Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Balustrady

Strzałka w prawo

Poręcze drewniane

Strzałka w prawo

Poręcze drewniane

Poręcz drewniana to element, który zapewni Ci bezpieczeństwo i będzie dekoracją przestrzeni. Warto więc wybrać produkt od sprawdzonego producenta. Właśnie takie znajdziesz w naszym asortymencie, gdzie czekają na Ciebie poręcze od uznanych i doświadczonych marek, na przykład Kornik.

Filtry

Poręcze drewniane

Poręcz drewniana to element, który zapewni Ci bezpieczeństwo i będzie dekoracją przestrzeni. Warto więc wybrać produkt od sprawdzonego producenta. Właśnie takie znajdziesz w naszym asortymencie, gdzie czekają na Ciebie poręcze od uznanych i doświadczonych marek, na przykład Kornik.

19 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Poręcze do schodów i akcesoria

Wyświetlanie 19 z 19 produktów

Poręcze drewniane przyścienne i na balustrady

Poręcz to element wykończeniowy, który montuje się na balustradzie oraz ścianie. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach. Trzymając się poręczy, unikniesz potknięcia i łatwiej zachowasz równowagę. Może być wykonana z różnych materiałów, a jednym z popularniejszych jest drewno. Poręcz drewniana jest chętnie wybierana ze względu na swój uniwersalny wygląd oraz wytrzymałość.

Poręcze drewniane na schody wewnętrzne są jednym z ważniejszych komponentów konstrukcji. Umieszcza się je przede wszystkim z powodu wygody mieszkańców. Są szczególnie istotne w przypadku osób starszych oraz dzieci, które z powodu ograniczeń fizycznych są bardziej narażone na upadek. Poręcz drewniana jest ciepła przyjemna w dotyku, dzięki czemu korzystanie z niej jest komfortowe.

Poręcze drewniane mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Każdy z nich ma odmienne właściwości, a także charakteryzuje się innym wyglądem, kolorem, fakturą i słojami. Poręcz schodowa drewniana z drzewa sosnowego ma właściwości antystatyczne, więc nie przyciąga kurzu i zabrudzeń. Bukowa wyróżnia się trwałością, a dębowa szlachetnością oraz odpornością na odkształcenia.

Poręcz drewniana to wytrzymałość oraz stabilność

Poręcz drewniana zapewnia maksymalnie wysoką wygodę użytkowania. Jest dobrze wygładzona oraz pozbawiona ostrych krawędzi. Nie trzeba więc obawiać się skaleczeń lub otarć skóry, co jest ważne w przypadku małych dzieci.

Spore znaczenie ma również stabilność. Przytrzymując się poręczy wykonanej z drewna, czujesz się pewnie i bezpiecznie. Drewno jest także twarde i nie zmienia swojego kształtu, dlatego na poręczy nie pojawią się nieestetyczne deformacje oraz ślady użytkowania.

Kolejnym kryterium podczas wyboru poręczy jest jej wytrzymałość: taki element ma zachować swoje walory estetyczne przez wiele lat. I jest to kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na drewno. Wykonane z tego surowca poręcze drewniane przyścienne i na balustrady są trwałe, odporne na wypaczanie i wpływ wilgoci. Będą służyć przez długi czas, wprowadzając do domu przytulną atmosferę.

Łatwość w utrzymaniu czystości to następna zaleta poręczy wykonanych z drewna. Wystarczy regularnie usuwać z nich kurz, żeby zapewnić im nienaganny wygląd. Sprzątanie jest tak samo szybkie bez względu na wymiary: poręcz drewniana 3 m lub 6 m wymaga tylko przetarcia szmatką. A kiedy na powierzchni pojawią się zadrapania lub drobne uszkodzenia, łatwo zmienisz kolor poręczy przy pomocy farby. Dla trwałego efektu możesz zakonserwować ją też lakierem lub lakierobejcą.

