Produkty

Rzepik

Łac. Agrimonia

Rzepik

Rzepik, z łac. Agrimonia, to rodzaj rośliny z rodziny różowatych. Występuje w obszarach klimatu umiarkowanego, w Polsce można spotkać 3 gatunki: rzepik pospolity, rzepik szczeciniasty oraz rzepik wonny. Najpopularniejszy jest jednak rzepik pospolity, czyli Agrimonia eupatoria, który obficie obrasta tereny naszego kraju. Spotykany jest również w rejonie basenu Morza Śródziemnego, w całej Europie, zachodniej Azji oraz w Chinach.

Zielona łodyga o delikatnie czerwonym zabarwieniu osiąga wysokość do 150 cm, choć najczęściej nie przekracza 100 cm. Posiada ciemnozielone liście, które od spodu są szare i gęsto owłosione. Żółte kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia, ale czasami można je spotkać nawet w październiku. Posiadają lekki, przyjemny zapach i skupiają się kłosowatym gronie na szczycie łodygi.

Rzepik pospolity będzie dobrze wzrastał na stanowiskach półcienistych – nie powinien być wystawiony na działanie promieni słonecznych przez cały dzień. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna oraz stale wilgotna – należy pamiętać o nawadnianiu w szczególności w okresie letnich upałów. Roślinę należy chronić przed atakami mszyc, chowaczy i innych szkodników. Wysiewa się ją ze stratyfikowanych nasion bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Od czerwca do sierpnia można zbierać kwitnące kwiaty rzepiku, ponieważ posiadają one doskonałe właściwości lecznicze.

Wysoka zawartość tanin, flawonoidów, krzemionki i witaminy PP sprawia, że rzepik znakomicie wpływa na działanie układu pokarmowego. Stosowany jest przy schorzeniach wątroby, biegunkach, braku apetytu czy też nieżycie żołądka. Dodatkowo posiada właściwości moczopędne i sprawdza się jako lekarstwo w infekcjach dróg moczowych. Zioło też z powodzeniem można stosować zewnętrznie, na przykład w przypadku owrzodzeń, stanów zapalnych skóry czy przy kuracjach przeciwtrądzikowych. Łagodzi stany zapalne gardła i ma działanie antybakteryjne. Nadaje się do stosowania w mieszankach ziołowych oraz jako główny składnik naparów. Rzepik posiada też zastosowanie dekoracyjne, ponieważ jego żółte kwiaty pięknie prezentują się w kwiatowych kompozycjach ciętych.

Data publikacji: 16.01.2017