LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak dobrać bramę wjazdową do kształtu działki

Brama wjazdowa służy przede wszystkim do tego, aby ułatwić wjazd na posesję. Jej rozmiary powinny zatem uwzględniać kształt działki. Tylko wówczas auto będzie mogło swobodnie pokonywać drogę od bramy do garażu. Tak dobrana brama nie będzie też uciążliwa podczas jej otwierania oraz zamykania.

Jak dobrać bramę wjazdową

Działka kwadratowa – opcja najlepsza

Jeśli nasza działka ma kształt kwadratowy, nie powinniśmy mieć większego problemu z doborem do niej odpowiedniej bramy. W tym przypadku możemy sobie pozwolić na szeroką bramę uchylną, ale równie wygodna będzie też brama przesuwna. Oczywiście nie ograniczają nas tutaj w żaden sposób wymiary otoczenia, dlatego rozmiar bramy może być naprawdę duży.

Gorzej, jeśli nasza działka nie jest tak wymiarowa. Problematyczny może być teren, który jest głęboki, ale wąski lub szeroki i płytki. Jaki rodzaj bramy wybrać w takich przypadkach?

Teren głęboki, ale wąski

W takich miejscach najlepiej sprawdza się brama rozwieralna. Prawdopodobnie będzie zabierała dosyć sporo miejsca po otwarciu, ale w tym wypadku nie ma to większego znaczenia. Brama rozwieralna może mieć jedno lub dwa skrzydła. Będą one najpewniej przymocowane do słupków, które są wmurowane do fundamentu. Uwaga – jeśli zdecydujemy się na jedno skrzydło, pamiętajmy, że będzie ono potrzebowało naprawdę sporo miejsca podczas otwarcia, a do tego będzie sporo ważyło.

Bramy dwuskrzydłowe umożliwiają stworzenie szerszego podjazdu, poza tym, jeśli ogranicznik otwierania zamontujemy od wewnętrznej strony, uniemożliwimy otwarcie bramy przez osoby przechadzające się obok naszej działki.

Jak dobrać bramę wjazdową

Teren szeroki, ale płytki

W takim przypadku nasz dom znajduje się stosunkowo blisko ogrodzenia. Brama rozwieralna może być trudna do otwarcia, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będzie brama przesuwna. W tym przypadku składa się ona z jednego skrzydła, które przesuwa się po szynie w bok. Nie zajmuje tym samym miejsca na podjeździe. Planując montaż takiej bramy, uwzględnijmy wcześniej lokalizację furtki. Nie chcielibyśmy przecież, aby, otwierając bramę, zastawiać sobie jednocześnie wejście na posesję.

Kształt działki, zwłaszcza nietypowy, może narzucać pewne ograniczenia w wyborze odpowiedniej bramy. Aby produkt mógł dobrze współgrać z działką, powinien być przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu i zapewniać komfort podczas wjazdu na teren ogrodu.