Produkty

Pachira wodna

Łac. Pachira aquatica

Pachira wodna

Pachira wodna, z łac. Pachira aquatica, to gatunek rośliny wywodzącej się z rodziny wełniakowatych. Znana jest również pod nazwą butelkowiec lub drzewo butelkowe.

Ten piękny, tropikalny krzew o nagim pniu pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jego długie, osiągające do 40 cm liście są zielone i osadzone na długim ogonku – zazwyczaj składają się z 5-7 owalnych listków. Pojawiające się kwiaty są duże i występują pojedynczo lub są skupione po 3 sztuki. Płatki zabarwione są odcieniami kremowymi, żółtymi i zielonymi, zaś pręciki w czerwonym kolorze pięknie dopełniają subtelność płatków. Kwiaty pachiry otwierają się wieczorami i zamykają z nastaniem świtu. W warunkach domowych roślina nie zakwita.

Pachirę można sadzić na dobrze nasłonecznionych stanowiskach – dobrze znosi kilka godzin ciągłego kontaktu z promieniami słonecznymi, choć warto wybrać takie miejsce, do którego nie dociera najintensywniejsze południowe słońce. Podłoże powinno być mieszane – kompost z liści warto połączyć z torfem i piaskiem rzecznym, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Od wiosny do końca lata pachirę należy odżywiać nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Lubi dość wysoką wilgotność powietrza – jeśli warunki te nie są spełnione, wówczas można spryskiwać liście wodą, ponieważ mogą usychać. Zimą pachira potrzebuje niewielkiej ilości wody, przez pozostałą część roku należy natomiast ją podlewać dopiero wtedy, kiedy podłoże wyschnie po poprzednim nawadnianiu. Każdej wiosny warto przesadzić ją do nowej, większej doniczki. Latem natomiast z powodzeniem możesz wystawić ją do ogrodu lub na taras.

W naszym klimacie pachira znajduje zastosowanie jako roślina doniczkowa dekorująca mieszkania. Dobrze sprawdzi się na parapetach w lekkim cieniu. Krzew prezentuje się szczególnie atrakcyjne, kiedy jego młode pędy zostaną ze sobą splecione. Nasiona pachiry znane są też pod nazwą orzechów „saba” i wykorzystywane są w kulinariach w formie surowej, pieczonej i gotowanej. Do spożycia nadają się także młode liście pachiry.

Data publikacji: 10.01.2017