Poręcz schodowa drewniana dopasowana do rodzaju wnętrza

Drewno to naturalny surowiec ceniony od wieków nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale też łatwość wkomponowania się w wystrój wnętrza. Dlatego poręcze drewniane spełniają zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Są odporne na zmieniające się mody, nie musisz więc martwić się o to, że po przeprowadzeniu remontu nie będą pasować do pomieszczenia.

Poręcz drewniana jest spójna z różnymi stylami architektonicznymi. W zależności od gatunku i koloru drewna może stworzyć intrygujące połączenie z wnętrzami nowoczesnymi oraz klasycznymi. Będzie też świetnym wyborem w przypadku stylu etnicznego, rustykalnego, śródziemnomorskiego lub vintage. Drewno nadaje pomieszczeniom przytulności i ciepła, dlatego poręcze z tego surowca dobrze uzupełnią przestronne salony oraz korytarze.

Jak dopasować poręcz do aranżacji domu? Poręcze drewniane przyścienne muszą być harmonijne dobrane do wystroju. Jeśli zostały w nich już zastosowane elementy drewniane, to poręcz powinna być wykonana z tego samego surowca (np. sosnowe meble – sosnowa poręcz). Wybierając poręcze na schody drewniane,można sugerować się tą zasadą lub przełamać utarte schematy, stawiając na kontrast. Ilość dostępnych rodzajów poręczy jest na tyle duża, że można stworzyć różnorodne, ciekawe kompozycje.

Poręcze na schody drewniane – kształty i rozmiary

Poręcze drewniane różnią się między sobą nie tylko gatunkiem zastosowanego drewna. Mogą mieć też odmienne kształty, co determinuje ich charakter oraz wpływa na wygląd pomieszczenia. Podstawowe warianty, z jakimi możesz się spotkać, to poręcz drewniana prostokątna, okrągła i omega.

Poręcze prostokątne dobrze komponują się z prostymi, surowo urządzonymi wnętrzami. Kształt omega ma charakter klasyczny, dlatego będzie harmonijny ze stylem rustykalnym i vintage. Okrągła poręcz schodowa drewniana jest uniwersalna oraz wygodna: wkomponuje się w każde wnętrze.

Wymiary poręczy to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów. Jaką długość powinna mieć poręcz drewniana: 3 m, 4 m, a może 5 m? Wszystko zależy od rozmiaru i konstrukcji schodów. Pamiętaj, że poręcz musi biec przez cały ciąg schodów, (również przez spoczniki), przedłużając je o min. 30 cm w poziomie na ich początku i końcu. Jeśli schody mają szerokość większą niż 4 m, warto zastosować w nich poręcz pośrednią.

Zalecana średnica części chwytnej poręczy to 3,5–7 cm. Poręcze drewniane na schody wewnętrzne powinny być też oddalone od ścian o co najmniej 5 cm. Takie parametry zapewnią komfortowe użytkowanie oraz bezpieczeństwo.

Poręcz drewniana – elementy wykończeniowe

Poręcz drewniana wymaga dodatkowego zabezpieczenia na krańcowych fragmentach. Ma to zapobiec m.in. przypadkowemu zaczepieniu się fragmentu ubrania. Zakończenie poręczy wpływa także na ogólną estetykę, mając walor dekoracyjny.

Kształt końców poręczy oraz gatunek drewna, z jakiego je wykonano, należy dobrać do pozostałych elementów. Okrągłe, bukowe poręcze na schody drewniane będą wyglądać najlepiej w towarzystwie zakończeń w takim samym kształcie i kolorze. Dzięki temu, że są dostępne także różne wzory oraz rodzaje zdobień, możesz je idealnie dopasować do stylu całego domu.

Przed zakupem poręczy należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa, wygodę i preferencje wszystkich domowników. Decydując się na drewno, zyskujesz ponadczasową dekorację, którą łatwo dopasujesz do gustu pozostałych mieszkańców. Zwolennicy prostych rozwiązań mogą postawić na surowe drewno. Marząc o efektownym wykończeniu, wystarczy przemalować poręcz na dowolny kolor. Poręcz drewniana dobrze wchłania lakiery, bejce i oleje, co ułatwia cały proces.