Produkty

Rodzaje zaworów napowietrzających

Rodzaje zaworów napowietrzających

Prawidłowo działająca instalacja kanalizacyjna jest praktycznie nierejestrowana przez nasze zmysły. Kiedy jednak jej funkcjonowaniu towarzyszą głośne odgłosy, dobiega nas nieprzyjemna z niej woń i widzimy, że ścieki spływają nie tak szybko, jak było to do tej pory, należy poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może powodem jest wadliwie działający zawór napowietrzający.

zawór napowietrzającyObecność zaworu napowietrzającego jest niezbędna do prawidłowego działania instalacji kanalizacyjnej. Jego prawidłowe działanie skutkuje prawidłowym ciśnieniem wewnątrz rur, a co za tym idzie – natychmiastowym odprowadzaniem nieczystości, nieprzenikaniem do wewnątrz pomieszczeń przykrych zapachów, brakiem zjawiska wysysania wnętrz syfonów łazienkowych i kuchennych czy wreszcie – bulgotaniem dobiegającym z rur tuż po użyciu spłuczki toaletowej. Nie będziemy mieć do czynienia z wymienionymi i innymi zjawiskami, jeśli system kanalizacyjny  utrzymuje równowagę między podciśnieniem a nadciśnieniem. Służy temu napowietrzanie, które jest zapewniane przez odpowiednie działanie napowietrzaczy.

Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta – jest ono wyposażone w ruchomą membranę, która – jeśli nieczystości nie są odprowadzane – spoczywa na zaworze. Kiedy ścieki spływają w głąb kanalizacji, następuje w niej zmiana ciśnienia, spada ono do poziomu poniżej wartości ciśnienia atmosferycznego i powoduje to uniesienie się membrany. Po wyrównaniu ciśnień ponownie spoczywa ona na zaworze aż do następnego odprowadzenia nieczystości. Redukcja podciśnienia przez zawór odbywa się przez napływ świeżego powietrza, a droga odwrotna, czyli przenikanie powietrza z wewnątrz kanalizacji do pomieszczeń, jest zablokowana.

Zawory napowietrzające znajdują się u szczytu pionów kanalizacyjnych, na których nie ma zamontowanych wywiewek, ale nie tylko. Działają one jako uzupełnienie instalacji kanalizacyjnej montowane punktowo w miejscach wykonania długiego podejścia – dłuższego niż 1 m w przypadku miski ustępowej i 3 m w przypadku pozostałych przyborów. Poza tym że do prawidłowego działania potrzebują zamocowania pionowego, powinny mieć odpowiednią średnicę w zależności od przeznaczenia miejsca, jakie obsługują. I tak:

- najszersze, o średnicy 110 mm stosowane są do podejść pod miskę ustępową,

- do napowietrzania pionów kuchennych przeznaczone są te o średnicy 75 mm,

- podejścia pod wannę i zlewozmywaki – od 40 do 50 mm,

- pod umywalkę – 32-40 mm.

Odpowiednio ważne jest również usytuowanie zaworów względem wysokości:napowietrzacz kanalizacyjny

- najmniej 35 cm ponad poziomem posadzki wyposażonej we wpust podłogowy,

- najmniej 1 m ponad syfonem w napowietrzanym pionie usytuowanym najwyżej.

Aby nie dopuścić do zamarznięcia ścieków, w pomieszczeniach, w których temperatura może spaść poniżej zera stopni Celsjusza, korpus zaworu napowietrzającego należy zaizolować. Ponieważ mechanizm zaworu korzysta ze świeżego powietrza, które wpuszcza w głąb kanalizacji, należy mu umożliwić do niego dostęp. Z tego względu jeśli zawór jest umiejscowiony za warstwą płytek łazienkowych, nie wypełnia się szczelin między nimi zaprawą fugową, a do mechanizmu zapewnia się swobodny dostęp za pomocą zdejmowanej płytki.

 

Data publikacji: 27.07.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wywiewka czy zawór napowietrzający – co wybrać?

Wywiewka czy zawór napowietrzający – co wybrać?
Wybór odpowiedniego zwieńczenia pionu kanalizacyjnego sprawi, że instalacja odprowadzająca ścieki działać będzie niezawodnie. Do tego celu decydujemy ...
Czytaj więcej

System kanalizacyjny – jakie materiały wybrać?

System kanalizacyjny – jakie materiały wybrać?
Odporność na korozję, niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, niezawodność, trwałość i cena – oto główne z cech, które bierzemy pod uwagę w...
Czytaj więcej

Jak działa wpust podłogowy

Jak działa wpust podłogowy
Chociaż najwięcej uwagi poświęcamy doborowi spustu podłogowego pod względem jego dopasowania do reszty planowanego wykończenia podłogi, to jego rola d...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje zaworów napowietrzających