Rodzaje i zastosowanie suszarek elektrycznych

Rozwieszanie prania wiosną w ogrodzie sprawia nam ogromną przyjemność – ubrania, które wyschły na powietrzu wśród drzew, są świeże i pachnące. Co jednak z nadejściem zimy lub gdy nie mamy możliwości wynieść wypranych ubrań na dwór, bo mieszkamy w blokowisku? Wówczas z pomocą przychodzą elektryczne suszarki. Sprawdźmy, jakie ich rodzaje są dostępne na rynku i jakie mają możliwości.

Suszarka łazienkowa

Rodzaje suszarek

Suszarki elektryczne dzielimy na dwie grupy: ewakuacyjne i kondensacyjne. Tańsze urządzenie, czyli suszarka ewakuacyjna, powietrze do suszenia naszego prania czerpie z otoczenia, w związku z czym wymaga podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Jest to niezbędne, bo w przeciwnym wypadku wilgotne powietrze po suszeniu ubrań odprowadzane zostałoby do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Powodowałoby to osadzanie się drobinek wody na ścianach, co z kolei mogłoby doprowadzić do rozwoju szkodliwych dla naszego zdrowia grzybów i pleśni. Dlatego korzystniejsze rozwiązanie proponują producenci suszarek kondensacyjnych, które posiadają obieg zamknięty. Wilgotne powietrze jest osuszane wewnątrz urządzenia i ponownie suszy pranie, natomiast skraplająca się woda trafia bądź do specjalnego zbiornika, bądź bezpośrednio do kanalizacji. Na naszym rynku znajdziemy także pralko-suszarki, które po zakończeniu prania rozpoczynają suszenie tkanin. Należy jednak pamiętać, że podczas suszenia urządzenie to może być zapełnione jedynie do połowy.

Dodatkowe funkcje suszarki

W każdej suszarce przydatny jest program umożliwiający wybranie czasu działania urządzenia. Samodzielnie ustalamy czy pranie ma zostać wysuszone całkowicie, czy może pozostać lekko wilgotne – ta druga opcja jest najlepsza wtedy, kiedy planujemy od razu wyprasować nasze ubrania. Niektóre modele posiadają także funkcję magla, czyli błyskawicznego suszenia przy wykorzystaniu dużej siły grzewczej. Inną ciekawą opcją jest redukcja zagnieceń – często pranie wyciągnięte z pralki jest pomięte, co utrudnia późniejsze jego prasowanie. Poprzez zastosowanie tego programu zyskujemy ubrania wymagające zwykłego przeprasowania.

Rodzaje suszarek

Koszta eksploatacyjne suszarek

Koszta związane z suszeniem prania zależą od programów, jakie wybieramy, oraz od jakości odwirowania odzieży w pralce. Jeśli towarzyszyły temu obroty w ilości mniejszej niż 800, wówczas niestety jest spora szansa, że będą one zawierały dużą ilość wody. W przypadku programów oczywiste jest, że najbardziej kosztowne będą te trwające najdłużej, które suszą odzież całkowicie, jak również użycie funkcji magla, która wymaga najwięcej energii elektrycznej. Zakup suszarki jest jednak opłacalny, jeśli weźmiemy pod uwagę kwestię komfortu i braku nadmiernej wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

 

Data publikacji: 11.01.2016