Produkty

Ostryż długi

Łac. Curcuma longa

Ostryż długi

Ostryż długi, z łac. Curcuma longa, znana powszechnie jako kurkuma, jest rośliną wieloletnią z rodziny imbirowatych. Pochodzi z Azji, a obecnie występuje naturalnie w krajach o klimacie subtropikalnym. Charakterystyczną cechą rośliny jest wysoki na ok. 1 m pęd z dużymi, żółtymi i białymi, a nawet różowawo zakończonymi kwiatami, zebranymi w kłosy. Z jej kłączy jest produkowana popularna, gorzka przyprawa o smaku zbliżonym do musztardy i chrzanu.

W uprawie roślina wymaga zapewnienia wysokiej temperatury oraz odpowiedniej wilgotności powietrza. Preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio wyeksponowane na słońce oraz gleby przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej do jej zasadzenia nadaje się mieszanka torfu z piaskiem lub keramzytem.

Optymalnym momentem na zasadzenie ostryżu długiego jest okres od lutego do marca – dla uprawy doniczkowej oraz kwiecień – dla uprawy w ogródku. Roślina wymaga zapewnienia jej temperatury ok. 18-23 stopni Celsjusza oraz odpowiednio wilgotnego podłoża. Należy dbać o jej regularne podlewanie, uważając jednak, by jej nie przelać, czemu służyć ma usuwanie na bieżąco nadmiaru wody z podstawki.

W okresie wegetacji wskazane jest nawożenie rośliny, najlepiej nawozami do ogólnego stosowania lub do roślin kwitnących. Po przekwitnięciu roślinę można przezimować, przenosząc w chłodne i suche miejsce o temperaturze ok. 10-15 stopni Celsjusza. W tym okresie należy zaprzestać jej podlewania i nawożenia, aż do momentu wykształcenia nowych pąków. Ostryż długi jest podatny na plamistość liści, zgniliznę podstaw pędów oraz wciornastki. By je zwalczyć, należy sięgnąć po specjalne środki ochrony roślin.

Ostryż długi jest pięknie prezentującą się rośliną ozdobną, która idealnie nadaje się do dekoracji mieszkań, przede wszystkim jest jednak znany ze swoich kulinarnych zastosowań. Z jego wysuszonej i zmielonej bulwy jest produkowana przyprawa, powszechnie wykorzystywana jako dodatek do dań. Jej charakterystyczny żółty kolor ma właściwości silnie barwiące. Przyprawa ta posiada wiele właściwości leczniczych: pomaga w dolegliwościach żołądka i wątroby, ma także działanie przeciwzapalne i antynowotworowe.

Data publikacji: 10.01.2017