Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Ziemie i podłoża

Strzałka w prawo

Podłoża do iglaków

Strzałka w prawo

Podłoża do iglaków

Ziemia do iglaków jest bardzo ważnym elementem prawidłowego nasadzania drzewek w Twoim ogrodzie oraz na działce. Drzewka iglaste posiadają indywidualne i konkretne preferencje odnośnie do rodzaju gleby i jej wartości odżywczych niezbędnych dla sadzonek.

Filtry

Podłoża do iglaków

Ziemia do iglaków jest bardzo ważnym elementem prawidłowego nasadzania drzewek w Twoim ogrodzie oraz na działce. Drzewka iglaste posiadają indywidualne i konkretne preferencje odnośnie do rodzaju gleby i jej wartości odżywczych niezbędnych dla sadzonek.

4 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Ziemie i podłoża

Wyświetlanie 4 z 4 produktów

Ziemia do iglaków – zapewnij odpowiednie warunki dla wzrostu roślin

Iglaki od dawna zachwycają na terenach zielonych. Nie dziwi zatem, że tak chętnie są wykorzystywane podczas zakładania ogrodów czy dekorowania roślinami skwerków miejskich. Głęboka zieleń iglaków i ich estetyczny wygląd sprawiają, że rośliny te doskonale prezentują się praktycznie w każdym miejscu. Szczególnie że przy odpowiednim podłożu uprawa iglaków nie jest szczególnie trudna.

Ziemia do iglaków to gotowy produkt przeznaczony właśnie do uprawy roślin iglastych. Może być wykorzystywana w doniczkach, jeśli decydujesz się na podobne rozwiązanie. Ziemia do iglaków może być także wykorzystana bezpośrednio w ogrodzie. Wsyp ją w doły, w które zamierzasz wsadzić rośliny. Dzięki temu zyskasz podłoże o właściwościach odpowiednich dla tych roślin.

Ziemia pod iglaki jest w rzeczywistości mieszanką kilku składników. Obejmuje ona różne rodzaje podłoża. Jest także wzbogacona o nawóz, który ułatwia roślinom zakorzenienie i wzrost w nowym miejscu. Najważniejsze jest jednak, aby było to podłoże przepuszczalne. Dlatego też substancje, które zawiera taka ziemia, służą rozluźnieniu gleby. W skład podłoża wchodzą tym samym torf wysoki i niski, piasek, kora, perlit i dolomit.

Ziemia do iglaków jest dostępna w workach o różnej pojemności. W zależności od wielkości Twoich upraw, możesz zdecydować się na torby o pojemności pięćdziesięciu lub osiemdziesięciu litrów.

Gotowa ziemia pod iglaki – lepszy start dla roślin

Jeśli pragniesz uprawiać w doniczkach lub w ogrodzie iglaki, będziesz potrzebować do tego odpowiedniego podłoża. Wyjścia masz dwa: przygotowanie ziemi samodzielnie lub zakup odpowiedniego produktu. Taka gotowa ziemia do iglaków lub specjalny torf do iglaków jest w pełni przystosowana do uprawy roślin iglastych. Dzięki temu masz pewność, że mikroelementy w niej zawarte, a także pH i stopień rozluźnienia gleby będą odpowiednie dla tych roślin.

Gotowa ziemia do iglaków jest przede wszystkim rozwiązaniem znacznie szybszym aniżeli samodzielne jej przygotowanie. Co więcej, dzięki temu zyskasz pewność, że podłoże zawiera wszystko, czego potrzebują Twoje rośliny. To natomiast przełoży się na szybki wzrost roślin. Im lepsze podłoże, tym szybciej dojdzie do zakorzenienia iglaków w glebie.

Ziemia do iglaków pozwoli Ci na przygotowanie podłoża pod iglaste rośliny również w ogródku lub na działce. Nie musisz zatem martwić się, że nie będą odpowiednio rozwijały się w ziemi, którą masz na swoim terenie. Jej warunki możesz w prosty i szybki sposób zmienić, o ile tylko zakupisz do tego odpowiedni produkt.

Podłoże do iglaków pozwoli Ci na ich uprawę w praktycznie każdym miejscu. W zależności od rodzaju roślin możesz nawet zdecydować się na uprawę skrzynkową lub doniczkową na swoim balkonie i tarasie. Dzięki temu zyskasz całoroczne rośliny o pięknym wyglądzie i żywej kolorystyce.

Podłoże pod iglaki – jakie parametry powinno mieć?

Wprawdzie każda gotowa ziemia pod iglaki powinna charakteryzować się właściwościami wspierającymi ich wzrost, jednak warto zwrócić uwagę na parametry gleby, zanim ją kupisz. Dla roślin iglastych najważniejsze jest kilka kwestii.

