Produkty

Pasternak Guernsey

Łac. Pastinaca Guernsey

Pasternak Guernsey

Pasternak Guernsey, z łac. Pastinaca Guernsey, to roślina należąca do rodziny baldaszkowatych. W stanie dzikim występuje na obszarach Australii, Nowej Zelandii, Azji oraz Europy, natomiast w Polsce był uprawiany od XII do XVI wieku – obecnie można spotkać dzikie formy porastające łąki oraz rowy.

Roślina z wyglądu przypomina pietruszkę, z którą jest mylona, a jedyną częścią, która ją wyróżnia, jest większe zgrubienie korzeniowe o stożkowatym, zwężającym się u dołu kształcie. Pasternak osiąga zwykle 20-40 cm, posiada zielone liście oraz jadalny korzeń o kremowej barwie.

Pasternak Guernsey jest warzywem z naszej strefy klimatycznej i najlepiej rośnie na próchnicznej, wilgotnej glebie o obojętnym odczynie pH. Optymalną temperaturą dla rozwoju rośliny jest 18 stopni Celsjusza. Co więcej, jest ona odporna na niskie temperatury, w związku z czym nie wymaga okrycia na zimę – jej siewki wytrzymują przymrozki sięgające do -8 stopni Celsjusza.

Pasternak ma duże zapotrzebowanie wodne, zwłaszcza w okresie przyrastania korzeni na grubość, czyli od lipca do września, dlatego konieczne jest jego dodatkowe podlewanie. Nie można uprawiać go przez 3-4 lata po sobie oraz po innych warzywach korzeniowych, gdyż może to skutkować atakiem szkodników i chorób. Zaleca się też hodowlę około dwa lata po zasileniu ziemi kompostem.

Jedyną możliwością rozmnażania pasternaka Guernsey jest siew wprost do gruntu. Z uwagi na jego długi okres wegetacji zabieg należy wykonać jak najwcześniej. Bardzo istotną czynnością jest spulchnianie podłoża broną posiewną oraz jego odchwaszczanie w okresie wschodu warzywa. Nasiona wyrastają z reguły po trzech tygodniach od momentu wysiewu, choć zależy to od typu gleby oraz temperatury. Zbiór korzeni odbywa się końcem października bądź początkiem kwietnia – można przechowywać je nawet do 6 miesięcy, w temperaturze około 0 stopni Celsjusza i miejscu o dużej wilgotności powietrza.

Pasternak jest cennym źródłem witamin z grupy B oraz C, tłuszczów roślinnych, a także olejków eterycznych i magnezu, dlatego używany jest w kuchni jako składnik zup, sałatek czy też przecierów., Ze względu na małą ilość kalorii i dużą zawartość błonnika jest idealny dla osób będących na diecie Roślina wykorzystywana jest także jako lek obniżający ciśnienie, antidotum na choroby serca, specyfik na przeziębienia i choroby skórne. Uprawia się ją głównie na działkach lub w przydomowych ogródkach.

 

 

Data publikacji: 15.01.2017