Produkty

Robinia

Łac. Robinia

Robinia

Robinia, z łac. Robinia, znana jest również pod nazwą grochodrzew. Liczy około 20 odmian drzew należących do rodziny bobowatych. Pochodzą one z Ameryki Północnej oraz Meksyku, lecz wprowadzone zostały również do hodowli w Europie środkowej.

Drzewo osiąga do 25 metrów wysokości. Liście są skrętoległe i posiadają około 11-15 listków. Pojawiają się dość późno, bo w okolicach maja, lecz jesienią przybierają atrakcyjne żółte zabarwienie. Mocno pachnące kwiaty zwisają w gronach i obsypują robinię zwykle w okolicach czerwca. W zależności od odmiany, grochodrzew kwitnie na biało lub różowo. Gałęzie są natomiast najczęściej pokryte cierniami, lecz są delikatne i często łamią się przy mocniejszym wietrze.

Uprawianie robinii jest nieskomplikowane, pod warunkiem, że zasadzi się ją w odpowiednio przygotowanym miejscu. Przede wszystkim roślina powinna mieć dostęp do dość wilgotnej gleby oraz do światła słonecznego. Grochodrzew jest odporny na choroby oraz szkodniki, więc nie wymaga stosowania żadnych preparatów. Dodatkowo cięcie gałęzi zwykle nie jest konieczne. Uprawa ogranicza się zatem do zasadzenia rośliny we właściwym miejscu.

Szczególnie ciekawą odmianą jest robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia). Już od dawnych czasów doceniano jej właściwości lecznicze – w lecznictwie ludowym pomagała na kłopoty z przewodem pokarmowym, ponieważ łagodziła nadkwaśność żołądka. Obecnie stosowana jest przede wszystkim jako środek moczopędny, stwierdzono w niej bowiem występowanie flawonoidów. W związku z tym stosuje się ją przy problemach z wydolnością nerek i przy zmniejszonym wydalaniu moczu. Posiada też delikatne działanie uspokajające, dlatego jest naturalnym zamiennikiem chemicznych substancji leczniczych. Doceniane jest również drewno robinii, które dzięki swojej doskonałej wytrzymałości i trwałości nadaje się do budowy statków lub sprzętów sportowych. Kwiatostany można spożywać w sałatkach i cieście naleśnikowym, ale nadaje się również do produkcji konfitur, przecierów oraz syropów. Przygotowuje się z nich także zdrowotne napary oraz kąpiele.

Data publikacji: 16.01.2017