Rodzaje tralek

Tralki stanowią nieodłączny element większości poręczy i balustrad. Ich wybór nie jest łatwy – są zróżnicowane pod względem stylu, wyglądu czy materiału wykonania i pozwalają na stworzenie ciekawych konstrukcji. Na jakie produkty możemy się zdecydować?

rodzaje tralek

Czym są Tralki?

Tralki spełniają rolę pionowych elementów, które podtrzymują poręcz schodów czy balkonowych i tarasowych balustrad. Tralki wyróżniają się przede wszystkim ciekawą stylistyką, która wynika z ich uformowania i zastosowania do ich produkcji różnych materiałów. Ze względu na to kryterium, możemy wyróżnić tralki:

- drewniane,
- metalowe, np. stalowe,
- betonowe,
- kamienne, np. z marmuru, piaskowca, granitu.

Wykorzystanie każdego z tych surowców pozawala na dopasowanie tralek do różnego typu konstrukcji – z łatwością odnajdziemy elementy pasujące do rustykalnych wnętrz z drewnianymi schodami, industrialnych loftów czy nowoczesnych tarasów.

Drewniane Tralki

Tralki wykonane z drewna dają nam wiele możliwości ich wykończenia – możemy nadać im wybrany kolor, a nawet zmienić ich wizerunek, gdy będzie to konieczne. Posiadają też wszystkie inne zalety, jakimi charakteryzuje się naturalne drewno. Tego typu elementy nierzadko są elegancko profilowane, co urozmaica ich konstrukcję.

Metalowe Tralki

Tralki wykonane z metalu są nieco lżejsze w formie i nierzadko zdobione dekoracyjnymi motywami. Przyjmują one formę ciekawych ornamentów o różnych rozmiarach, które zwykle umieszczone są w środkowej części słupka – mogą przypominać kształtem np. listerę S. Do minimalistycznych stalowych tralek możemy dokupić również kute dekoracje, które wystarczy przyspawać do elementów pionowych. Wśród metalowych tralek znajdziemy zarówno te w postaci prostych prętów oraz modele atrakcyjnie ukształtowane i skręcone. Poszczególne modele tralek możemy ze sobą zestawiać, by tworzyć oryginalne i niepowtarzalne balustrady. Produkty tego typu są trwałe, nadają się również do stosowania na zewnątrz – należy jednak uprzednio sprawdzić, czy nie wymagają zabezpieczenia przed korozją. Jednocześnie z łatwością nadamy im indywidualny charakter poprzez malowania lub lakierowanie właściwymi preparatami.

tralka ozdobna z dużym motywem

Tralki betonowe i kamienne

Tralki betonowe i kamienne znajdują zastosowanie w eleganckich i wysublimowanych wnętrzach oraz ich otoczeniu. Nierzadko spotkamy je także na terenie budynków użyteczności publicznej. Są masywne i cięższe od wymienionych wyżej modeli drewnianych oraz metalowych, a swoim wyglądem przypominają niewielkie kolumny. Modele betonowe mogą być wyposażone w druty zbrojące, a powstają przeważnie z szarego betonu, który możemy pomalować na dowolny kolor. Mogą być rzeźbione ręcznie bądź odlewane, podczas gdy tralki kamienne najczęściej wykonywane są ręcznie. Oba materiały pozwalają na stworzenie wielu różnych projektów tralek, których formę możemy kształtować wedle swojego uznania.

Data publikacji: 16.02.2016