Produkty

Sosna

Łac. Pinus

Sosna

Sosna, z łac. Pinus, to drzewo należące do rodziny sosnowatych i obejmujące około 115 gatunków. Sosna występuje w rejonach klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, choć zdarzają się wyjątki porastające tereny cieplejsze.

Roślina osiąga nawet do 40 m wysokości i cechuje się długimi, wąskimi igłami o wiecznie zielonej barwie oraz przewodami żywicznymi w korze. Gałęzie rośliny wyrastają w regularnych i pozornych okółkach, natomiast owocami są szyszki.

Sosna najlepiej rośnie w jasnym i słonecznym miejscu, natomiast źle znosi zacienienie. Drzewo wykazuje duży zakres tolerancji na temperaturę oraz warunki środowiskowe, w związku z czym, porasta praktycznie wszystkie rodzaje podłoża, w tym gliniaste, piaszczyste oraz torfowe. Roślina jest bardziej wymagająca pod względem odczynu gleby, gdyż preferuje grunty o pH oscylującym w pobliżu 4,5-6. Co więcej, sosna jest odporna na brak wody oraz ujemne temperatury, dlatego nie wymaga podlewania. Należy jednak mieć na uwadze, że drzewa są pożywieniem dla wielu owadów, z których znaczna część wymaga zwalczania – są to szkodniki. Ponadto, roślina jest atakowana przez szereg chorób, dlatego warto prowadzić jej monitoring i w razie konieczności przeciwdziałać.

Zaleca się odchwaszczanie podłoża, gdyż w przeciwnym wypadku chwasty stanowią konkurencję zarówno w pobieraniu wody, jak i składników pokarmowych. Dodatkowo, dobrze jest również wykonywać ściółkowanie, choćby za pomocą kory czy też torfu. Istotne jest również nawożenie sosny, szczególnie przez pierwsze kilka lat, w okresie od marca do czerwca. Optymalnym nawozem jest kompost, natomiast jeśli nie mamy do niego dostępu, należy zastosować nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu.

Sosny wytwarzają żywicę, jadalne nasiona oraz olejki eteryczne. Co więcej są źródłem cennego drewna, które służy do produkcji chociażby mebli. Roślina wykazuje także właściwości lecznicze przy dolegliwościach dróg oddechowych i bólach reumatycznych, natomiast pączki oraz pędy sosny działają wykrztuśnie i odkażająco. Roślina stosowana jest też w zwalczaniu dolegliwości skórnych typu grzybica oraz łojotok. Sosny porastają lasy, ale nadają się też do uprawy w ogrodach i na działkach. Drzewa niejednokrotnie mogą być uprawiane w doniczkach jako ozdoby tarasu.

Data publikacji: 16.01.2017