Produkty

Sadziec

Łac. Eupatorium

Sadziec

Sadziec, z łac. Eupatorium, to rodzaj bylin i krzewinek z rodziny astrowatych o charakterystycznych, wiechowatych kwiatostanach z różowymi, białymi lub fioletowymi kwiatami zebranymi w koszyczki. Powszechnie występuje na wilgotnych łąkach, zaroślach, w rowach, wilgotnych lasach oraz nad brzegami wód. Rośnie dziko w Ameryce, Azji i Europie.

W Polsce występuje sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum). Rozsiewany jest przez wiatr, dlatego pojawia się zarówno w zaroślach, jak i wilgotnych lasach. Uprawia się go także jako roślinę ozdobną w ogrodach i na działkach. Posiada wzniesioną łodygę, bruzdowaną, sięgającą od 50 do 170 cm wysokości. Liście są lancetowate, ząbkowane i dłoniasto trójdzielne. Osiągają nawet 15 cm długości.

Jakie warunki sprzyjają uprawie ogrodowej sadźca konopiastego? Gatunek preferuje podłoże wilgotne, przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze. Gleba powinna mieć odczyn obojętny lub zasadowy z wapniem. Sadziec dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub delikatnie zacienionym. Jeśli w ogrodzie znajduje się zbiornik wodny, można posadzić bylinę przy jego brzegach, by wchłaniała wilgoć z podłoża i powietrza. Rodzimy gatunek jest odporny na mróz i nie wymaga okrywania na zimę.

Jak pielęgnować sadziec konopiasty? W upalne dni, gdy wysycha podłoże, bylina ma tendencję do więdnięcia i opadania kwiatostanów, dlatego trzeba zadbać o regularne i obfite podlewanie. Po przekwitnięciu kwiatostanów w sezonie jesienno-zimowym na suchych pędach pojawiają się pierzaste nasiona. Wczesną wiosną powinno się ściąć obumarłe łodygi na wysokości gruntu. Nasiona można zebrać i przygotować do wysiewu poprzez wysuszenie w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Jak sadzić bylinę? Roślinę można hodować z nasion bądź z sadzonek. Ziarna zebrane z dorosłych osobników można wysiewać bezpośrednio na wilgotne i żyzne podłoże o odczynie zasadowym. Najlepszy okres na wysiew przypada na przełom kwietnia i maja. W lipcu na pędach kwiatostanowych pojawiają się różowe lub fioletowe kwiaty z puchem. Tworzą efektowne, barwne wiechy, które zdobią ogród przez kolejne tygodnie.

Gdzie wykorzystuje się tę roślinę? Sadziec jest łatwy w uprawie i dobrze przyjmuje się sadzony w ogrodzie. W sprzyjających warunkach obficie kwitnie, przypominając puszyste, barwne połacie.

Data publikacji: 16.01.2017