Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak nakładać gładź szpachlową

Gładź szpachlowa to popularny materiał budowlany, który wykorzystywany jest do wygładzania powierzchni ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz sufitów. Możemy wykonać tę czynność sami. Chociaż nie jest ona skomplikowana, warto dowiedzieć się jak ja wykonać, by efekt pracy był zadowalający.

Jak nakładać gładź szpachlową

Przeczytaj także: Jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym?

Zanim przystąpimy do nakładania gładzi, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie sprzętów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem, będzie przeniesienie ich w inne miejsce lub, ostatecznie, dokładne przykrycie ich folią ochronną. Tę należy wykorzystać także do osłonięcia podłogi.

Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża, na które będziemy nakładać gładź. Jeśli zalega na nim warstwa starej farby, powinniśmy sprawdzić jej przyczepność – gdy odchodzi, koniecznie należy ją usunąć, np. drucianą szczotką i szpachelką. Następnie wygładzana powierzchnia powinna zostać oczyszczona, odtłuszczona i odpylona. Wszelkie zanieczyszczenia mogą osłabiać przyczepność gładzi szpachlowej do podłoża, a w konsekwencji powodować jej odpadanie.

Oczyszczone ściany lub sufit w następnej kolejności powinniśmy pokryć preparatem gruntującym, który zwiększy przyczepność gładzi. Po wykonaniu tej czynności możemy przystąpić do przygotowania zaprawy.

Jeśli zaopatrzyliśmy się w gładź szpachlową w proszku, powinniśmy wymieszać ją z wodą wg proporcji wskazanych przez producenta. Zaprawę należy mieszać wiertarką z mieszadłem i nie dopuścić, by znalazły się w niej grudki. Szybszym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki – mamy wtedy pewność co do jej konsystencji i właściwych proporcji. Pamiętajmy, by jednorazowo rozrobić ilość masy, którą zdążymy nałożyć w ciągu godziny – po tym czasie nałożenie gładzi będzie już niemożliwe ze względu na jej wiązanie.

Rozpoczynamy od wypełnienia wszelkich ubytków. Używamy w tym celu narzędzi ze stali nierdzewnej, ponieważ gładź (zwłaszcza gipsowa) powoduje korozję metali. Dopilnujmy, by wszelkie szczeliny czy dziury szczelnie wypełnić masą – pęcherzyki powietrza, które w nich zostaną, mogą powodować odpadanie gładzi. Gdy wypełnienia zaschną, możemy przystąpić do szpachlowania.

Zobacz też: Do czego służy akryl malarski

Jak nakładać gładź szpachlową

Nakładanie gładzi rozpoczynamy od miejsc trudnodostępnych i sufitu, kierując się od okien w głąb pomieszczenia. Czynność wykonujemy przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. W przypadku ścian rozpoczynamy od podłogi i kierujemy się ku górze. Pamiętajmy, by grubość nakładanej warstwy nie przekraczała 3 mm – dzięki temu masa szybciej schnie i nie spływa ze ścian. Jeśli konieczna jest druga warstwa, nakładamy ją po dokładnym zaschnięciu pierwszej.

Ostatnim etapem wykonywania gładzi jest szlifowanie, które pozwala wygładzić powierzchnię i zniwelować powstałe podczas szpachlowania rysy i inne nierówności. Po oczyszczeniu pomieszczenia z pyłu, ściany i sufity gotowe są już do malowania lub wykańczania w inny sposób.