Odczyn pH gleby powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Najlepiej sprawdza się torf do iglaków o odczynie pH w zakresie mieszczącym się między 5,5 a 7,0. Samo pH możesz zmienić z wykorzystaniem odpowiednich substancji. Najlepiej jednak jeśli od początku ma wartość optymalną dla danego gatunku roślin.

Druga istotna kwestia dotyczy struktury ziemi. Iglaki korzeniami nie wnikają głęboko w ziemię i w dodatku ich korzenie są rozłożyste. Z tego powodu gleba musi być przepuszczalna. Dzięki temu jest zapewniona odpowiednia wentylacja ziemi. Co więcej, pozwala to uniknąć stagnacji wody i gnicia korzeni iglaków. Taka gleba ułatwia także zakorzenienie tych roślin. Szczególnie że sam system korzeniowy jest płytki albo bardzo rozbudowany.

Warto, aby ziemia pod iglaki była już wzbogacona o składniki odżywcze. Do tych najlepszych dla iglaków należą azot, fosfor, potas i niektóre mikroelementy, w tym magnez, mangan, miedź i żelazo. Takie gotowe podłoże jest już oferowane z nawozem. Dzięki temu początkowy etap wzrostu roślin jest dodatkowo wspierany.

Duże znaczenie ma również ogólna zawartość wapnia. Iglaki zdecydowanie preferują podłoże o niewielkiej zawartości wapnia. Zbyt duża ilość tej substancji mogłaby spowodować uszkodzenie roślin. Obejmuje to ich usychanie lub gnicie.

Aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, ziemia powinna zawierać także odpowiednią ilość próchnicy. To ona zapewnia właściwą wilgotność ziemi. Co więcej, ułatwia korzeniom pobieranie z gleby wody i substancji odżywczych.

Gleba uniwersalna czy specjalistyczna?

Iglaki to szeroka grupa roślin. Obejmuje ona krzewy i drzewa. Do jednych z najpopularniejszych gatunków należą jednak tuje. Na rynku natomiast znajdziesz uniwersalne podłoże pod iglaki lub specjalistyczne preparaty do wzbogacania ziemi do najbardziej powszechnych roślin iglastych.

Ziemia uniwersalna znajdzie wiele zastosowań. Sprawdzi się w przypadku różnych roślin. Jeśli zatem chcesz uzyskać produkt, który wykorzystasz w całym ogrodzie, zdecydowanie wybierz podłoże uniwersalne. Dzięki niemu możesz stworzyć atrakcyjny wizualnie ogródek.

W przypadku bardzo wymagających roślin znacznie lepszym rozwiązaniem będą podłoża specjalistyczne. Mogą być stosowane z różnymi gatunkami roślin iglastych.

Ziemia przeznaczona do określonych roślin przede wszystkim cechuje się właściwym składem. Oznacza to, że zarówno pH, jak i ilość składników odżywczych jest dostosowana tak, aby jak najbardziej pomóc roślinom we wzroście. Ze względu na trudność w uprawie np. tui, ziemia przeznaczona do nich pozwala na uzyskanie świetnych efektów hodowli.

Niezależnie od tego, czy wybrałeś podłoże uniwersalne, czy specjalne, zwróć uwagę na zawartość nawozu. Niektórzy producenci wzbogacają swoje podłoże o specjalny nawóz. Inni natomiast oczekują, że ogrodnik sam wzbogaci glebę o takie substancje.

Jaka ilość ziemi będzie Ci potrzebna?

Podłoże do iglaków jest oferowane w opakowaniach o różnej pojemności. Gdy szukasz produktu dla siebie, zwróć na to uwagę. Dzięki temu będziesz w stanie wykorzystać całe podłoże bez konieczności późniejszego przechowywania niewykorzystanej części. Ziemia do iglaków 50 l sprawdzi się, jeśli planujesz posadzić mniejszą liczbę iglaków. Możesz wykorzystać takie podłoże do uprawy doniczkowej. Nadaje się także do umieszczenia w ciężkich prostokątnych donicach, w których posadzisz np. tuje.

Ziemia do iglaków 50 l w zupełności zaspokaja większość potrzeb i zapewnia glebę, która jest bardzo korzystna dla iglastych roślin.

Ziemia do iglaków 80 l zaspokoi więcej potrzeb. Jeśli chcesz otoczyć cały swój tren tujami lub stworzyć wyjątkowe dekoracje z roślin iglastych, postaw na większą pojemność opakowania. Dzięki niemu będziesz w stanie przygotować naprawdę duży teren pod uprawę. Ziemia do iglaków 80 l ma pojemność, która pozwoli Ci założyć piękny ogród z roślinami iglastymi.