Produkty

Osoka aloesowata

Łac. Stratiotes aloides

Osoka aloesowata

Osoka aloesowata, z łac. Stratiotes aloides, jest gatunkiem roślin należącym do rodziny żabiściekowatych. Jest to jedyny gatunek rodzaju osok. Pochodzi z Europy, jednak występuje również w północno-zachodniej Azji.

Osoka aloesowata to bylina, której naturalnym środowiskiem są zbiorniki wodne. Roślina ta swobodnie pływa na powierzchni stawów czy płytkich i spokojnych jezior. Jest mrozoodporna, a dzięki rozłogom tworzy wielkie kolonie i masowo porasta zbiorniki wodne przy brzegach. Osoka aloesowata może również zasiedlać płynące zbiorniki wodne, gdzie na większych głębokościach jest często zakorzeniona na dnie. Roślina ma długie, spiczaste liście, które kształtem przypominają nieco liście aloesu; również przez to, że na ich brzegach wyrastają kolce. Są one wąskie i lancetowate, zebrane w rozety i cechują się brązowozielonym kolorem. Od połowy maja do sierpnia można dojrzeć drobne, białe kwiaty osoki.

Roślina jest łatwa w uprawie, gdy zapewni się jej odpowiednie warunki. Bylina wodna nie tylko potrzebuje płytkiego zbiornika z odpowiednią dawką osadów organicznych, ale także dużej ilości światła. Głębokość wody powinna wynosić od 30 do 60 cm. Osoka aloesowata jest również bardzo odporna na wszelkie szkodniki i choroby. Ze względu na silną mrozoodporność doskonale odnajduje się w polskim klimacie.

Wiosną lub latem umieszcza się osokę aloesowatą w stawie tak, aby mogła się unosić w wodzie. Roślina szybko sama się rozprzestrzenia, dlatego wiosną można usuwać brzydsze okazy i nieco przerzedzać gęstą kolonię. Rozmnaża się poprzez oddzielanie młodych odłogów latem.

Dekoracyjne, spiczaste liście osoki czynią ją doskonałą ozdobą oczek wodnych. Chętnie jest uprawiana w przydomowych ogrodach i parkach ze względu na łatwość uprawy. Innym zastosowaniem osoki aloesowatej jest pasza dla zwierząt hodowlanych – ponieważ szybko się rozprzestrzenia i łatwo rozmnaża, jest stosunkowo tania i nieskomplikowana w hodowli. Doskonale nadaje się również do wytwarzania nawozu. Z powodu swoich zastosowań można osokę uprawiać przemysłowo.