Produkty

Palma kokosowa

Łac. Cocos nucifera

Palma kokosowa

Palma kokosowa, z łac. Cocos nucifera, jest rośliną z rodziny arekowatych, której ojczyzną są kraje północno-zachodniej Ameryki Południowej oraz południowo-wschodniej Azji. W naturze roślina osiąga do ok. 20-30 m, zaś w wersji hodowlanej – ok. 2-3 m.

Palma wyróżnia się okazałym pióropuszem z intensywnie zielonych liści o długości przekraczającej często 60 cm. W warunkach hodowlanych roślina nie wykształca kwiatów ani owoców. Roślina preferuje stanowiska widne, należy jednak unikać w jej uprawie miejsc bezpośrednio wyeksponowanych na słońce, ponieważ zbyt silne promienie słoneczne mogą poparzyć liście. Palma kokosowa preferuje lekko kwaśne gleby przepuszczalne z domieszką piasku i gliny. Do jej uprawy wskazane jest wykorzystanie gotowej ziemi ze sklepu ogrodniczego. Roślina kiepsko znosi niskie temperatury – zimą należy jej zapewnić temperaturę nie niższą niż 16 stopni Celsjusza, zaś w w okresie wiosenno-jesiennym – od 28 do 30 stopni Celsjusza.

Do sadzenia palmy wskazane jest użycie wysokiej i wąskiej doniczki, której dno należy wyłożyć warstwą drenażową. Roślinę można wyhodować z orzecha, który przed zasadzeniem należy moczyć przez ok. 2 doby w letniej wodzie, a następnie umieścić w ziemi, pamiętając o tym, żeby wszystkie wgłębienia orzecha znajdowały się pod jej powierzchnią.

W pielęgnacji palmy kokosowej zalecane jest sporadyczne, lecz intensywne nawadnianie, najlepiej przegotowaną i odstaną wodą, umieszczaną w podstawce doniczki. Należy dbać o to, by podłoże było stale lekko wilgotne, lecz nie mokre. Raz na 1-2 tygodnie wskazane jest dokarmianie rośliny, najlepiej płynnym nawozem mineralnym lub biohumusem. Liście palmy kokosowej należy regularnie oczyszczać z kurzu i je zraszać, inaczej mogą zbrązowieć i uschnąć. Ponieważ roślina ma bardzo wrażliwe korzenie, niewskazane jest jej przesadzanie częściej niż co ok. 3-4 lata. Najczęstszym problemem, pojawiającym się w uprawie palmy są jej brązowiejące liście. By poprawić ich stan, zalecane jest zwiększenie wilgotności powietrza w otoczeniu rośliny. W sytuacji żółknięcia liści, należy sięgnąć po dedykowany palmom nawóz bogaty w mikro- i makroelementy. Roślinę mogą zaatakować również szkodniki, takie jak przędziorki czy tarczniki, które należy zwalczać preparatami owadobójczymi.

Palma kokosowa jest rośliną ozdobną, która nadaje wnętrzom tropikalnego charakteru. Szczególnie pięknie prezentuje się w dużych, widnych salonach.

Data publikacji: 10.01.2017