Produkty

Ostróżka ogrodowa

Łac. Delphinium cultorum

Ostróżka ogrodowa

Ostróżka ogrodowa, z łac. Delphinium cultorum, to roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Porasta tereny Azji i Europy – jest rozpowszechniona w wielu krajach, w tym także w Polsce.

Roślina cechuje się wzniesionym, lecz nierozgałęzionym pokrojem i osiąga średnio 1,5 m wysokości. Ulistnienie ostróżki jest naprzemianległe, natomiast na samym szczycie łodygi wyrastają kwiaty o fioletowej bądź niebieskiej barwie. Z kolei owoce rośliny przybierają postać mieszków o błękitnym zabarwieniu.

Ostróżka ogrodowa najlepiej rośnie w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu, na żyznej, wilgotniej i przepuszczalnej glebie. Wymaga podłoża ciężkiego oraz zasobnego w składniki pokarmowej, dlatego w ciągu lata zaleca się jej systematyczne nawożenie co dwa tygodnie nawozem mineralnym lub kompostem. Ostróżka ogrodowa nie toleruje zakwaszonych gruntów oraz stanowisk zacienionych, gdyż w takim środowisku przybiera wyrośniętą postać, jednocześnie tracąc prawidłowe kwitnienie (kwiaty stają się drobne i słabe).

Wysokie odmiany ostróżki, w celu prawidłowego rozwoju oraz uniknięcia wylegania, wymagają zastosowania podpór i podwiązywania. Bylina może nie przetrwać podczas srogich mrozów, dlatego na zimę zaleca się jej okrycie, np. warstwą liści. Sposobem rozmnażania ostróżki są nasiona oraz podział. Pierwsza opcja dotyczy tylko niektórych odmian, ponieważ w większości przypadków powoduje, że cechy rośliny macierzystej nie zostają zachowane. Wysiew nasion należy wykonać pod koniec lipca do skrzynek, by wykiełkowały w ciemności. Dopiero wtedy siewki wysadzamy do doniczek, a we wrześniu do gruntu. Drugi sposób, czyli rozmnażanie przez podział większych kęp, zaleca się stosować albo w kwietniu, albo na początku sierpnia.

Okres kwitnienia ostróżki ogrodowej przypada na lipiec – po przekwitnięciu trzeba przyciąć ususzone pędy, by jesienią mogły ponownie zakwitnąć. Co ciekawe, rośliny uprawiane w polskich ogrodach to najczęściej mieszanki powstałe ze skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Azji, Kalifornii oraz Europy. Bylina może zagłuszać inne rośliny, dlatego warto zastanowić się nad jej stanowiskiem.

Ostróżka ogrodowa idealnie nadaje się do grupowego sadzenia na rabatach oraz w ogrodach. Ponadto dobrze się prezentuje przy ścianach i ogrodzeniach, zasłaniając nieatrakcyjne ich części. Co więcej, ostróżkę można również wykorzystać jako kwiat cięty do wazonu, lecz trzeba mieć na uwadze, że jej kwiaty dość szybko się osypują.

Data publikacji: 13.01.2017