Produkty

Sposoby na dekoracyjne i tanie wykończenie ścian

Sposoby na dekoracyjne i tanie wykończenie ścian

Największą powierzchnią naszych mieszkań są ściany i to one stanowią tło dla całej aranżacji. Najprostszym sposobem wykończenia ścian jest pokrywanie ich farbami. Jednak obecnie mamy znacznie większe możliwości aranżacyjne. Zobaczmy, jak sprawdzają się w tej kwestii kafle dekoracyjne – czyli rodzaj okładzin ściennych do wnętrz.

okładzina wewnętrznaCo to są okładziny wewnętrzne?

To elementy wykończeniowe naszych pomieszczeń, spośród których najpopularniejsze są:

- cegła,

- kamień,

- płyta gipsowa lub szalunkowa,

- kafle dekoracyjne,

- tapeta,

- boazeria.

To, na które wykończenie się zdecydujemy zależy od naszych preferencji, wielkości i charakteru mieszkania i na pewno odrobinę od panującej mody. Malowanie ścian farbami powoli przechodzi do historii. Na podium naszych aranżacyjnych wariacji wkraczają kafle dekoracyjne wykonane z folii PCV i zdobione różnorodnymi wzorami. Są niedrogie i pozwalają na mnogość opcji, wśród których szalenie popularną jest dekoracja imitująca ceglaną ścianę, naśladująca strukturę drewna lub przywodząca na myśl klasyczną okładzinę z płytek ceramicznych. Parę przykładów tutaj.

Czy wiesz, że

Produkt z folii PCV jest odporny nie tylko na szkodliwie działanie wilgoci, ale również na uszkodzenia mechaniczne i na długi czas zachowuje swoje właściwości.

Rodzaje płytek dekoracyjnychrodzaje kafli dekoracyjnych

Jeszcze kilka lat temu na naszych podłogach i ścianach królowały kafle matowe. Teraz wracają te z połyskującą powierzchnią. W niektórych można się przejrzeć jak w lustrze. Bogata jest też oferta płytek o wypukłej strukturze, chropowatych lub udających wgniecenia. Na rynek wchodzą obecnie wersje trójwymiarowe. Można o nich poczytać tutaj.

Kolory i wzory – na co się zdecydować?

Dzięki kolorom i wzorom wybieranych przez nas kafli możemy dowolnie modyfikować wygląd i kształt pomieszczenia. Wzór z cegły lub kamienia świetnie sprawdzi się w roli wykończenia jednego tylko filaru, który oddziela pokój jadalny od kuchni. Na ścianie salonu ciekawym wzorem będzie ten przywołujący na myśl grę w Tetris. Dla odważnych – wersja marokańska, czyli kafle, z których każdy jeden to maleńki witraż.

Do kuchni i łazienki można zastosować sposób naprzemienny lub degradacyjny. W tym pierwszym chodzi o to, by w różnych miejscach pojawiała się ta sama płytka, w drugim – by dół ściany udekorować płytkami ciemnymi, środek – średnimi, a górę jasnymi. Na podłogi połóżmy płytki z matową powierzchnią. A jeśli chcemy iść z duchem czasu nasze ściany powinny przyozdobić płytki o chropowatej strukturze lub kafle z wytłoczeniami. Efekt nierównej powierzchni, w której załamuje się światło jest teraz bardzo modny.

dekoracyjne wykończenie ścianyCzym jeszcze dekorować ściany?

Mamy też inne możliwości dekorowania naszych ścian. Warto jednak nadmienić, że to kafle są opcją najkorzystniejszą cenowo. Pozostałe wersje będą już nieco droższe, a ich montaż bardziej skomplikowany. Można więc postawić na kasetony lub blachę. W naszych domach świetnie sprawdzą się też okładziny z kamienia. Jeśli zależy nam na naturalnych barwach i fakturach postawmy na marmur, granit czy trawertyn. Przy stawianiu na kamienie, pamiętajmy, że są to dekoracje zimne, które niekoniecznie odnajdą się w sypialniach czy pokojach dziecięcych. Za to fantastycznie ubarwią przestrzeń wokół kominka.

Nie zapominajmy także o tym, że świetnie czujemy się w czterech ścianach także wtedy, gdy obok samych ścian postawimy na mniejsze ozdoby np. obraz czy ramkę ze zdjęciem, na parapetach rozstawimy rośliny lub świece, a w przedpokoju powiesimy plakat. Nasze przestrzenie fantastycznie też dekoruje i ogrzewa światło. To wszystko sprawdzone i bardzo proste sposoby na dekorację przestrzeni i ścian.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Aranżacje wnętrz z kaflami dekoracyjnymi – inspiracje

Aranżacje wnętrz z kaflami dekoracyjnymi – inspiracje
Dzięki wykorzystaniu kafli dekoracyjnych tworzymy kompozycje piękne i niepowtarzalne. Ozdobne płytki możemy stosować na dużych powierzchniach, wybrany...
Czytaj więcej

Okładzina imitująca kafle – czy warto?

Okładzina imitująca kafle – czy warto?
Najpopularniejszym sposobem na wykończenie ścian w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka jest wciąż położenie płytek ceramicznych. Nic dziw...
Czytaj więcej

Co zamiast płytek ceramicznych? Wykańczamy ściany w mieszkaniu dla studenta

Co zamiast płytek ceramicznych? Wykańczamy ściany w mieszkaniu dla studenta
Mieszkanie, które chcemy przeznaczyć pod wynajem studenta, nie musi być drogo wykończone, a jego wnętrze wygrywać konkursów na urządzone...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na dekoracyjne i tanie wykończenie ścian