Produkty

Rambutan

Łac. Nephelium lappaceum

Rambutan

Rambutan, z łac. Nephelium lappaceum, znany też pod nazwą jagodzian rambutan, jest gatunkiem roślin z rodziny mydleńcowatych. Naturalnym siedliskiem rambutanu są Chiny, Malezja oraz inne tropikalne części Azji. Roślina ta swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu wyglądowi – kolce porastające skórkę owoców przypominają włosy, a w języku malajskim „rambutan” oznacza właśnie słowo „owłosiony”. 

Jagodzian rambutan jest sporym drzewem, dorastającym do 30 m wysokości. W Polskich warunkach hoduje się go raczej w uprawie domowej, więc nie osiąga tak imponujących rozmiarów. Charakterystyczny dla rośliny jest gruby, delikatnie zabarwiony na czerwono pień. Owalne lub lancetowate liście porastające gałęzie przyjmują różne rozmiary, od 15 do 40 cm. Kwiaty natomiast są niepozorne, zielonkawe i zebrane w kwiatostany. Najważniejszą częścią rambutanu są jednak jego owoce – dorastają do 5 cm średnicy. Jasny i soczysty miąższ otoczony jest wyróżniającą się skórką w kolorze różowym lub czerwonawym, pokrytą kolcami – wyglądem nieco przypomina owoc liczi.

Rozmnażanie rambutanu w mieszkaniu należy rozpocząć od przygotowania nasion – wystarczy je wyciągnąć z owocu i od razu umyć, a następnie umieścić w przygotowanym podłożu na głębokości ok. 1,5 cm. Po upływie 2-4 tygodni roślina zacznie kiełkować, jednak zawiązywanie owoców możliwe jest dopiero po ok. 5 latach od zasadzenia. Jagodzian potrzebuje również dużej wilgotności powietrza oraz sporo światła.

Pielęgnacja rambutanu przynosi efekt w postaci bardzo smacznych owoców o wysokiej zawartości witaminy B12 i C, a także potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Przypisuje im się działanie przeciw przeziębieniu oraz wzmacniające organizm. Spożywane są na surowo, ale można je również dusić i przetwarzać na marmolady czy desery. Przygotowywane są również specjalne napoje z rambutanu, które pomagają przy leczeniu czerwonki. Owoce są także źródłem silnych przeciwutleniaczy o właściwościach antynowotworowych. Stosowane są też do pielęgnacji skóry, paznokci oraz włosów, ze względu na wysoką zawartość witaminy C.

Data publikacji: 28.02.2017