Produkty

Salsefia

Łac. Tragopogon porrifolius

Salsefia

Salsefia, z łac. Tragopogon porrifolius, zwana również kozibrodem porolistnym lub owsianym korzonkiem, jest jednoroczną lub dwuletnią rośliną z rodziny astrowatych. Jej ojczyzną są rejony o klimacie śródziemnomorskim, czyli kraje Europy Południowej i Afryki Północnej. Osiągający nawet do 30 cm korzeń rośliny przypomina korzeń skorzonery, od której odróżnia go żółta barwa i orzechowy posmak.

Salsefia charakteryzuje się również seledynowymi liśćmi oraz niebieskimi lub różowymi kwiatami, które, podobnie jak korzeń, mają walory odżywcze. Roślina dorasta do ok. 120 cm wysokości. W uprawie roślina preferuje stanowiska słoneczne oraz próchniczne, piaszczysto-gliniaste gleby o odczynie obojętnym. Salsefia charakteryzuje się większą tolerancją na suszę niż skorzonera, a do tego wykazuje dość dużą odporność na przymrozki. Niewskazane jest sadzenie jej w miejscu, w którym uprzednio były uprawiane inne warzywa korzeniowe lub kapustne.

Zalecane jest, aby przed rozpoczęciem uprawy salsefii, wzbogacić glebę o obornik. Nasiona rośliny należy wysiać w połowie kwietnia, umieszczając je w glebie na głębokości ok. 1-3 cm w rzędach oddalonych od siebie o ok. 30 cm. By przyspieszyć kiełkowanie, wskazane jest intensywne podlewanie rośliny. Po pojawieniu się siewek, należy je przerwać tak, by odległość między nimi wynosiła ok. 7 cm.

W pielęgnacji salsefii należy pamiętać o regularnym spulchnianiu gleby oraz o podlewaniu rośliny, zwłaszcza w okresie wschodów i latem. Niewskazane jest przelanie rośliny, ponieważ kiepsko znosi ona nadmiernie wilgotne podłoże. Kilka razy do roku zalecane jest dokarmienie rośliny. Jesienią należy wykorzystać w tym celu nawóz mineralny, wzbogacony o potas i azot. Wskazana jest również aplikacja połowy dawki nawozu azotowego ok. 3 tygodnie przed siewem nasion oraz połowy – ok. 3 tygodnie po pierwszych wschodach. Zbiór salsefii należy przeprowadzić w okresie od października do listopada. Roślina nie jest podatna na atak szkodników i chorób.

Wysokie walory odżywcze i smakowe sprawiają, że salsefia jest cenionym warzywem, które jest chętnie uprawiane w polskich ogrodach. Elementami jadalnymi u rośliny są zarówno korzenie, jak również liście i kwiaty, które są składnikami sałatek i zapiekanych dań.

Data publikacji: 16.01.2017