Produkty

Jak zabezpieczyć antresolę – schody, poręcze, tralki

Jak zabezpieczyć antresolę – schody, poręcze, tralki

Antresola w mieszkaniu może być tym elementem architektonicznym, który ogniskuje uwagę gości, a szczególnie dzieci. Aby umożliwić zwiedzanie tego terytorium, warto wcześniej postarać się o odpowiednie zabezpieczenia. O czym powinniśmy pamiętać?

 Wysokość sufitu w mieszkaniu determinuje umiejscowienie antresoli względem niego – im wyższe jest pomieszczenie, tym bardziej komfortowo będziemy czuć się na zbudowanym „półpiętrze”. Optymalną wysokością są 4 metry – tym sposobem zarówno pod antresolą, jak i na niej uzyskamy przestrzeń użytkową, na której będziemy się poruszać w pozycji wyprostowanej. W innym przypadku będziemy zmuszeni do postawienia antresoli ze świadomością, że niemożliwe będzie na niej umiejscowienie miejsca do pracy, a co najwyżej sypialni z małą odległością od sufitu.

poręczeMiejsce takie, na pół zakryte przed wzrokiem osób patrzących z pozycji pokoju, będzie miejscem intrygującym i o ile nasi goście oprą się pokusie odwiedzin, nie będzie tego można powiedzieć o najmłodszych – dziecięca ciekawość rządzi się swoimi prawami, które przedkładają zaspokojenie ciekawości nad uszanowanie dyskretnej natury małżeńskiej sypialni. Świadomi tego powinniśmy zawczasu zadbać o to, aby wizyty gości mniejszych i większych były bezpieczne.

W zależności od tego, jak rozdysponowaliśmy przestrzeń w pomieszczeniu z antresolą, prowadzą na nią trudniejsze lub łatwiejsze do pokonania schody. Niestety częsta jest sytuacja, w której z braku miejsca schody będą strome i bez poręczy. Jeśli to możliwe, uniknijmy tego błędu. Poręcz przyda się nie tylko sporadycznym gościom na antresoli, ale również nam, kiedy będziemy w podeszłym wieku. Budujemy przecież z myślą nie o najbliższych miesiącach czy latach, ale o dekadach.

Kolejnym elementem zabezpieczenia na schodach jest kwestia ich oświetlenia – o tym nie musimy pamiętać na etapie planowania budowy antresoli, ale możemy takowe zainstalować już w trakcie jej używania. Pomysłem wartym rozważenia jest oświetlenie każdego stopnia przez umiejscowienie na przykład taśmy LED pod zakończeniem każdego schodka, od dołu. Dzięki temu będziemy mieli ułatwioną drogę z antresoli do innych części domu w nocy, co będzie szczególne ważne dla młodych rodziców, którzy w pierwszych miesiącach życia dziecka będą zmuszeni często pokonywać odległość od swojej sypialni do łóżeczka.

Bardzo ważne będzie zabezpieczenie brzegu antresoli. Najczęściej przylega ona do dwóch lub trzech ścian pomieszczenia, dlatego pozostaje nam tylko zamontować jedną, długą barierkę. Warto zastanowić się, jak często będziemy się na niej opierać, by obserwować to, co dzieje się na dole i w zależności od tego zdecydować się na mniej lub bardziej wytrzymałe zabezpieczenie. Często spotykanym rozwiązaniem szczególnie w przypadku niskich przestrzeni na antresoli jest użycie wysokich tralek łączących jej brzeg bezpośrednio z sufitem. Nie będzie to niestety stanowiło waloru estetycznego, chociaż bezpieczeństwo będzie zapewnione.

antresolaInnym sposobem jest użycie szkła oddzielającego przestrzeń na antresoli od reszty pomieszczenia. W tym wypadku konieczne będzie wcześniejsze zapewnienie odpowiedniej wentylacji, bo w przeciwnym razie nie będzie mowy o spokojnym, zdrowym śnie. Wentylacja pomoże w wymianie świeżego powietrza oraz będzie niezbędna do tego, by zapach kuchennych potraw nie był stałym elementem towarzyszącym pobytowi w sypialni. Aromaty, podobnie jak ciepłe powietrze, unoszą się do góry i gromadzą pod sufitem – świadomi tego już teraz pomyślmy co najmniej o kratce wentylacyjnej, jeśli w niedalekiej przyszłości zdecydujemy się na szklaną ścianę.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?
Schody nadają estetyczny i oryginalny charakter pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ponadto są kluczowym uzupełnieniem całej aranżacji domu. ...
Czytaj więcej

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?
Prawidłowy montaż samej balustrady nie zawsze będzie oznaczać zadowalający efekt końcowy pod względem wizualnym. Aby zapewnić sobie estetyczne wyk...
Czytaj więcej

Jak upiększyć schody wewnętrzne?

Jak upiększyć schody wewnętrzne?
Schody wewnątrz mieszkania coraz częściej znajdują usytuowanie w przestrzeni wspólnej, na przykład w salonie. Przez to, że mają fantazyjny kształt, st...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.01.2017
dzieci nie mam, ale i tak nie zdecydowałabym się na antresolę bez barierek :P sama jestem gapowata :) fajne pomysły, dzięki!

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć antresolę – schody, poręcze, tralki