Zalety i wady balustrady ze stali nierdzewnej

Zastanawiając się nad wyborem balustrady, jednym z rozwiązań może być balustrada ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju stal posiada wiele zalet, wśród których na czoło wysuwa się estetyczny wygląd. Niestety takie balustrady posiadają również wady. Przed ostateczną decyzją warto zatem poznać argumenty przemawiające na ich korzyść i niekorzyść, aby dokonać najlepszego dla nas wyboru.

stalowa balustrada

Stal nierdzewna

Jak sama nazwa wskazuje, stal tego rodzaju jest odporna na korozję w zwykłych warunkach atmosferycznych, a także nie podlega działaniu niektórych roztworów. Efekt taki uzyskuje się poprzez dodanie do stali odpowiednich dodatków stopowych. Dzięki takim właściwościom stali nierdzewnej używa się w wielu dziedzinach przemysłu, ale przede wszystkim w budownictwie, w tym również jako materiał do wytworzenia balustrad.

Warto także pomyśleć o stali nierdzewnej kwasoodpornej, która jest zabezpieczona przed działaniem kwasów mogących występować w opadach atmosferycznych lub w miejscach, gdzie panuje duże stężenie spalin, które zawierają dwutlenek siarki. Jeżeli powierzchnia nie jest odpowiednio zabezpieczona, mogą się na niej pojawić trudne do usunięcia plamy. Są to jednak na szczęście przypadki niezwykle rzadko spotykane.

Zalety

Oprócz odporności na korozję, główną zaletą takiej balustrady jest ładna estetyka wykonania, która sprawia, że możemy ją wkomponować niemalże w każdy wystrój wnętrza, jak i wygląd elewacji. Ładnie prezentuje się jednak zwłaszcza na tle nowoczesnych aranżacji z uwagi na charakterystyczny lśniący połysk, jaki posiada. Dobrze łączy się również z cegłą, kamieniem, drewnem czy szkłem. Istnieją także różne formy wykończenia opisywanej stali, w co wlicza się szlifowanie, piaskowanie lub polerowanie. Ponadto stal nierdzewna jest wytrzymała na duże obciążenia i wysokie temperatury.

Konstrukcje ze stali nierdzewnej nie muszą mieć prostej formy, bowiem możliwe jest nadanie im każdego kształtu i ozdobienie wybranymi elementami.

Balustrady wykonane z tytułowego materiału nie wymagają od nas dodatkowej konserwacji, a przy tym są trwałe. Łatwo też utrzymamy je w czystości.

słupek balustrady castorama

Wady

Niewątpliwą wadą w dalszym ciągu jest stosunkowo wysoka cena gotowego produktu. Trudno również osiągnąć idealny efekt wizualny, z uwagi na to, że niełatwo jest właściwie dopasować wszystkie elementy do siebie. Często bowiem zdarza się, że powstają szczeliny i załamania, co negatywnie wpływa na końcowy wygląd. Niejednokrotnie wiąże się to nie tylko ze złym spawaniem, ale także z nieprawidłowym montażem.

Balustrady ze stali nierdzewnej są również podatne na zabrudzenia powierzchniowe, zwłaszcza jeżeli nie są matowe. Należy poza tym szczególnie uważać w trakcie ich użytkowania, ponieważ każde uderzenie czymś twardym powoduje widoczne uszkodzenia, które są praktycznie niemożliwe do zakrycia.

Rozwiązania systemowe

Aby uniknąć większości powyższych problemów, możemy zdecydować się na balustrady wykonane systemowo. Nie są pozbawione minusów, ale dają szansę na uniknięcie niektórych niepożądanych efektów końcowych. Dzieje się tak, ponieważ elementy są łączone za pomocą skręcania, a przy tym oferują różnorodne kształty. Mamy dzięki temu również pewność, że wszystkie części mają dokładnie taki sam wygląd, co także nie jest bez znaczenia.

Jak widać, balustrady z tego rodzaju stali posiadają zalety i wady, które warto przeanalizować przed dokonaniem końcowego wyboru.

Data publikacji: 12.11.2015