Produkty

Przymiotno kanadyjskie

Łac. Conyza canadensis

Przymiotno kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie, z łac. Conyza canadensis, znane także pod nazwą konyza kanadyjska, należy do rodziny astrowatych. Gatunek ten pochodzi z obszarów Ameryki Środkowej oraz Północnej, jednak występuje także w innych rejonach świata, w tym w Polsce, w której jest upowszechniony. Przymiotno kanadyjskie należy do roślin dwuletnich, rzadziej jednorocznych, a jego cechami charakterystycznymi są wzniesiona łodyga, wąskie, lancetowate liście oraz koszyczkowate kwiaty zbierające się w wiechowate kwiatostany.

Przymiotno kanadyjskie ma niewielkie wymagania siedliskowe – jest tolerancyjne wobec gleby, odporne na suszę, a dodatkowo także na zanieczyszczenia środowiska. Rozmnaża się przez wiatr, który rozsiewa jego licznie wytwarzane nasiona – przy odpowiednich warunkach, mogą one kiełkować zaraz po opadnięciu na ziemię. Z tych powodów z łatwością zasiedla nieużytki, ugory, gruzowiska, pobocza dróg, obszary przy śmietnikach czy murach, a także tereny upraw, które zachwaszcza.

Przymiotno kanadyjskie jest rośliną lecznicą, a surowcem jest jej ziele. Najlepiej zbierać je ze stanowisk czystych, w których rośliny nie są narażone na działanie zanieczyszczeń. Należy ścinać jedynie ukwiecone fragmenty niezdrewniałych łodyg w początkowym okresie kwitnienia, gdyż przekwitnięte okazy tracą część wartościowych składników. Zebrane ziele suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu. Przymiotno kanadyjskie zawiera m. in. garbniki pirogalowe, flawonoidy, sole mineralne, witaminę C, a także olejki eteryczne. Znajduje zastosowanie w produkcji leków przeciwkrwotocznych, a także wykazuje działanie moczopędne, przeciwreumatyczne, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie się ran, będąc wykorzystywane w leczeniu i łagodzeniu wielu przypadłości, np. biegunki, wrzodów, zapalenia nerek, spojówek czy gardła.

Należy także wspomnieć, że samoczynnie rozmnażająca się konyza kanadyjska jest traktowana jako chwast, który zajmuje tereny różnorodnych upraw. Jej zwalczanie na większą skalę wymaga zastosowanie odpowiednich herbicydów.

Data publikacji: 16.01.2017