Produkty

Ośmiał

Łac. Cerinthe

Ośmiał

Ośmiał, z łac. Cerinthe, to rodzaj jednorocznych lub wieloletnich roślin z rodziny ogórecznikowatych. W stanie dzikim występuje na całym obszarze Europy i Azji Zachodniej. Typowym przedstawicielem rodzaju jest Ośmiał wielki (Cerinthe major), którego pędy osiągają 60-70 cm wysokości. Gatunek pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie na terenach podmokłych i w źródliskach.

W polskich warunkach klimatycznych spotykany jest w wilgotnych lasach liściastych i na terenach przyleśnych, obok ośmiału mniejszego (Cerinthe minor) i ośmiału alpejskiego (Cerinthe glabra). Rośliny posiadają gładkie, siedzące na łodygach liście, o zaokrąglonym kształcie. U nasady pędu ulistnienie tworzy rozetę. Walorem estetycznym rodzaju są groniaste kwiatostany w atrakcyjnych kolorach. Pojedyncze kwiaty mają oryginalną, cylindryczną formę. Obficie obrastają szczyty pędów kwiatostanowych. Roślina posiada gęsty, nieco krzaczasty pokrój.

Jakie warunki sprzyjają uprawie ośmiału? Roślinę hoduje się ze względu na atrakcyjny wygląd i przyciągające wzrok, niespotykane kwiatostany. Jest wrażliwa na zimny wiatr, dlatego stanowisko powinno być dobrze osłonięte, ciepłe i słoneczne. Ośmiał potrzebuje podłoża żyznego, wilgotnego, próchniczego i o lekko kwaśnym odczynie.

Jak sadzić i pielęgnować roślinę? Ośmiał wielki, podobnie jak pozostałe gatunki krajowe można uprawiać z nasion bądź rozsady. Wysiew jest łatwy, bowiem nasiona są dość duże i wystarczy je umieszczać w gruncie punktowo. Ważne, by pamiętać o odpowiedniej odległości między ziarnami, najlepiej 30-40-centymetrowej. Optymalna temperatura powietrza dla kiełków powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza, dlatego siew powinien odbyć się po ostatnich przymrozkach. Nasiona wschodzą do 3-4 tygodni, a młode siewki są dość duże i posiadają sinozielone, biało nakrapiane liście. Roślina szybko rośnie i nabiera gęstego pokroju. Ośmiał wielki jest gatunkiem jednorocznym, źle znosi znaczne spadki temperatury i w krajowych warunkach meteorologicznych nie przetrwa sezonu jesienno-zimowego.

Gdzie wykorzystuje się ośmiał? Roślinę ze względu na zachwycający pokrój i atrakcyjne, oryginalne kwiatostany uprawia się na rabatach ogrodowych bądź jako pojedyncze okazy.

Data publikacji: 10.01.2017