Produkty

Jak nakładać gładź szpachlową

Jak nakładać gładź szpachlową

Gładź szpachlowa to popularny materiał budowlany, który wykorzystywany jest do wygładzania powierzchni ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz sufitów. Możemy wykonać tę czynność sami. Chociaż nie jest ona skomplikowana, warto dowiedzieć się jak ja wykonać, by efekt pracy był zadowalający.

gładź szpachlowaZanim przystąpimy do nakładania gładzi, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie sprzętów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie ich w inne miejsce lub, ostatecznie, dokładne przykrycie ich folią ochronną. Tę należy wykorzystać także do osłonięcia podłogi.

Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża, na które będziemy nakładać gładź. Jeśli zalega na nim warstwa starej farby, powinniśmy sprawdzić jej przyczepność – gdy odchodzi, koniecznie należy ją usunąć, np. drucianą szczotką i szpachelką. Następnie wygładzana powierzchnia powinna zostać oczyszczona, odtłuszczona i odpylona. Wszelkie zanieczyszczenia mogą osłabiać przyczepność gładzi szpachlowej do podłoża, a w konsekwencji powodować jej odpadanie.

Oczyszczone ściany lub sufit w następnej kolejności powinniśmy pokryć preparatem gruntującym, który zwiększy przyczepność gładzi. Po wykonaniu tej czynności możemy przystąpić do przygotowania zaprawy.

Jeśli zaopatrzyliśmy się w gładź szpachlową w proszku, powinniśmy wymieszać ją z woda wg proporcji wskazanych przez producenta. Zaprawę należy mieszać wiertarką z mieszadłem i nie dopuścić, by znalazły się w niej grudki. Szybszym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki – mamy wtedy pewność co do jej konsystencji i właściwych proporcji. Pamiętajmy, by jednorazowo rozrobić ilość masy, którą zdążymy nałożyć w ciągu godziny – po tym czasie nałożenie gładzi będzie już niemożliwe ze względu na jej wiązanie.

Rozpoczynamy od wypełnienia wszelkich ubytków. Używamy w tym celu narzędzi ze stali nierdzewnej, ponieważ gładź (zwłaszcza gipsowa) powoduje korozję metali. Dopilnujmy, by wszelkie szczeliny czy dziury szczelnie wypełnić masą – pęcherzyki powietrza, które w nich zostaną, mogą powodować odpadanie gładzi. Gdy wypełnienia zaschną, możemy przystąpić do szpachlowania. przygotowadzie gładzi szpachlowej

Nakładanie gładzi rozpoczynamy od miejsc trudnodostępnych i sufitu, kierując się od okien w głąb pomieszczenia. Czynność wykonujemy przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. W przypadku ścian rozpoczynamy od podłogi i kierujemy się ku górze. Pamiętajmy, by grubość nakładanej warstwy nie przekraczała 3 mm – dzięki temu masa szybciej schnie i nie spływa ze ścian. Jeśli konieczna jest druga warstwa, nakładamy ją po dokładnym zaschnięciu pierwszej.

Ostatnim etapem wykonywania gładzi jest szlifowanie, które pozwala wygładzić powierzchnię i zniwelować powstałe podczas szpachlowania rysy i inne nierówności. Po oczyszczeniu pomieszczenia z pyłu, ściany i sufity gotowe są już do malowania lub wykańczania w inny sposób.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje
Odpowiednia gładź szpachlowa to materiał budowlany niezbędny podczas prac wykończeniowych. Wybór właściwej mieszanki pomoże Ci uzyskać efekt ni...
Czytaj więcej

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze
Idealnie gładkie ściany to efekt, który nie jest łatwy do osiągnięcia i zazwyczaj udaje się jedynie najlepszym fachowcom. Również takie ...
Czytaj więcej

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety
Technologie cienkospoinowe zaczęły być używane stosunkowo niedawno, należą do grupy metod najbardziej nowoczesnych. Ich szczególną cechą jest użycie n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak nakładać gładź szpachlową