Produkty

Solandra wielka

Łac. Solandra maxima

Solandra wielka

Solandra wielka, z łac. Solandra maxima, to gatunek roślin z rodziny psiankowatych i rodzaju solandra. Pochodzi z Meksyku. To rozłożysty krzew, którego wysokość może przekroczyć 10 metrów.

Liczne i często splątane zdrewniałe pędy otacza wiele skórzastych, lancetowatych liści w kolorze ciemnej zieleni. Jednak krzew jest najbardziej znany ze swoich dużych, żółtych kwiatów. Na powierzchni głębokich kielichów można zobaczyć ciemniejsze pręgi, a w środku znajdują się długie, żółte pręciki, które w naturalnym środowisku zwabiają do siebie nocą nietoperze.

Roślina ta ma niezwykle ozdobny charakter i dlatego jest chętnie wybierana do ogrodów i dużych donic na większych balkonach czy tarasach. Może się płożyć i oplatać siatki i mury, dlatego świetnie sprawdzi się wtedy, gdy pragniemy zakryć nieatrakcyjną ścianę czy ogrodzenie. Z uwagi na długość pędów może obrosnąć niski dach i zwisać kilka metrów w dół, owijając się wokół słupów, kolumn czy rynien.

Roślina przez cały rok wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska i ochrony przed silnym wiatrem. Solandry nie trzeba przycinać, jednak wielu hodowców to robi, by nadać jej zwarty, atrakcyjny pokrój. Rośnie szybko, dlatego nie trzeba obawiać się, że nie odrobi strat wywołanych przycinaniem pędów. Latem powinna być często zasilana w wodę, a w okresie spoczynku wystarczy ją podlewać najwyżej raz w tygodniu.

Kwiaty wydzielają wyjątkowy, przyjemny aromat. Jest to jednak roślina trująca dla zwierząt, o czym warto pamiętać szczególnie w przypadku ogrodów, w których przebywają koty czy w pobliżu których mieszkają większe zwierzęta ozdobne i gospodarskie. Poza tym solandra jest rośliną inwazyjną, dlatego warto traktować ją jako główną, pojedynczą ozdobę ogrodu. W przeciwnym razie może zaszkodzić rosnącym w pobliżu gatunkom, w których uprawę włożyliśmy wiele wysiłku. To dlatego niekiedy można zobaczyć solandrę w dużych donicach, mimo że uprawiana jest na zewnątrz – w ten sposób nie szkodzi innym gatunkom, a małe zwierzęta mają do niej utrudniony dostęp

Data publikacji: 16.01.2017