Produkty

Siedmiopalecznik błotny

Łac. Comarum palustre

Siedmiopalecznik błotny

Siedmiopalecznik błotny, z łac. Comarum palustre, inaczej zwany pięciornikiem błotnym, jest gatunkiem roślin z rodziny różowatych. Występuje powszechnie w wielu rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Siedmiopalecznik błotny rośnie również w Polsce, głównie na nizinach; można go spotkać na podmokłych łąkach, przy brzegach rzek i jezior czy na bagnach.

Jest wieloletnią byliną formującą się również niekiedy w półkrzew. Roślina ta tworzy pełzające po ziemi kłącza. Łodyga u podstawy jest zdrewniała, a potem wzniesiona. Liście siedmiopalecznika błotnego są palczaste i piłkowane, wyróżniają się tym, że pod spodem są szarawe i owłosione. Charakterystyczny, ciemnopurpurowy kwiat ma 5-6 płatków i formuje się w baldachogrono. Siedmiopalecznik błotny zakwita w czerwcu i lipcu. Roślina osiąga wysokość od 25 do 90 cm. Jest surowcem garbnikowym i leczniczym, dlatego ma wiele zastosowań. W niżu występuje dość pospolicie.

Dziką roślinę rzadko uprawia się w przydomowym ogrodzie. Jednak ze względu na to, że w polskich warunkach klimatycznych siedmiopalecznik błotny występuje w wielu rejonach w naturze, można go również przenieść na swoją działkę. Rynek oferuje sadzonki, z których łatwo wyhodować roślinę. Należy jej jednak zapewnić odpowiednie warunki.

Siedmiopalecznik błotny najlepiej będzie wzrastał posadzony do gleby torfowej i próchniczej. Ze względu na to, że w naturalnym środowisku wybiera podmokłe tereny, należy zapewnić mu sporą wilgoć. Odczyn gleby powinien być kwaśny. Jeśli chodzi o światło, musi mieć umiarkowanie nasłonecznione stanowisko. Podłoże może być ubogie.

Roślina jest miododajna i o właściwościach silnie leczniczych. Stosuje się ją w medycynie ludowej jako lek na reumatyzm, a także środek przeciwzapalny i regenerujący chore jelita. Siedmiopalecznik błotny zawiera garbniki, cenne kwasy i olejki eteryczne. Wykonuje się z niego odwary, octy i wina zdrowotne. Ziele stosuje się także w kosmetologii – działa ściągająco, ujędrniająco, przeciwłojotokowo i łagodząco. Ze względu na kwiaty, jest również dekoracyjny.

CASTORAMA POLSKA sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, informuje, iż wprowadzona do obrotu półmaska z zaworem DS. DTC3C-F, FFP3 NR, kod EAN 3663602903048, nie spełnia zasadniczych wymagań załącznika II rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG (Dz. Urz. UE L2016.81.51), w zakresie oporu wdechu dla badanej klasy ochrony (FFP3 NR), co stwarza zagrożenie ograniczonego dopływu tlenu w trakcie użytkowania wyrobu, co może powodować konieczność ściągnięcia wyrobu z twarzy, a zatem przedostania się do płuc, zanieczyszczonego powietrza i stwierdzonych niezgodności formalnych, z uwagi na brak certyfikatu oceny typu UE i dokumentów potwierdzających przeprowadzenie procedury oceny zgodności wyrobu oraz brak wskazania w instrukcji użytkowania wyrobu nazwy i adresu producenta. Ogłoszenie publikuje się w związku z prowadzonym postępowaniem przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.