Produkty

Pęcherznica

Łac. Physocarpus

Pęcherznica

Pęcherznica, z łac. Physocarpus, zwana także tawułowcem, wywodzi się z rejonów Azji i Ameryki Północnej. Krzew z rodziny różowatych występuje w 12 gatunkach – pęcherznicę kalinolistną można podziwiać na rodzimych terenach.

Wielopędowy krzew o zaokrąglonym kształcie po 5 latach uprawy może osiągnąć wysokość 1 m, ostatecznie osiągając 3 m. Wyprostowane pędy mają ciemnozieloną korę, która po 5 lub 10 latach łuszczy się, pozostawiając jasne drewno. Roślina zrzuca jajowate i 3-klapowe liście w okresie zimowym. Posiada także drobne i miododajne kwiaty, które formułują się w kuliste kwiatostany. Te można oglądać wczesną wiosną. Odmiana kalinolistna może przybierać odcień od białego po bladoróżowy. Charakterystyczne owoce mają postać brązowych mieszków, które skrywają nasiona.

W wyniku zabiegów hodowlanych z gatunku zostały wyodrębnione odmiany: 'Dart`s Gold' o intensywnie żółtych liściach przechodzących w zielone oraz 'Diabolo' wyróżniająca się ciemnoburaczkowym zabarwieniem. To właśnie dzięki wielobarwnym liściom krzew jest tak chętnie uprawiany jako soliter. Sprawdza się także w roli żywopłotów, którymi często obsadza się tereny osiedli mieszkaniowych lub nieużytków.

Uprawa rośliny należy do łatwych, ponieważ krzew nie ma zbyt wielu wymagań uprawowych. Najlepiej zasadzić go w połowie wiosny lub poczekać do jesieni. Jakie stanowisko wybrać? Kombinacja słonecznego miejsca z wilgotną ziemią będzie idealnym rozwiązaniem. Roślina będzie się także dobrze rozwijała w półcieniu, jednak jej wybarwienie może być mniej intensywne. Późną jesienią zaleca się przycinanie pędów, tak by krzew miał odpowiedni kształt. Nie są mu straszne szkodniki i choroby. Jest także odporny na działanie mrozu.

Jak rozmnożyć pęcherzycę? Potrzebny będzie zimny inspekt wypełniony żyzną i kwaśną glebą, jednak ustawiony w słonecznym miejscu. Wysiew nasion najlepiej wykonać późną jesienią lub wczesną wiosną. Kolejnym sposobem jest pobranie półzdrewniałych sadzonek latem i zasadzenie ich w inspekcie lub w gruncie w okresie jesiennym.

Data publikacji: 28.02.2017