Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny to jeden z najważniejszych sprzętów w naszej kuchni. Dzięki niemu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów oraz unikniemy unoszących się w powietrzu oparów i tłuszczów, wytwarzanych w czasie gotowania. Dobry okap będzie nie tylko użyteczny, ale może stać się także jednym z ciekawszych elementów kuchennej aranżacji.

okap aranżacjaokap aranżacjaokap aranżacjaokap aranżacja

Jeżeli odpowiednio dobierzemy okap do naszej kuchni, zyskujemy pewność, że uwolnimy resztę mieszkania od nieprzyjemnych zapachów. Praca okapu ochroni również meble, ściany oraz inne sprzęty kuchenne przed tłustym osadem. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto zastanowić się nad możliwościami jakie mamy do wyboru.

 

Wyciągi i pochłaniacze

 

Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, okapy możemy podzielić na wyciągi i pochłaniacze. Zasada działania wyciągu jest bardzo prosta – zanieczyszczone powietrze jest zasysane i wydalane na zewnątrz przez przewód wentylacyjny. Oznacza to, że okap pracuje w obiegu otwartym. Dlatego musimy upewnić się czy na pewno w naszej kuchni istnieje możliwość zamontowania okapu działającego w ten sposób. Pochłaniacze działają natomiast w obiegu zamkniętym. Powietrze jest zasysane do okapu i przepuszczane przez specjalne filtry. Z powrotem do pomieszczenia wdmuchiwane jest powietrze oczyszczone z dymu i zapachów. Powinniśmy pamiętać, że zdecydowanie bardziej ekonomiczne i wydajne są wyciągi. Ze względu na konieczność okresowej wymiany filtrów, koszty użytkowania pochłaniaczy są wyższe.

 

Rodzaje okapów kuchennych

 

Na rynku dostępne są sprzęty, w których zastosowano różne rozwiązania techniczne. Z tego względu mamy do wyboru następujące rodzaje okapów:

 

Okapy przyścienne, czyli kominowe, montowane bezpośrednio do ściany. Charakteryzuje je długi, pionowy komin, w którym ukryta jest rura odprowadzająca zanieczyszczenia. Zajmuje dużo miejsca, jednak świetnie wpasowuje się w klimat nowoczesnej kuchni.

okap kominowyokap kominowyokap kominowyokap kominowy

Okapy podszafkowe, ze względu na małe wymiary, są bardzo popularne w naszych kuchniach. Montujemy je bezpośrednio do ściany pod szafką kuchenną. Zajmują niewiele miejsca, jednak mogą być przez to mniej wydajne. Najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie gotuję się zbyt często i dużo.

 

W małych kuchniach sprawdzają się również okapy teleskopowe. Montujemy je w zabudowie szafki. Urządzenie tego typu charakteryzuje ruchoma szuflada, której wysunięcie powoduje uruchomienie okapu, oświetlenia. Jednocześnie zwiększa się powierzchnia pracy urządzenia.

 

Okapy wyspowe to urządzenia, które na pierwszy rzut oka przypominają okapy przyścienne. Wyspowe montujemy jednak do sufitu – dzięki temu mogą wisieć w każdym miejscu w kuchni. Najczęściej stosujemy je w dużych pomieszczeniach, w których płyta grzewcza zamontowana jest na tzw. wyspie.

 

Ostatnia grupa to okapy uchylne, które działają na podobnej zasadzie jak teleskopowe. Włączają się po podniesieniu płyty, którą możemy obudować frontem i dopasować do mebli.

Data publikacji: 29.09.2014