icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Dom z gotowych części – zalety i wady

Domy gotowe są rozwiązaniem, które już od wielu lat jest chętnie wybierane przez osoby, które zdecydowały się na budowę domu. Na czym polega technologia gotowych domów, czym się charakteryzuje i jakie niesie za sobą konsekwencje? O tym w poniższym artykule.

dom z gotowych części

Dom gotowy – co to znaczy?

Domy gotowe, czyli innymi słowy mówiąc – prefabrykowane, to budowle powstałe z gotowych modułów w oparciu o system budowy domów szkieletowych. Technologia ta polega na wykonaniu większości (aż 80%) elementów domu w hali produkcyjnej. Następnie gotowe elementy, takie jak ściany czy części stropu, zostają przetransportowane na plac budowy, gdzie na płycie fundamentowej (lub tradycyjnych ławach fundamentowych) rozpoczyna się ich montaż do stanu ustalonego w umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zwykle jest to stan surowy zamknięty, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić budowę pod klucz – z wykończeniem i instalacjami. Tego typu domy charakteryzuje bardzo duża precyzja wykonania, która nie jest możliwa do osiągnięcia podczas budowy standardowego domu.

Przeczytaj także: Jak przechowywać materiały budowlane? 

Zalety

Domy z gotowych części mają bardzo dużo zalet. Oto najważniejsze z nich:

- możliwość budowy przez cały rok, warunki atmosferyczne nie decydują bowiem o możliwości prowadzenia prac.

- dokładność wykonania, które odbywa się przy użyciu stołów montażowych oraz maszyn sterowanych komputerowo. Dzięki temu domy prefabrykowane mogą przewyższać jakością domy tradycyjne.

- energooszczędność – wszystkie elementy pasują do siebie co do milimetra, dzięki czemu domy te pozbawione są całkowicie mostków termicznych. Wszystkie połączenia są bardzo szczelne, a zewnętrzne przegrody wykonywane są niemal wyłącznie z materiałów termoizolacyjnych.

- krótki czas budowy – nawet w kilka tygodni. Stan surowy zamknięty uzyskujemy po około 10 dniach od wylania płyty fundamentowej.

- porządek na działce – ponieważ dom montowany jest z gotowych części, budowa przebiega czysto, a nasza posesja nie wymaga później usuwania gruzu i innych nieczystości.

- nie trzeba nadzorować pracy ekip budowlanych i poświęcać czasu na doglądanie budowy. Całość robót wykonuje bowiem firma, z którą podpisaliśmy umowę i której pracownicy są specjalistami we wznoszeniu tego typu domów.

- niższe koszty, jeśli liczyć oszczędność czasu. Niekiedy zaoszczędzimy także pieniądze, zwłaszcza gdy budowa nie wymaga ciągłych zmian ekip budowlanych i poprawek po poprzednich „fachowcach”.

- elastyczność – możliwość dopasowania do wyobrażeń i oczekiwań klienta, a także do warunków panujących na działce. Dom z gotowych części może powstać na podstawie każdy, nawet najbardziej wymagający projekt.

- firmy zajmujące się budową domów z prefabrykatów udzielają pomocy w formalnościach oraz uzyskaniu kredytu.

- budowa domu objęta jest wieloletnią gwarancją, co oznacza, że wszelkie ewentualne uchybienia czy usterki naprawione zostaną przez producenta na jego koszt.

- brak ryzyka, że z placu budowy zostaną skradzione materiały czy sprzęt.

Zobacz też: Szalunki z desek – wady i zalety

dom z gotowych części

Wady

Domy prefabrykowane mają kilka wad, choć jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu do korzyści wynikających z takiego rozwiązania:

- koszt budowy domu z gotowych części może być wyższy od kosztów domu tradycyjnego budowanego metodą gospodarczą.

- nie jesteśmy w stanie skontrolować jakości i przebiegu prac, ponieważ odbywają się one w większej części w fabryce.

- problemy mogą sprawiać fundamenty, które muszą zostać wykonane wg ścisłych wytycznych. Jeżeli firma, z która podpisaliśmy umowę, nie zajmuje się fundamentami, ale zastrzega sobie możliwość ich odbioru i oceny ich jakości, musimy szukać innego wykonawcy i dopilnować, by wykonał zlecone prace wg dokładnych zaleceń.

- na budowę domu z gotowych części musimy mieć zgromadzoną niemal pełną sumę, ponieważ kosztów nie można rozłożyć w czasie.

- lokalizacja działki budowlanej musi pozwalać na swobodne dotarcie do niej dużych pojazdów dostarczających poszczególne moduły domu.