icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Przydatne narzędzia do zbierania liści

Opadające liście utrudniają roślinom dostęp do światła, a gnijąc mogą wywoływać choroby roślin i utrudniać ich wzrost. Aby utrzymać ogród w dobrej formie, warto zadbać o regularne usuwanie liści – zwłaszcza jesienią.

odkurzacz do liściodkurzacz do liściodkurzacz do liściodkurzacz do liści

Proste narzędzia ręczne

Najpopularniejszym narzędziem do zbierania liści są grabie, oto ich najpopularniejsze odmiany:

- modele szerokie, z dłuższym trzonkiem – ułatwiają zgarnianie liści nawet ze znacznej powierzchni,

- grabie tzw. wachlarzowe, plastikowe i grabie wachlarzowe metalowe, ocynkowane czy inaczej zabezpieczone przed korodowaniem,

- grabie wachlarzowe z regulowaną szerokością rozstawu zębów,

- specjalnie skonstruowane narzędzia zbliżone w formie do miotły czy szczotki.

Grabie do liści nie powinny mieć zębów wykonanych z ostrego drutu, na który co rusz mogą nabijać się kolejne warstwy liści. Będziemy wówczas bardziej zajęci oczyszczaniem narzędzia niż zgarnianiem liści.

Inne narzędzie ręczne, które jest przydatne na niewielkich obszarach ogrodowych, to plastikowe łapy, około 3-4 razy większe od dłoni. Aby rozpocząć pracę, wsuwamy dłonie w specjalne uchwyty i dzięki dolnym zębom w obu łapach zbieramy z ziemi warstwy opadłych liści.

Zamiatarka ręczna

Z obu boków zamiatarki umieszczone są specjalne szczotki. Zewnętrzne zgarniają liście, a środkowe wprowadzają je do kosza zamiatarki. Dzięki poruszaniu urządzenia w przód, uruchamiają się obrotowe szczotki zbierające liście. Maszyna jest prosta w obsłudze, cicha i tania, najlepiej sprawdza się na sporych i równych powierzchniach. Na rynku dostępne są także zamiatarki akumulatorowe.

Odkurzacze i dmuchawy ogrodowe 

pojemniki na liście rękawice grabiepojemniki na liście rękawice grabiepojemniki na liście rękawice grabiepojemniki na liście rękawice grabie

Największym ułatwieniem przy zbieraniu liści jest zastosowanie odkurzacza ogrodowego. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo zbliżona do domowego – zasysa on liście do torby (worka). Nowoczesne odkurzacze ogrodowe zwykle wyposażone są dodatkowo w funkcję dmuchawy. Kierując powietrze na zewnątrz, można szybko usunąć liście np. z chodnika czy trudno dostępnych zakamarków. Zdmuchujemy liście w jedno miejsce, w określonym kierunku. Gdy liście są wilgotne lub mokre, dmuchawa pomaga w ich przesuszeniu czy przemieszczeniu na stertę, co ułatwia wsysanie do worka.

Odkurzacze ogrodowe mogą być także wyposażone w rozdrabniacz do liści. Zmniejsza on znacznie (do 90%) objętość zebranych liści, co jest ważne przy większych obszarach do czyszczenia. Liście trafiają najpierw do komory wstępnej odkurzacza, stąd podawane są do turbiny rozdrabniającej i dopiero potem trafiają do komory głównej. Znacznie ułatwia to także kompostowanie odpadów, przyspieszając ich rozkład.

W zależności od ilości drzew i krzewów liściastych w pobliżu oraz obszaru naszej działki możemy zaopatrzyć się w odkurzacz z napędem elektrycznym albo spalinowym. Na terenach bardziej rozległych, gdzie liści do zebrania jest więcej, lepiej sprawdzą się urządzenia spalinowe.

Odkurzacze ogrodowe mogą posiadać dmuchawy ręczne albo plecakowe. Ważne, żeby praca z ich użyciem nie była uciążliwa. Wybierajmy więc albo bardzo ergonomiczne, lekkie urządzenia, albo też mocowane na specjalnych szelkach, które dogodnie rozkładają ciężar.

Uwaga: Jeśli mamy w ogrodzie rabaty wyłożone ozdobnym grysem lub żwirem – na czas opadania liści z drzew i krzewów warto ich okolice okryć agrowłókniną. Z takiej bowiem powierzchni łatwiej będzie usunąć liście.

Data publikacji: 24.10.2014