Produkty

Skrętnik

Łac. Streptocarpus

Skrętnik

Skrętnik, z łac. Streptocarpus, zwany inaczej streptokarpusem, jest rośliną należącą do rodziny ostrojowatych, którą w naturze spotkać można w Afryce Południowej. Występuje w ponad 150 gatunkach i wielu odmianach.

Skrętniki można podzielić na 3 grupy – łodygowe, rozetkowe oraz wytwarzające 1 liść. Ich cechą charakterystyczną się pojedyncze, kielichowate kwiaty pojawiające się od kwietnia do sierpnia, których płatki łączą się u nasady, tworząc rurkę. Występują one w wielu różnych kolorach – filetowym, różowym, niebieskim, czerwonym, białym – jednak wśród odmian znajdują się też okazy wielobarwne. W Polsce skrętnik jest uprawiany jako roślina domowa.

Skrętniki wymagają podłoża żyznego, próchnicznego, przewiewnego, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Należy zapewnić im stanowisko widne, półcieniste – w lecie nie można dopuszczać do tego, by rośliny były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Co ciekawe, skrętniki zatrzymują swój wzrost, gdy temperatura latem przekracza 26 stopni Celsjusza – w upalne dni należy więc intensywnie wietrzyć pomieszczenie, w którym je trzymamy. Optymalna temperatura zimą wynosi 15-18 stopni, przy czym temperatura minimalna nie może spaść poniżej 10 stopni. Ważną kwestią w pielęgnacji skrętnika jest podlewanie – częstsze latem, a ograniczone zimą. Roślina nie toleruje zalewania, a nadmiar wody powoduje gnicie korzeni – gniciu ulegają także zmoczone liście. Skrętnik lubi jednak dużą wilgotność powietrza, dlatego doniczkę można ustawić na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą, tak by dno pojemnika nie stykało się bezpośrednio z cieczą.

W okresie wegetacji skrętnik wymaga też zasilania rozpuszczalnym nawozem zawierającym fosfor i potas – należy jednak stosować go 3 razy mniej niż w przypadku innych roślin, by nie doprowadzić do zasolenia podłoża, którego skrętnik nie toleruje. Obficie kwitnie umieszczony w nieco ciasnej donicy – przesadzamy go do pojemnika o numer większego dopiero wtedy, gdy bryła korzeniowa szczelnie go wypełni. Gdy kwiaty przekwitną, ścinamy łodygi kwiatowe. Skrętnika rozmnaża się przez sadzonki liściowe bądź z nasion. Jest wrażliwy na przeciągi oraz dym z papierosów.

Sktętnik uprawiany w naszym klimacie jako domowa roślina doniczkowa wyróżnia się przede wszystkim dużą dekoracyjnością oryginalnych, kolorowych kwiatów. Po kilku latach staje się jednak mniej atrakcyjny i wtedy najlepiej zastąpić go młodym okazem.

Data publikacji: 16.01.2017