Produkty

Sabotek

Łac. Paphiopedilum

Sabotek

Sabotek, z łac. Paphiopedilum, jest rodzajem storczyków. Inaczej zwany pantofelkiem Wenus. Storczyk ten pochodzi z południowo-wschodniej Azji i naturalnie występuje w tamtejszych górach klimatu tropikalnego. Z tego względu jest zimotrwały. Potoczną nazwę zawdzięcza temu, że wargi jego kwiatu są trzewiczkowate.

Przypominający owadożerne rośliny, wabi owady, zachęcając je do zapylania. Nie tylko kwiat sabotka przyciąga wzrok, również jego liście są ozdobne – zazwyczaj plamiste. Do tego rodzaju storczyków należy aż 100 gatunków. Sabotki, w odróżnieniu od swoich pobratymców, nie posiadają pseudobulw, dlatego nie mają zdolności do magazynowania wody. Pantofelki Wenus potrafią kwitnąć bardzo długo – najczęściej od października do kwietnia. Kwiaty sabotków potrafią być wielobarwne, a także zdobione różnymi deseniami, tak jak i liście. Zazwyczaj spotyka się barwy: żółte, bordowe i brązowe. Osiągają wysokość maksymalnie około 50 cm.

Jak każdy storczyk, również sabotek wymaga specjalnej pielęgnacji. Najlepiej uprawiać go w szklarniach i oranżeriach, ale można mu również stworzyć odpowiednie warunki w domu. Z pewnością nie przeżyje w gruncie w takim klimacie, jak polski. To, co najważniejsze w uprawie pantofelka Wenus, to prawidłowy poziom wilgotności powietrza i podłoża. Powinny być stale i obficie nawilżone. Ziemia dla sabotka powinna być mieszanką grubej i drobnej kory z drzew iglastych oraz drobnych kawałków mchu torfowca. W odróżnieniu od innych storczyków wolą również lekko kwaśną lub zasadową ziemię.

Sabotek musi być co roku przesadzany. Warunkiem, który trzeba spełnić, aby storczyk ten zakwitł, jest odpowiednia temperatura. Nie powinna spadać poniżej 12°C i przez cały rok utrzymywać się na dość równym poziomie – latem nie powinna przekraczać 23°C , a zimą 20°C . Woli stanowiska zacienione. Jak w przypadku większości storczyków, nie należy podlewać pantofelków Wenus wprost do rozety. Rozmnażanie odbywa się poprzez podział roślin.

Sabotki są cenionymi roślinami ozdobnymi do pokojów, oranżerii i szklarni.

Data publikacji: 16.01.2017