LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Płot akustyczny – rodzaje, koszt i zalety

Płot akustyczny do domu to rodzaj ogrodzenia, którego celem jest ograniczenie hałasu z zewnątrz. Co to jest płot akustyczny, jakie są jego rodzaje oraz korzyści z tego rozwiązania? Z naszego artykułu dowiesz się kluczowych informacji na temat ogrodzenia akustycznego oraz poznasz przybliżony koszt jego instalacji.

płot

Płot akustyczny (ogrodzenie akustyczne) – kiedy warto go zastosować?

Ogrodzenia akustyczne są najczęściej stosowane w pobliżu dróg, autostrad, lotnisk, torów kolejowych, fabryk i budynków przemysłowych oraz innych miejsc, gdzie hałas może być uciążliwy dla mieszkańców.

Ogrodzenia akustyczne składają się z paneli lub płyt, wykonanych z różnych rodzajów materiałów, takich jak drewno, beton, metal lub tworzywa sztuczne, które mają właściwości tłumiące dźwięki. Taka konstrukcja ma na celu absorpcję hałasu i jego odbicie w kierunku strony, z której pochodzi uciążliwy bądź głośny dźwięk. Niektóre przydomowe ekrany akustyczne są wykonane z materiałów, które są nawet odporne na ogień i dym. Dzięki temu zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożaru z zewnątrz na teren posesji.

Ogrodzenia akustyczne są stosowane również w celu ochrony prywatności. Są szczególnie popularne w przypadku budynków położonych blisko drogi, gdzie przechodnie lub kierowcy mogliby zobaczyć teren posesji i naruszyć prywatność jej mieszkańców. 

Jest to zatem niezwykle praktyczne rozwiązanie. Wyobraź sobie śniadanie jedzone na balkonie, gdy w tle słychać hałas z pobliskiej fabryki lub spotkanie z przyjaciółmi przy grillu, zakłócane odgłosami przejeżdżających na pobliskiej autostradzie pojazdów. Płot akustyczny znacznie wyciszy nieprzyjemne dźwięki, abyś mógł wypoczywać komfortowo.

Jak zrobić ogrodzenia akustyczne?

Ogrodzenie dźwiękochłonne nie jest skomplikowanym rozwiązaniem. Płot może być wykonany z różnych materiałów i technologii, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz wymagań (także tych estetycznych) mieszkańców. W pierwszym kroku należy dokładnie zmierzyć posesję, aby oszacować, ile metrów powinno mieć ogrodzenie. Kolejna ważna kwestia do rozważenia to jego wysokość i szerokość. Ma to wpływ nie tylko na poziom wygłuszenia, ale też efekt wizualny czy fakt, jak duża część budynku i przylegającego do niego terenu będzie widoczna spoza ogrodzenia. 

Przeczytaj więcej w: Wysokość ogrodzenia – jaka jest optymalna?

Jeśli zastanawiasz się nad technologią, niezwykle popularną opcją są panele dźwiękochłonne wykonane z materiałów o wysokiej wartości dźwiękochłonnej, np. wełny mineralnej, pianki poliuretanowej czy gęstego poliestru. Takie panele są mocowane bezpośrednio do ścian budynku lub do specjalnych stelaży umieszczanych w ziemi. Do wykonania ogrodzenia można też wykorzystać miks kilku rodzajów materiałów, np. drewniany płot wypełniony wełną mineralną, a na zewnątrz dodatkowo pokryty płytkami z metalu lub tworzywa sztucznego. 

Jeśli szukasz pomysłu na nowoczesne ogrodzenie akustyczne, z pewnością do gustu przypadnie Ci mur wykonany z gabionów. To stalowa konstrukcja wypełniona ozdobnym materiałem, np. kamieniami czy grubym żwirem. Jej szerokość to średnio 20 cm, więc mur nie tylko dobrze tłumi hałasy, ale i daje dużo prywatności. 

płot

Sprawdź również: Gabiony – jak je stworzyć i do czego wykorzystać?

Jeśli chodzi o drewno, warto dodać, że skuteczną ochroną akustyczną są też naturalne bariery dźwiękochłonne. Przykładem mogą być rośliny, które posiadają właściwości tłumiące dźwięki, takie jak bambus lub drzewa iglaste. Mogą być posadzone wzdłuż płotu lub wokół terenu, aby zminimalizować hałas z zewnątrz.

Płoty akustyczne – rodzaje

Przydomowe ogrodzenia akustyczne dzielą się na różne rodzaje w zależności m.in. od materiału, z którego zostały wykonane. Mogą to być wspomniane już panele dźwiękochłonne mocowane do stelaży. Możesz wybrać modele o różnych wysokościach czy kolorze, aby najlepiej dopasować je do stylu, w jakim zaprojektowany jest cały budynek. 

Ich alternatywą są płoty z panelami z blachy falistej, wypełnione materiałami dźwiękochłonnymi, takimi jak wełna mineralna. Panele te są często pokryte specjalnymi powłokami, które dodatkowo chronią ogrodzenie przed korozją.

Ochronę przed uporczywym dźwiękiem dadzą też betonowe płoty. Ich zaletą są niezwykła trwałość oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dla lepszych efektów płot może zostać wypełniony innym materiałem dźwiękochłonnym. Podobnie jak wspomniane już ogrodzenie drewniane, które można pokryć specjalnymi powłokami, aby chroniły materiał przed korozją oraz wydłużyły jego żywotność.

płot

Koszt instalacji płotu akustycznego

W tym momencie do głowy pewnie przyszło Ci pytanie: ile w takim razie kosztują płoty akustyczne? Cena takiego ogrodzenia zależy od wielu czynników, m.in.:

  • materiału, z jakiego płot zostanie wykonany – im lepsza technologia, tym wyższa cena;
  • wymiary – jak nietrudno się domyślić, panele o łącznej długości 20 metrów będą znacznie tańsze od kosztu instalacji ogrodzenia na 60 metrów. Na cenę wpływ ma także wysokość płotu;
  • wymagane prace przygotowawcze – niekiedy przed zbudowaniem płotu konieczne jest odpowiednie dostosowanie terenu, np. jego zrównanie, usunięcie roślin, itp. One także wpływają na końcowy koszt inwestycji, zwłaszcza gdy korzystasz z usług specjalnej ekipy.

Na ogół jednak ogrodzenia akustyczne są droższe od standardowych płotów, głównie ze względu na zastosowanie specjalistycznych materiałów i technologii. Cena za metr bieżący zaczyna się od około 150-200 złotych, ale może wynosić nawet ponad 1000 złotych za metr.

Jeśli chcesz obniżyć wydatki, warto rozważyć samodzielny montaż płotu lub zakup gotowych systemów płotów akustycznych. W takim przypadku koszty ograniczają się do zakupu potrzebnych materiałów i czasu przeznaczonego na instalację.

Płot akustyczny do domu – podsumowanie artykułu

Ogrodzenie dźwiękoszczelne to świetna opcja nie tylko dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic czy dróg, ale wszystkich, którzy cenią komfort i prywatność. Specjalne materiały oraz nowoczesne technologie sprawiają, że hałas z zewnątrz jest znacznie ograniczony.

Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, koniecznie zajrzyj do Castoramy. Znajdziesz u nas materiały, które znacznie usprawnią instalację płotu akustycznego, takie jak narzędzia remontowo – budowlaneodzież i obuwie ochronne czy poziomice i lasery do pomiaru. Zapraszamy!