Produkty

Prostokątna piaskownica – jak ją samodzielnie wykonać?

Prostokątna piaskownica – jak ją samodzielnie wykonać?

Piaskownica to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jeśli mamy odrobinę miejsca w ogrodzie, możemy kupić gotowy stelaż lub całą konstrukcję wykonać samodzielnie – na szczęście nie jest to ani trudne, ani kosztowne.

prostokątna piaskownica krok po krokuPotrzebne materiały i narzędzia: 

- deski i kantówki

- metalowe wkręty z płaskim główkami i kątowniki

- łopata, piła, wkrętarka, pędzle, taczka

- agrowłóknina lub czarna folia ogrodowa

- impregnat do drewna

- piasek

Krok 1 – projektujemy piaskownicę i wybieramy odpowiednie miejsce

Piaskownica powinna być na tyle duża, żeby mogło bawić się w niej swobodnie kilkoro dzieci. Optymalne wymiary to: 2 m na 3 m i głębokość 20 cm. Wybór miejsca na piaskownicę w głównej mierze powinien być podyktowany bezpieczeństwem dzieci. Najlepiej jest zbudować ją z dala od zbiorników wodnych i drogi, po której jeżdżą samochody, wystrzegajmy się również sąsiedztwa trujących roślin. Nie mniej ważne jest też nasłonecznienie – idealne będzie miejsce, które znajduje się w półcieniu (optymalny czas nasłonecznienia wynosi 6 godzin). 

Uwaga! Jeśli na piaskownicę możemy przeznaczyć jedynie stale nasłonecznione miejsce, dodatkowo powinniśmy zrobić nad nią parasol, który zapewni dzieciom cień.

Krok 2 – wyznaczamy kształt piaskownicy i kopiemy dół

Pracę rozpoczynamy od wyznaczenia kształtu piaskownicy zgodnie ze zrobionym wcześniej projektem (w czasie wyznaczania kształtu wymiar piaskownicy trzeba powiększyć o ok. 5 cm – w ten sposób zostawiamy miejsce na deski). W rogach wbijamy paliki, które łączymy sznurkiem. Następnie kopiemy dołek na głębokość 10 cm. Z dna usuwamy wszystkie kamienie, patyki i korzenie – powierzchnia powinna być czysta i płaska. Na tak przygotowanym podłożu możemy rozłożyć agrowłókninę lub czarną folię ogrodową (ta pierwsza będzie nieco bardziej trwała, ale też trochę droższa) – powinna nieznacznie zachodzić na brzegi wykopu. Zastosowanie materiału zapobiegnie wymywaniu piasku przez wodę i pojawianiu się korzeni w piaskownicy.

Krok 3 – robimy ramę piaskownicy

Zanim zaczniemy mocować elementy, sprawdźmy, czy wszystkie deski są dokładnie oheblowane. Deski zespalamy z kantówkami za pomocą kątowników i metalowych wkrętów z płaskimi główkami (gwoździe nie zastąpią wkrętów – są tańsze, ale stanowią zagrożenie dla dzieci).

Uwaga! Wąskie deski, ok. 10-centymetrowe o co najmniej 1,5-metrowej długości, należy dodatkowo wzmocnić pionowymi listwami w połowie.

Krok 4 – dodatkowe wyposażenie (opcjonalnie)

Piaskownicę można dodatkowo wyposażyć w ławeczki – zrobione samodzielnie lub kupione w sklepach. Możemy pokusić się również o parasol oraz o wstawienie drewnianej lub plastikowej skrzyni, w której dzieci będą mogły chować zabawki. Warto także zadbać o brezent, który ochroni piaskownicę przed zalewaniem w czasie deszczu.

Krok 5 – impregnujemy drewno

Piaskownica dłużej zachowa swoje właściwości, jeśli odpowiednio zaimpregnujemy wszystkie drewniane elementy. Jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewna, wystarczy nam do tego olej impregnacyjny bądź bezbarwna bejca. Dodatkową barwę uzyskamy dzięki zastosowaniu środka o właściwościach dekoracyjno-impregnujących. Niezależnie od wybranego preparatu, nanosimy go pędzlem. Po naniesieniu czekamy 24 godziny, aż wyschnie.

Uwaga! Konserwację trzeba przeprowadzać 2 razy w roku – zarówno przed zimą, jak i po niej.

Krok 6 – wybieramy piasek i napełniamy piaskownicę

Piasek do piaskownicy nie może być przypadkowego pochodzenia. Najlepiej kupić specjalny produkt w dużym markecie budowlanym, wtedy będziemy mieli pewność, że jest on odpowiedni. Sprzedawany jest w 20-kilogramowych workach, w cenie ok. 10 zł (można szacować, że na 1 mkw. piaskownicy będzie trzeba użyć ok. 120 kg piasku). Piasek, w którym będą bawić się dzieci, nie może być zanieczyszczony. Niezwykle ważne jest, żeby był miękki i drobnoziarnisty.

Uwaga! Piasek z czasem się brudzi, dlatego jego wierzchnią warstwę trzeba wymieniać co ok. 2 lata.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?
Plac zabaw na przydomowym podwórku stwarza doskonałą okazję do zdrowej i udanej zabawy dla dzieci. Aby jednak tak się stało, już na etapie przy...
Czytaj więcej

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?
Piaskownica to dla dzieci ulubione miejsce do zabaw. Bez trudu możemy umieścić ją w naszym ogrodzie. Konstrukcja jest bardzo prosta i niedroga, a zagw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Prostokątna piaskownica – jak ją samodzielnie wykonać?