Produkty

Puszkinia

Łac. Puschkinia

Puszkinia

Puszkinia, z łac. Puschkinia, przynależy do rodziny szparagowatych. Roślinę można spotkać w Azji i części Kaukazu. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska rosyjskiego botanika i znawcy roślin - Apollo Musin-Puszkina.

W zależności od wybranego ujęcia systematycznego wyróżniamy jeden gatunek – puszkinię cebulicowatą lub dwa. Niewielka roślina wyróżnia się małymi, białymi i pokrytymi szarobrązową łuską, cebulkami. Wyrastają z niej ciemnozielone i lekko mięsiste liście z ostrymi zakończeniami. Spomiędzy nich wychodzi wygięty pęd, na którym znajduje się kwiatostan. Puszkinia posiada sześciopłatkowe, dzwonkowe kwiaty w kolorze jasnoniebieskim, które są zebrane w duże grona. Ciężkie od nasion kapsułki sprawiają, że pędy często znajdują się na ziemi. Roślina wyróżnia się szybkim czasem kwitnienia – jej kwiatostany możemy podziwiać już na koniec marca.

Jak wygląda uprawa puszkinii? Przede wszystkim należy wybrać słoneczne stanowisko, unikając sadzenia jej w bliskiej odległości budynków. Roślina poradzi sobie także zasadzona pod koronami drzew. Puszkinia nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że zapewni się jej przepuszczalną glebę. Zaleca się by zaraz po kwitnieniu podsypać ją nawozem do pomidorów, dostarczając cebulkom odpowiedniej ilości potasu, co wpłynie na jakość kolejnego kwitnienia.

Jeśli roślina się zbytnio zagęści spowoduje to drobnienie kwiatów, jak i zmniejszenie ich ilości. Należy wtedy wykopać cebulki, segregując je, tak by do zasadzenia posłużyły tylko te najbardziej okazałe. We wrześniu można zająć się wsadzaniem cebulek w ziemię, umieszczając je na głębokości 7-8 cm w glebie. Nawadnianie puszkinii powinno być umiarkowane, choć w cieplejszych dniach warto podlewać ją regularnie, co 2 lub 3 dni.

Jak rozmnażać roślinę? Wystarczy przy wykopywaniu zagęszczonych kępek pozostawić cebulki przybyszowe. Zakupione nasiona wysiewa się jesienią, gdyż potrzebują przemarznięcia do wykiełkowania.

Dzięki wczesnemu kwitnieniu puszkinia sprawdza się jako wczesnowiosenna dekoracja ogrodów oraz rabat.

Data publikacji: 16.01.2017