykonania łączników ciśnieniowych. Praktycznie zawsze zawór ciśnieniowy do hydroforu produkuje się z połączenia części metalowych z tworzywem sztucznym.

Dużym udogodnieniem podczas montażu i eksploatacji jest możliwość regulacji wyłącznika. W najprostszym wydaniu tego typu działania umożliwią Ci dwie śruby ze sprężynami. Znajdziesz je pod plastikową osłoną. Aby zwiększyć ciśnienie włączania, musisz chwycić za większą śrubę i dokręcić ją mocno w prawo. W ten sposób silnik pompy uruchomi się znacznie szybciej. Analogicznie mniejsza ze śrub po przekręceniu w lewo zmniejszy ciśnienie w układzie. Wyłącznik ciśnieniowy z regulacją pozwoli Ci lepiej wykorzystać możliwości zamontowanej pompy.

Zobacz również:

Akcesoria do pomp | Filtry do pomp | Manometry do wody | Membrany do pomp | Przyłącza do pomp | Sterowniki do pomp | Uszczelki do pomp | Węże do pomp | Zawory do pomp | Ogród i otoczenie | Architektura ogrodowa | Domki ogrodowe i wiaty | Domki ogrodowe | Wiaty ogrodowe | Kostki i płyty chodnikowe | Geowłóknina drenażowa | Kamienie ozdobne | Kostka brukowa | Płyty chodnikowe