Produkty

Sparaksis

Łac. Sparaxis

Sparaksis

Sparaksis, z łac. Sparaxis, to roślina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych i obejmująca około 13 gatunków. Sparaksis występuje w południowej Afryce dorastając do 60 cm wysokości.

Roślina cechuje się nagą oraz grubą łodygą wyrastającą z okrągłej bulwy oraz długimi i wąskimi liśćmi. Jednak częścią najbardziej przyciągającą wzrok są dzwonkowate kwiaty w postaci luźnych gron zwykle przybierające białą, żółtą lub fioletową barwę. Sparaksis najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na żyznej, piaszczysto-gliniastej glebie. Optymalnym dla rośliny będzie próchnicze i dobrze przepuszczalne podłoże. W okresie wegetacji konieczne jest obfite nawadnianie, by roślina pięknie zakwitła, natomiast dodatkowe dostarczanie wody jest wymagane jedynie w czasie długiej suszy. Ponadto, zaleca się odchwaszczanie gruntu oraz nawożenie sparaksisu nawozem z niewielką zawartością azotu.

Czas kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia, a po przekwitnięciu roślina sukcesywnie zasycha. Z kolei w czasie mokrego lata należy okryć ją folią w celu prawidłowego zasuszenia cebul. Z uwagi na fakt, że bulwy w naszym klimacie nie są w stanie zimować w gruncie, konieczne jest ich wykopanie na przełomie września i października, a następnie umieszczeniu w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze oscylującej w okolicach 10 stopni Celsjusza. Sparaksis rozmnaża się przez oddzielanie bulw przybyszowych, które w kwietniu należy posadzić albo do doniczek, albo od razu do gruntu na głębokość średnio 7 cm.

Roślinie niezbyt odpowiada towarzystwo innych roślin, zwłaszcza tych wysokich oraz drzew i krzewów. Do zagrożeń czyhających na roślinę można zaliczyć szarą pleśń, a także szkodniki w postaci nornicy rudej i zajęcy, które podgryzają jej liście. Z uwagi na konieczność wykopywania cebul na czas zimowy, roślina najczęściej uprawiana jest w doniczkach bądź innych pojemnikach, które w zależności od pory roku są umieszczane na balkonach lub też w domu. Sparaksis sprawdzi się także na ogrodowych rabatach. Roślina nadaje się również na kwiat cięty do wazonu.

Data publikacji: 16.01.2017