Produkty

Dom z gotowych części – zalety i wady

Dom z gotowych części – zalety i wady

Domy gotowe są rozwiązaniem, które już od wielu lat jest chętnie wybierane przez osoby, które zdecydowały się na budowę domu. Na czym polega technologia gotowych domów, czym się charakteryzuje i jakie niesie za sobą konsekwencje? O tym w poniższym artykule.

składanie domu z gotowych częściDom gotowy – co to znaczy?

Domy gotowe, czyli innymi słowy mówiąc – prefabrykowane, to budowle powstałe z gotowych modułów w oparciu o system budowy domów szkieletowych. Technologia ta polega na wykonaniu większości (aż 80%) elementów domu w hali produkcyjnej. Następnie gotowe elementy, takie jak ściany czy części stropu, zostają przetransportowane na plac budowy, gdzie na płycie fundamentowej (lub tradycyjnych ławach fundamentowych) rozpoczyna się ich montaż do stanu ustalonego w umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zwykle jest to stan surowy zamknięty, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić budowę pod klucz – z wykończeniem i instalacjami. Tego typu domy charakteryzuje bardzo duża precyzja wykonania, która nie jest możliwa do osiągnięcia podczas budowy standardowego domu.

Zalety

Domy z gotowych części mają bardzo dużo zalet. Oto najważniejsze z nich:

- możliwość budowy przez okrągły rok, warunki atmosferyczne nie decydują bowiem o możliwości prowadzenia prac.

- dokładność wykonania, które odbywa się przy użyciu stołów montażowych oraz maszyn sterowanych komputerowo. Dzięki temu domy prefabrykowane mogą przewyższać jakością domy tradycyjne.

- energooszczędność - wszystkie elementy pasują do siebie co do milimetra, dzięki czemu domy te pozbawione są całkowite mostków termicznych. Wszystkie połączenia są bardzo szczelne, a zewnętrzne przegrody wykonywane są niemal wyłącznie z materiałów termoizolacyjnych.

- krótki czas budowy - nawet w kilka tygodni. Stan surowy zamknięty uzyskujemy po około 10 dniach od wylania płyty fundamentowej.

- porządek na działce - ponieważ dom montowany jest z gotowych części, budowa przebiega czysto, a nasza posesja nie wymaga później usuwania gruzu i innych nieczystości.

- nie trzeba nadzorować pracy ekip budowlanych i poświęcać czasu na doglądanie budowy. Całość robót wykonuje bowiem firma, z którą podpisaliśmy umowę i której pracownicy są specjalistami we wznoszeniu tego typu domów.

- niższe koszty, jeśli liczyć oszczędność czasu. Niekiedy zaoszczędzimy także pieniądze, zwłaszcza gdy budowa nie wymaga ciągłych zmian ekip budowlanych i poprawek po poprzednich „fachowcach”.

- elastyczność – możliwość dopasowania do wyobrażeń i oczekiwań klienta a także do warunków panujących na działce. Dom z gotowych części może powstać w oparciu o każdy, nawet najbardziej wymagający projekt.

- firmy zajmujące się budową domów z prefabrykatów udzielają pomocy w formalnościach oraz uzyskaniu kredytu.

- budowa domu objęta jest wieloletnią gwarancją, co oznacza, że wszelkie ewentualne uchybienia czy usterki naprawione zostaną przez producenta na jego koszt.

- brak ryzyka, że z placu budowy zostaną skradzione materiały czy sprzęt.dom składany z części

Wady

Domy prefabrykowane mają kilka wad, choć jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu do korzyści wynikających z takiego rozwiązania:

- koszt budowy domu z gotowych części może być wyższy od kosztów domu tradycyjnego budowanego metodą gospodarczą.

- nie jesteśmy w stanie skontrolować jakości i przebiegu prac, ponieważ odbywają się one w większej części w fabryce.

- problemy mogą sprawiać fundamenty, które muszą zostać wykonane wg ścisłych wytycznych. Jeżeli firma, z która podpisaliśmy umowę nie zajmuje się fundamentami, ale zastrzega sobie możliwość ich odbioru i oceny ich jakości, musimy szukać innego wykonawcy i dopilnować, by wykonał zlecone prace wg dokładnych zaleceń.

- na budowę domu z gotowych części musimy mieć zgromadzoną niemal pełną sumę, ponieważ kosztów nie można rozłożyć w czasie.

- lokalizacja działki budowlanej musi pozwalać na swobodne dotarcie do niej dużych pojazdów dostarczających poszczególne moduły domu.

Data publikacji: 07.06.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Płytki na OSB - Czy wolno?

Płytki na OSB - Czy wolno?
Płyty OSB zaliczają się do grupy najchętniej używanych materiałów budowlanych. Ich wszechstronne i łatwe zastosowanie do wielu struktur sprawia...
Czytaj więcej

Jak zabudować pralkę – inspiracje

Jak zabudować pralkę – inspiracje
Urządzając mieszkanie, często stajemy przed problemem wygospodarowania miejsca na pralkę. Jest ona niezbędnym elementem domowego wyposażenia, ale zajm...
Czytaj więcej

Kiedy remont nie wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę?

Kiedy remont nie wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę?
W szerokim ujęciu pojęcie „remont” jest bardzo pojemne i mieści się w nim zarówno odmalowanie ścian, jak i zmiana sposobu ogrzewania, na przykład na g...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dom z gotowych części – zalety i wady