Produkty

Rodzynek brazylijski

Łac. Physalis peruviana

Rodzynek brazylijski

Rodzynek brazylijski, z łac. Physalis peruviana, to gatunek roślin z rodziny psiankowatych, znany również pod innymi nazwami – miechunka peruwiańska, miechunka jadalna, jagoda peruwiańska czy jagoda inkaska. Ojczyzną tej byliny jest, jak sama nazwa wskazuje, Ameryka Południowa, ale spotykana jest także w innych rejonach świata.

W Polsce rodzynek brazylijski wykorzystywany jest w uprawach ogrodowych i domowych. Hodowla tej byliny przypomina nieco uprawę pomidorów, które pochodzą z tej samej rodziny roślin. Miechunka peruwiańska posiada rozłożysty pokrój i dorasta do 60 cm wysokości, w naturalnym środowisku osiąga natomiast do 1,2 m. Niepozorne, żółte kwiaty rodzynka brazylijskiego przypominają swoim wyglądem delikatny lampion i skrywają w sobie jadalne owoce. Drobne jagody o masie ok. 4-5 g są okrągłe i aromatyczne.

Rodzynki brazylijskie dobrze czują się w miejscach zacisznych i dobrze nasłonecznionych. Można je uprawiać w dowolnej glebie, nawet ubogiej, ale lepsze owocowanie można osiągnąć, jeśli umieści się je w bardziej żyznym podłożu. Rozmnażanie należy przeprowadzać z rozsady – na początku wiosny powinno się umieścić nasiona w pojemniku i przechowywać je w ciepłym miejscu, pamiętając o dostarczeniu im odpowiedniej ilości światła i wilgoci. Dopiero pod koniec maja należy przenieść roślinę do ogrodu lub na balkon – w zależności od tego, gdzie rodzynki mają ostatecznie wzrastać. Przed wsadzeniem sadzonek do gruntu, warto zasilić podłoże wieloskładnikowym nawozem. Po okresie ok. 2-3 miesięcy można zbierać owoce.

Owoce miechunki jadalnej posiadają słodko-kwaśny smak z delikatnie przebijającą nutką goryczki. Można przyrównać je do smaku agrestu lub kiwi. Wysoka zawartość witaminy C i z grupy B oraz fosforu sprawia, że jest to również roślina bardzo zdrowa i zalecana w codziennej diecie. Rodzynki brazylijskie udanie komponują się z sałatkami, nadają się również do wykonywania przetworów, na przykład kompotów, dżemów i soków. Rodzynki brazylijskie są także niezwykle dekoracyjne i stanowią piękną ozdobę ogrodów oraz mieszkań.

Data publikacji: 28.02.2017